su seviye alarm sistemi

zbyrblc

Usta Üye
Selam arkadaşlar

İşletmemizin zemin katında bulunan lavaboların temiz su giderleri,
ön tarafta bulunan bir su kuyusuna toplanıyor ve dalgıç pompa yardımıyla
rogara veriliyor..Kuyu içerisinde 2 hp flatörlü pompa var ve su seviyesi yükseldikçe
devreye giriyor..
Dalgıç pompayı sıklıkla kontrol etmem gerekiyor ki olası arıza durumu
oluştuğunda biriken su geri basıp yüzbinlerce dolarlık cihazlara zarar vermesin..(daha önce olmuş).
Sorum şu:Ben bu kuyuya yukarıdan bir sensör sallandırıp(atıyorum pompa seviyesinin 20 cm üstüne)
sensörün ucuna da bir siren zil vs bişey bağlayıp,pompanın devreye girmediği olası
bir arızadan haberdar olmak istiyorum.(sürekli kuyuyu kontrol etmek mümkün olmuyor çünkü)
Piyasa da böyle bir sensör bulmam mümkün mü?
Yani sensör su içine girdiğinde (dikey olarak)bana kontak verecek bişey arıyorum.?
Teşekkürler.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Tmm işte sorunun cevabını kendiniz vermisiniz zaten benimde eski işyerinde böyle bir sıkıntım vardı pomparın biraz üstünde birtane şamandıra koydum su seviyesi pompaların üstüne çıkınca makinların çaliştiği alanın yakınına bir yangın sireni gibi bir siren koydum işi çözdüm yani şunu demek istiyorum sensöre vs gerek yok bunun için ultrasobik sensöerler vardır muhakkak ama ben gerek duymamıstım

Cevabın için teşekkürler öncelikle
flator ve siren yaptim zaten fakat flatorun devreye girme mesafesi ile kot mesafesi kurtarmadi..Motor seviyesi ile suyun depoya aktığı pimaş mesafesi
hemen hemen 15-20 cm..yani kot çok kısa ve flatör işimi görmedi bu yuzden böyle bir sensör
arıyorum.

Son düzenleme:
s.a . entesın ssrc-04 sıvı sevıye rolelerını kullanıyorum. paslanmaz elektrodu ıstedıgın boyda temın edıp herturlu asındırıcı ve suda kullanabılırsın. calısma prensıbını merak edersen vıdeo hazırlayabılrım dostum. kolaygelsın...

1 adet ssr ve bir zil işini görür alt ve üst 2 adet elektrot sallayacak ve ssr ye bağlayacaksın şemasıda role üzerinde var.slm

tam olarak istedigim sey ssr degil fakat baska bir cozum yolu yoksa mecbur oyle yapcaz yapcak bise yok..tesekkurler ustalar..

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri