Su ısıtıcısı (kettle) kablosuna anahtar bağlamak

Sayın ilgili,
(1) Mutfakta 2200W lık bir su ısıtıcısı kullanmaktayım.
(2) Her seferinde kablo tak-çıkartmak yerine kabloya bir anahtar bağlamak istedim.
(3) Kabloya takılan arapuar adı verilen anahtarların bu gücü kaldırmayacağı söylendi
(4) Bunun için acaba, kabloya sıva üstü anahtar takılabilir mi? veya başka ne gibi çözüm üretebiliriz.(Fişin takıldığı yerde 3 lü yonca piriz bulunmakta)
(5) Şayet sıva üstü bir anahtar takılabilirse ekteki resimdeki gibi olan mdf yere monte edebilir miyim? Isı açısından sakıncası olur mu?
İlginize şimdiden teşekkür eder, çalışmalarınızda kolaylıklar dilerim.

Ekli dosyalar

• foto¦şraf.JPG
    foto¦şraf.JPG
    42.8 KB · Görüntüleme: 56
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Tabanı ayrılmıyor mu japonla mı yapıştırılı? Para canınızdan evinizden daha m kıymetli? 360 derece dönen modelini alın 5-8 lira tasarruf yapalım diye yangın çıkartmayın!

2000 watt ve üstü özel linye sayılır sigorta panosundan ayrı hat çekilir ve buna uygun sigorta takılır.
2200 watt özel linye kendisine ait sigorta ve linyesi olması lazım.
Evinizin durumunu bilmediğimiz için yapacağınız mantıkle şey 3'lü prizi söküp sigorta panosu alıp monte edin_3'lü prizi söküp yerine monte edin_ prize gelen sortiyi 2 adet 16 A sigortaya dağıtın. Birini sigorta panosunun altına yapacağınız sıva üstü prizi besleyin, diğerini sigorta da kettle besleyin. Kettle'nın fişini kesin o şekilde bağlantıyı yapın. Mümkünse kettle ile prizde kullanacağınız cihazı aynı anda çalıştırmayın.

Sayın ilgili,
(2) Her seferinde kablo tak-çıkartmak yerine kabloya bir anahtar bağlamak istedim.
(3) Kabloya takılan arapuar adı verilen anahtarların bu gücü kaldırmayacağı söylendi
(4) Bunun için acaba, kabloya sıva üstü anahtar takılabilir mi? veya başka ne gibi çözüm üretebiliriz.(Fişin takıldığı yerde 3 lü yonca piriz bulunmakta)
(5) Şayet sıva üstü bir anahtar takılabilirse ekteki resimdeki gibi olan mdf yere monte edebilir miyim? Isı açısından sakıncası olur mu?
merhaba.
Sayın ilgili,

Bakın,tüm bu detaylarla uğraşacağınıza yerinizde olsam anahtarlı toprak hatlı fiş-priz başlı uzatma kablosu satın alırdım,böylece anahtarı kapadığımda kettle tam devre dışında kalmış da olurdu.En basit ve en kolay yoldan çözümü bence budur.Kordondan akımı kesen normal abajurlarda,gece lambalarında kullanılan anahtarlar kettle'ın elektrik gücünü (Rezistansın çektiği akım gücünü) sağlıklı olarak da taşıyamaz,yüksek amper taşıyanlarının seçilip bağlanması da belki biraz güç de olabilir.Bence en iyi çözüm anahtarlı uzatma kablosuyla olan bir çözümdür.Kettle 2200/220=10 amper akımı şebekeden çeker,10 amper;220-240 volt ac etiket değeri üzerinde yazan bir ürün (Kendiniz yapacaksanız anahtar veya hazır satın alınacaksa anahtarlı bir uzatma kablosu) işinizi rahatça görecektir.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Sayın üyeler öncelikle verdiğiniz cevaplar için hepinize çok teşekkür ederim.
su ısıtıcısını kontrol ettim 2200 değil 2000 watt mış. Ancak yinede yüksek bir güç. 3 lü yonca prizi (sıva altı) bu sene elektrikçiye taktırdım.Bu pirizden hem ısıtıcı hemde tost makinesı gibi yüksek güç çeken cihazları çalıştırmıyorum.
Sanırım en güzeli kullanılmayacağı zaman fişten çıkartmak yada sn binbaşının dediği gibi anahtarlı uzatma kablo alıp monte etmek.
Bu noktada yalnız bir soracağım bu uzatmalı kablonun anahtarı bu kadar akımı kaldırabilir mi peki.
Tekrar teşekkür ederim.

Sayın üyeler öncelikle verdiğiniz cevaplar için hepinize çok teşekkür ederim.
su ısıtıcısını kontrol ettim 2200 değil 2000 watt mış. Ancak yinede yüksek bir güç. 3 lü yonca prizi (sıva altı) bu sene elektrikçiye taktırdım.Bu pirizden hem ısıtıcı hemde tost makinesı gibi yüksek güç çeken cihazları çalıştırmıyorum.
Sanırım en güzeli kullanılmayacağı zaman fişten çıkartmak yada sn binbaşının dediği gibi anahtarlı uzatma kablo alıp monte etmek.
Bu noktada yalnız bir soracağım bu uzatmalı kablonun anahtarı bu kadar akımı kaldırabilir mi peki.
Tekrar teşekkür ederim.

bQ0qzj.jpg

jzD0l9.jpg

http://www.hepsiburada.com/liste/pr....urunler.pla&gclid=CLfP8LHDrMACFazItAodfDUA7g

Merhaba.Bakın,yukarıdaki 2 resim masaüstü pc donanımıma balkondaki prizden gelen gelen ve faz ve nötr hattı taşıyan 2'li kablomun (Toprak hattını radyatörden alıp da sağlıyorum) ayni anda kesilip de açılmasını (Anahtarın üzerine basıldığında) sağlayabilen neon lambalı bir anahtardır.Bu anahtar yapı olarak da 4 uçludur,bir ucu faza,diğer ucu nötr kablosuna lehimle bağlanırken,diğer faz ve nötr uçları ise pc kullanımı için üçlü prize gidecek şekilde de lehimlidir.Lehimden sonra siyah elektrik bandıyla da ayrıca izole edilmiştir.250 vac de 15 amperi 125 vac de 20 amperi taşıyacak akım kapasitesinde bir anahtardır.

Elektrik-elektronik malzeme satıcılarından bunu kolaylıkla da bulabilirsiniz.(Kendiniz sadece de anahtarla kapama/açma da yapacaksanız) Zaten anahtarlı uzatmada kullanılan da ayni neon lambalı bu anahtardır.Anahtarlı uzatmanın fiş veya üçlü prizinin altında yazan bu değer neyi gösteriyor ise (Örneğin 250 vac; 15 amper gibi) üzerine konan bu anahtarın da bu akımı tam taşıyacak kapasitede olması da mutlaka gereklidir.Umarım bu konuda yardımcı olabilmişimdir.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Duvardaki üçlü prizi çıkar, tekli sigorta kutusu ve sigorta ile prizi besle.
SGK0019.jpg

Yada termoplastik bir buat üzerine 20A 0-1 pako şalter kullanarak prize bağla.

Piyasada çok anahtarlı grup priz var güven olmaz,çoğunun ciğerini bilirim. Dediklerim gayet basit, pratik,sağlam ve ekonomik çözümlerdir :D Sigorta faz-nötr kesmeli seçilebilir, pako çift kutup seçilebilir bunlar işi yapacak olan ustanın bilgi ve becerisine bağlı olarak değişir.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri