su bulanıklığını algılayan sensör

geforce18

Üye
arkadaşlar su bulanıklığı ölçüm sensörüne ihtiyacım var. Sniyede yaklaşık 15 lt hızla akan bir suyun bulunıklığını ntu cinsinden ölçmek istiyoruz bunun için fikirlerinize ihdiyacımvar

akış varken ölçüm yapmam gerekiyor. yapmak istediğimiz sistem tamtam olarak şöyle; su üretim tesisinde kaynaktan gelen su depolara alınır doğrudan üretime verilmez. Bu depolara alma sırasında kaynakta bir sorun olduğunda (örneğin yağmur olduğunda suyun bulanma ihtimali yüksektir.) sistem su bulanık depolara alma diyecek suyu boşa verecek depodaki mevcut suyunda bulanmasını önleyecek. Sürekli bir online ölçüm yapmak istiyoruz.......

Endress+Hauser in STIP-scan isimli bir cihazı var. bende bir dergide gördüm, kullanmadım. firma ile irtibata geçip bilgi alabilirsin.

Entek Otomasyonla görüşmeni tavsiye ederim.Cevap süresi oldukça hızlı ve şeffaf cisimlerde ani renk değişmelerini algılayabilecek dijital renk sensörleri mevcut.Eğer su bulanık geldiği anda depoya girmesini önlemek istiyorsan bahsettiğin sisteme kolaylıkla adapte edebilirsin. ENTEK OTOMASYON

arkadaşlar su bulanıklığı ölçüm sensörüne ihtiyacım var. Sniyede yaklaşık 15 lt hızla akan bir suyun bulunıklığını ntu cinsinden ölçmek istiyoruz bunun için fikirlerinize ihdiyacımvar

Bulanıklık ölçer cihazını aldınız mı?Aldıysanız montajının nasıl yapıldığı hakkında bilgi verebilir misiniz?

Hayır almadık. Bu sistemi kendi imkanlarımız dahilinde kurmak istiyoruz. henüz araştırma aşamasındayız

Yapmak istediğiniz sistem bizde mevcut suyun bulanıklık ph iletkenligibi parametreleri ölçüp filtre veya dışarı veriyor sistemde Siemens plc ve ekranda var.İzmir den ESC firması kurdu

rr89.jpg

Eğer kendin yapmak istersen böyle bir devre yapabilirsin. normalde foto transistör iletimde ve opampın - ucu + ya göre daha düşük , bu durumda led yanmaz. foto transistörün ışığı azaldığında 2 nolu uçtaki gerilim artar ve led yanar. hassasiyet ayarını 20k pot ile yapabilirsiniz.
ace_elements1.jpg

şu şekilde bir ir emitter yani ışık verici birde detector ışık algılayıcı kullanabilirsiniz.
karşılaştırıcı opamp olarak lm258 kullanılabilir.
10k direnç yerine 1k daha uygun olabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri