Su altı haberleşme konusunda yardım istiyorum.

hakanmurat

Üye
Merhabalar öncelikle kendimi tanıtayım. Ben istanbuldan Hakan. Dalgıçlık yapıyorum ve yardımınıza ihtiyacım var. Bilgisi olanlar yardım ederse memnun olurum. Sorunum şu. Başlıktan da anlaşılacağı üzere su altı haberleşme sistemi üzerine uğraşıyorum. Elimde neptune space marka su altı telsiz ve maskesi mevcut. Fakat su üstündeki kişi ile haberleşmem için M100 surface unit modelini de almam gerekiyor. 2410 liracık olduğundan maalesef biraz ağır geldi. Elimdeki telsizin (push to talk) teknik verilerini ve bilgilerini resim olarak atıyorum. Bu frekans ve kanalda bir telsiz yapabilirmiyiz? Yardımcı olursanız çok memnun olurum. Şimdiden teşekkürler. Bende ki model GSM modeli gerçi hepsi birbiri ile aynı özelliklere sahip.

Ekli dosyalar

• 20170706_005140.jpg
    20170706_005140.jpg
    211 KB · Görüntüleme: 33
Merhaba ben Aselsan'dan emekli bir eğitmen dalgıç olarak size bilgi vereyim
sualtı telsizi diye bir şey yok sualtı haberleşme sistemidir.
karada kullandığımız telsizler ile sualtında haberleşme sağlanmaz, karadaki telsizler FM veya AM bandında belirlenmiş yüksek frekansları ile görüşme sağlarsınız, sualtında ise kullanmış olduğunuz sistem ise 40Khz frekansın üzerine konuşma dalgası bindirilerek bu yayını suyun içine özel yapılmış hoparlör(ultrasonik hp) ile suyu titretirsiniz, alıcısı ise suyun içinde olan mikrofondan (ultrasonik mic) titreyen suyun içinden 40Khz alır bunu flitre eder ses frekansını da ayırır bunu da dış hoparlöre verir bizde konuşmayı duyarız.
bu sistem karada haberleşmeyi sağlamaz.
size biraz basitçe anlattım umarım araştırarak daha fazla bilgi sahibi olursunuz. saygılar

Merhaba ben Aselsan'dan emekli bir eğitmen dalgıç olarak size bilgi vereyim
sualtı telsizi diye bir şey yok sualtı haberleşme sistemidir.
karada kullandığımız telsizler ile sualtında haberleşme sağlanmaz, karadaki telsizler FM veya AM bandında belirlenmiş yüksek frekansları ile görüşme sağlarsınız, sualtında ise kullanmış olduğunuz sistem ise 40Khz frekansın üzerine konuşma dalgası bindirilerek bu yayını suyun içine özel yapılmış hoparlör(ultrasonik hp) ile suyu titretirsiniz, alıcısı ise suyun içinde olan mikrofondan (ultrasonik mic) titreyen suyun içinden 40Khz alır bunu flitre eder ses frekansını da ayırır bunu da dış hoparlöre verir bizde konuşmayı duyarız.
bu sistem karada haberleşmeyi sağlamaz.
size biraz basitçe anlattım umarım araştırarak daha fazla bilgi sahibi olursunuz. saygılar
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,614
Son üye
Canipk

Yeni konular

Geri