step motoru süremiyorum yardım lütfen !!

isoment01

Üye
arkadaslar merhaba elimde 18f4685 serisi bir pic var 16f 877 dekı kodları buna entegre ettım surucudekı devremı kurdum sadece ılerı butonunu kurdum kolaylık olsun dıye devreye 5v verdıgımde calısıyor uln2003 tekı ledler yanıyor ılerı tusu da aktıf fakat motor calısmıyor kodlarım su sekılde . bu benım pic dekı ılk denemem breadboardda kısa devre testını de yaptım bır sıkıntı gozukmuyor.

#device PIC18F4685
#device icd=true
#include <18f4685.h>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD
#use delay(clock=4000000) // 4MHz kristal

// Kolaylik saglamasi acisindan bacaklara bagli butonlar tanitiliyor.
#define B_ileri pin_e0
#define B_geri pin_e1
#define B_dur pin_e2

int i=0, hiz=250;

// Yarim adim atmasini istedigimiz icin adimlar sirasiyla diziye tanimlaniyor.
const int y_adim_bin[]={0b0000001,0b00000011,0b00000010,0b00000110,0b00000100,0b00001100,0b00001000,0b00001001};

void main()
{
setup_psp(PSP_DISABLED);
setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
setup_timer_1(T1_DISABLED);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
setup_adc(ADC_OFF);
setup_CCP1(CCP_OFF);
setup_CCP2(CCP_OFF);

set_tris_b(0x00);
output_b(0x00);

while(1)
{
if(input(B_ileri)) // Eger ileri butonuna basildiysa
{
delay_ms(20); // buton arki onleme gecikmesi
while(!(input(B_dur))) // (Dur butonuna basilmadigi surece) isleyecek dongu
{
if(i==8)
i=0;
output_b(y_adim_bin);
delay_ms(hiz); // step motorun adimlarini gorebilmek icin
i++;
}
// output_b(0x00); // Dur butonuna basildiginda donguden cikip ilk pozisyonunu almasini
// istersek bu satiri eklememiz gerekir.
}

if(input(B_geri)) // Eger geri butonuna basildiysa
{
delay_ms(20);
while(!(input(B_dur))) // (Dur butonuna basilmadigi surece) isleyecek dongu
{
if(i==0)
i=8;
i--;
output_b(y_adim_bin);
delay_ms(hiz);
}
// output_b(0x00); // Baslangic pozisyonunu almasini isteseydik yazardik.
// Biz dur diyerek oldugu halde kalmasini istedik.
}
}
}

motor neyin çıkışına bağlı ?
merhabalar hocam sorunumu cozdum hatta daha sonra dc motoru pwm le surmeye gectım onu da yaptım tesekkur ederım sorunumu hallettım. şimdi malesef cok farklı sorunlarım var :D

PWM motor süreceksen, mosfet transistör kullanmak daha verimlik olur, mesela motor 12dcv ile çalışıyorsa irfz44n gibi...

Selam Aleyküm kardeş. Bende aynı sorunu yaşamıştım. Bayaa bir süre çözüm aradım. İstanbulda olmayınca destek alınacak uzman birini bulmak cidden çok zor. Sen nerdesin bilmiyorum ama adanada ben bayaa sıkntı çektim ve hala çekiyorum. Step motorlarla ilgili en son bi kod bulmuştum araştırayım bi bulunca paylaşayım seninle.

merhabalar hocam sorunumu cozdum hatta daha sonra dc motoru pwm le surmeye gectım onu da yaptım tesekkur ederım sorunumu hallettım. şimdi malesef cok farklı sorunlarım var :D
Selam aleyküm kardeşim. Ben sorunu çözdüğünü bilmeden aşağıya yazmışım. Madem çözdün ben bişey sorayım sana. Bipolar motorları süredildinmi yoksa sadece Step motormu sürüyorsun?

Selam Aleyküm kardeş. Bende aynı sorunu yaşamıştım. Bayaa bir süre çözüm aradım. İstanbulda olmayınca destek alınacak uzman birini bulmak cidden çok zor. Sen nerdesin bilmiyorum ama adanada ben bayaa sıkntı çektim ve hala çekiyorum. Step motorlarla ilgili en son bi kod bulmuştum araştırayım bi bulunca paylaşayım seninle.
adana dayım :D step motor kodlarım var surmesını hallettım ben. ne tarz sıkıntıların var?

Selam aleyküm kardeşim. Ben sorunu çözdüğünü bilmeden aşağıya yazmışım. Madem çözdün ben bişey sorayım sana. Bipolar motorları süredildinmi yoksa sadece Step motormu sürüyorsun?
ünipolar surmustum ama bipolar la arasında fark yok ıkısı de palslerle suruluyor sanrım sadece baglantı farkı var

PWM motor süreceksen, mosfet transistör kullanmak daha verimlik olur, mesela motor 12dcv ile çalışıyorsa irfz44n gibi...
hocam ben dc fırcasız motorum var elımde onu surdum ılerı gerı ve aynı zamanda hız artır azalt yapabılıyorum yon ve hız kontrolum okey fakat problemım su ben bu motoru 1.6 metre de ılerı ve gerı yaptıracam yanı mesefe aldırmam lazım ama yanı hanı nasıl ne sekılde gıdecem bılmıyorum. formullerle mı yapıcam yoksa enkoder felan mı kullanıcam bunun ıcın baslık actım ve bır abı bana enkoder kullanırsan hesapların cuk oturur dedı. bunu cozmeye calısıyorum bır bılgınız varsa benle paylasırsanız sevınırım
bu baslıkta aslında sorunumu anlattım :
duty cycle, motor hızı ve alacağı yok arasındaki ilişki ?

Forum istatistikleri

Konular
128,100
Kullanıcılar
449,800
Son üye
bukurt

Yeni konular

Geri