surge protector

semiyanki

Üye
arkadaşlar benim surge protector hakkında bilgi bulmam gerekiyor bana yardımcı olursanız sevinirim. :'(

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
merhabalar.
bildiğim kadarıyla surge protector hakkında bilgi vermeye çalışayım.

surge protector kabaca aşırı akım koruyucudur. bir sistemde nereden sonrasını korumak istiyorsanız o noktada şebekeye paralel bağlanır. bağlanma mantığı parafudrlar gibidir. yani aşırı bir gerilim oluştuğu zaman direnci düşer ve sisteme gidecek olan aşırı akımı üzerinden toprağa akıtır. böylece sistem korunmuş olur. paralel bağlanmasının amacı ise zarar görmesi halinde devreyi açık devre etmemek ve sistemin çalışmasının devamlılığını sağlamaktır.
bu işlem sonucunda eğer kendi zarar görürse çıkartılabilir bir soket olduğundan yenisi ile değiştirilir. genellikle akım değerine göre seçilir. yani 100 ka, 35 ka ... gibi çeşitleri vardır.
çeşit olarak ise b sınıfı, c sınıfı ve d sınıfı olmak üzere üç çeşittirler. bunlara 1. kademe, 2. kademe ve 3. kademe diyenler de olur.
a sınıfları ise og tarafındadır ve bu gruba girmez. çünkü bu cihazlar ag içindir.
b sınıfı surge protector ana pano girişine bağlanarak tüm sistemi korur. yani kofre ile pano arasına bağlanabilir.
c sınıfı olanlar tali panoların önüne konarak b sınıfı sp den geçen aşırı akım ve gerilimlere karşı korumak için kullanılır.
d sınıfı sp ise en hassas olanıdır. genelde korumak istediğiniz cihazın tam önüne koymanız gerekir. örneğin korumak istediğiniz bir bilgisayarın prizinin yanına koyarak bu cihazı kullanabilirsiniz. sigortalardaki seçicilik yani selektivite benzeri bir uygulama mevcuttur bunlarda da.
umarım faydası olur.
phoneix contact web sayfasında bu cihazlardan bulabilirsiniz.
ayrıca www.radsan.com.tr web sitesinde de bu cihazlara ait güzel örneklemeler mevcut.
saygılar.

bana yardımcı olan arkadaşlara teşekkürlerimi sunarım.

Arkadaşlar,
fabrikamızda paketleme robotları var. Bu paketleme robotları vakum sistemiyle çalışıyor. ürünleri vakumlama esnasında vakum rölesinin bobininde ark oluşuyor. Bu arkları yok etmek için ne yapmalıyım?
Yardımlarınızı bekliyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri