Su İle Kesmek

binbaşı

Onursal Üye
Onursal Üye
XYgNj3.jpg

JEGNMJ.jpg

Çok yönlülüğü ve sağladığı çalışma kolaylığı ile dünyanın en hızlı geliştirilen teknolojilerinden biri: WATERJET.

Kesilecek cismin şekli,büyüklüğü ve malzemesi ne olursa olsun,kolay kullanılabilir yazılımı sayesinde yapacağınız işi kolaylaştıracak olan WATERJET otomotiv, havacılık, taş, cam, seramik, kompozit gibi sektörlerde uygulama alanı bulabiliyor.

Kesebileceği malzeme çeşitliliği sayesinde tasarruf sağlayan teknoloji, kesim hızı sayesinde de birçok firmanın gözdesi.

http://www.flowwaterjet.com/en.aspx

Alıntıdır.Kaynak:

Bilim ve Teknik,Aylık Popüler Bilim Dergisi,Ekim 2014,Yıl 48,Sayı 563,Sayfa 19,Tekno-Yaşam

Merhabalar sujetini bir fabrikada çalışırken inceleme fırsatı buldum fakat aklıma takılan su haricinde kum gibi bir malzeme daha kullanılıyor bunun ne işe yaradığını biliyor musunuz?Ve laser kesim ile sujetini karşılaştıracak olursak sizce hangisi gelecekte en verimli olur

Merhaba.CNC veya diğer geniş çaplı olan tüm uygulamalar hakkında çok geniş bligim ne yazık ki çok fazla değil.Takım tezgahları dalında doğrudan da hiç çalışmadım.Stajiyerken bize uygulamalı olarak bir çekiç başını yaptırdılar sadece,tek tecrübem de bu oldu.Ama kulaktan dolma bilgiler ışığında en hassas kesim şeklinin laserle kesim (Tabi ki sadece tıp alanında, dokuları neşter yerine de kesmede,ama metal keserken erime de olursa hassasiyet azalabilir belki diye de düşünüyorum) şekli olduğunu pek çok kaynaktan okumuştum.

Kum püskürtme yoluyla da sadece polisajlama (Yüzey parlatma uygulaması,yüzey düzgünleştirme) uygulamasının özellikle de kaporta-boya uygulamasının ağırlıklı da bulunduğu otomotiv sanayinde yapılmakta olduğunu çok iyi biliyorum sadece.Kumla kesim şeklini ise pek duyamadım veya araştırıp da göremedim henüz.Ama yüksek hızla nozuldan gelen kum taneleri tabi ki kesme işini laser kadar hassas olamasa da yapar mantıken de.

Bir de ultrasonik kesiciler de var biliyorsunuz ve oldukça da hasssas kesimler (Özellikle tıp alanında başarıyla organ,doku kesimlerinde yaygın kullanılıyor yanılmıyorsam) yapıyorlar aklımda kaldığı kadarıyla da.Çok hassas elektronik komponentlerin kaynakla birleştirilmesinde de genellikle kondansatör deşarjı kaynağı yerine ultrasonik kaynak tekniği de kullanılıyor genel olarak.Kolay gelsin.

Son düzenleme:
havacılıkta uçakların üst kat boyasını sökmek için kullanılıyor kumlama yöntemi. Böylelikle astara zarar vermeden sadece boyası çıkartılıyor

Ben de su ve kumun beraber kullanıldığını biliyorum. Su taşıma ve basınç işini kum ise zımpara tarzı kesme işini üstleniyor diye duydum.

Aklıma yatmayan aynı şekilde uç da zarar görmez mi, peryodik olarak mı değiştiriliyor, tıkanmadan nasıl iletiliyor, oranlar nedir???

Kumlama tarzı boya sökme işlerinde cam bilye hatta yemiş kabukları kullanılıyormuş.
Lazerle boya sökme pas temizleme (benzerleri çok)

Son düzenleme:
Kum deyince inşaat kumu sıva kumu filan sanmayın.
Silisyum carbur denilen , taşlama kesme taşları gibi aletlerin disklerinde kullanılan aşındırıcı taneciklerin özel olanları kullanılır.
Su ve tanecik ayrı kanallardan gelir ve çıkışta özel elmas matris den geçerek işe yöneltilir.
Su basıncı çok yüksektir 400-800 bar gibi.
Ayrıca çıkışta dönme efektide eklenince hızlı ve düzgün kesimler yapılabilir.

Her prensibin yeri başkadır.
Laser ne olursa olsun ısıtarak keser.
Her yerde ısı istemeyiz.
Freze kesimi gibi hassas da değildir.
( bunu açmak gerekir , kalın malzemelerde böyle ama silisyum kırmık keserken öyle değil 20 nm sıradan ölçülerdir)
Bu durumda su jeti olabilir.
Kesim kenarları laser den daha temizdir.
Fakat belirli bir kesim kalınlığı var.
Şeffaf şeylerde laser kesim için boyamak gerekir su jeti gerekmez gibi...
Biri diğerini döver o daha iyidir denemez.
İşine göre muamele.

Ultrasound ile kesim bunlardan farklı.
kesici bildiğimiz neşter maket bıçağı ya da torna-freze kalemi olabilir.
Bunlara yüksek frekanslı titreşim uygulandığında kesim hızı artar ve kesim daha düzgün olur ayrıca kalem ömrü uzar.
24-28-60-120kHz gibi titreşim ultrasonic transduser ile uygulanır.
Kullanım alanı geniş , kesmeden ziyade , nemlendirici - temizleyici - plastik kaynağı.. gibi alanlarda daha çok kullanılır.
Özellikle temizleyici alanlarda kullanımı şaşırtıcı boyutlardadır ve yeri doldurulamaz.
Youtube den bir çok video izlenebilir.

Yüzey temizliği gibi işlerde kullanılan kumlama bunlardan farklı basit bir uygulamadır kıyaslamamak gerekir.
Kullanılan malzeme kum gibi sert tanecikler olabildiği gibi kurşun bilyecikler gibi yumuşak şeylerde olabilir.
4-16 bar bolca hava ile karışık püskürtülerek uygulanır.

Kesme deyince ekmek kesme kadar taş kesmede var , çok geniş bir alan.
Özel toch larla taş ocaklarında ön üretim için en kolay yoldur mesela.

evet boya sökmede kullanılan maddenin genel adı kumdur fakat gerçekte özel bir şekil verilmiş yapay bir malzemedir. basınçlı havayla uygulanır zemindeki özel bir elek vasıtasıyla bu kumlar boyadan ayrılır ve tekrar tekrar kullanılır.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri