Step motor sürücü besleme voltajı

alt41

Üye
Merhaba,

Arkadaşlar elimdeki step motorun datasheet'inde 3.36 volt yazıyor. Fakat ben bu motora neye göre kaç volt gerilim uygulayacağımı anlayamadım. (http://sahinrulman.com/site/images/stories/teknik-ozellikler/stepmotor/86BHH80-Y420C-Y32B_ENG.pdf) Motoru mini bir koşu bandında kullanacağım. Ne kadar gerilim uygulamalıyım?

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Step motora direk gerilim uygulayıp AC veya DC motor gibi çalıştıramazsınız,uygun step açılarına göre bobinlere gerilim uygulamanız gerekli ,bu gerilim adımlarının frekansı hızınızı belirler,1000hz veya üzerinde çalışmanız gerekebilir,bunu sağlamanız için ya oturup kendiniz bir devre tasarlamanız gerekecek ardunio,pic veya analog elmanlarla yada hazır sürücü alıp 24V veya 48V sürücü kullanım kılavuzuna göre
besleyip step motorunuzu süreceksiniz,bütçenizi bilmiyorum ama step sürücüler çok pahalı değildir

Kolay gelsin

Step motora direk gerilim uygulayıp AC veya DC motor gibi çalıştıramazsınız,uygun step açılarına göre bobinlere gerilim uygulamanız gerekli ,bu gerilim adımlarının frekansı hızınızı belirler,1000hz veya üzerinde çalışmanız gerekebilir,bunu sağlamanız için ya oturup kendiniz bir devre tasarlamanız gerekecek ardunio,pic veya analog elmanlarla yada hazır sürücü alıp 24V veya 48V sürücü kullanım kılavuzuna göre
besleyip step motorunuzu süreceksiniz,bütçenizi bilmiyorum ama step sürücüler çok pahalı değildir

Kolay gelsin
Ben ekteki devreyi yapacağım. Sadece motoru kaç volt ile besleyeceğimi ve frekansı neye göre ayarlayacağımı anlamadım.
33_1315637781.jpg

Tr ve diyodların karşılığını bulabilecek misin? Motorun voltajı neyse onu vereceksin fetler anahtar görevinde açıldıkça geçirecek. Frekans 555 e etki ettiğinden pwm mantığında are dalgayı değiştirecektir, deneme yanılma olacak.

Ben ekteki devreyi yapacağım. Sadece motoru kaç volt ile besleyeceğimi ve frekansı neye göre ayarlayacağımı anlamadım.Ekli dosyayı görüntüle 31910

bu devrede motor sargılarından geçen akımın kontrolü yapılamadığından voltaj önemli hale geliyor. ama pwm chopper tip bir driver kullanırsan motor sargılarından geçen akımın kontrolü yapılabiliyor. L297 half veya full sürebilirken chopper type olanlarda 1/16 yada 1/32 kadar adım bölebiliyorsun. uyguladığın voltajdan ziyade sargıdan geçen akımın kontrolü yapılması gerekiyor. bunun içinde chopper type driver kullanmalısın.
A1160
A3295
SLA7052

yazdığım ilk iki entegre kodu yanlış hall switch imiş onlar. google dan bir iki tane yazayım dedim allegro markasından ilk çıkanları yazmışım. tekrar yazıyorum

A4988
SLA7075M
SLA7076M
SLA7077M

A4988 QFN olduğundan lehimlemesi zordur. ama hazır pcb halinde olanları ali express ten bulabilirisin.

bu devrede motor sargılarından geçen akımın kontrolü yapılamadığından voltaj önemli hale geliyor. ama pwm chopper tip bir driver kullanırsan motor sargılarından geçen akımın kontrolü yapılabiliyor. L297 half veya full sürebilirken chopper type olanlarda 1/16 yada 1/32 kadar adım bölebiliyorsun. uyguladığın voltajdan ziyade sargıdan geçen akımın kontrolü yapılması gerekiyor. bunun içinde chopper type driver kullanmalısın.
A1160
A3295
SLA7052
Hocam cevaplarınız için teşekkürler. Ama dediğim gibi bu devreyi yapacağım. Başka devre yapma veya hazır sürücü alma şansım yok şu anda. Mesela forumda bu devreyi kullanan bir arkadaş 36 volt ile, başka bir arkadaş ise 24 volt ile beslediğini yazmıştı. Ben hala bu motoru kaç voltla besleyeceğimizi ve bu voltajın neye göre değiştiğini anlayamadım.

Tr ve diyodların karşılığını bulabilecek misin? Motorun voltajı neyse onu vereceksin fetler anahtar görevinde açıldıkça geçirecek. Frekans 555 e etki ettiğinden pwm mantığında kare dalgayı değiştirecektir, deneme yanılma olacak.
Diyotları buldum (1N4148) Trden kastınız trafo ise onu araştırıyorum. Smps kullanabilirim. Voltaj konusunda yukarıda yazdığım gibi datasheet'e göre farklı gerilim uygulayan arkadaşlar mevcut. O yüzden biraz sorunum var bu konuda.

Transistörlerin karşılığı ... yoksa genel amaç tip mi kullanmayı düşünüyorsun?

Forum istatistikleri

Konular
128,162
Kullanıcılar
449,921
Son üye
TursuBidonu

Yeni konular

Geri