STEP Motor Hk.

Arkadaşlar aşağıdaki yer alan Step Motor + Sürücüyü Herhangi bir mikrodenetleyici v.s. olmadan çalıştırmak mümkünmüdür. Mümkünse Nasıl...?
Motor herhangi bir yönde ve herhangi bir hızda dönebilir.
Basit bir deneyde kullanacağım.
Birde; Step motorlar uzun süre kullanımda ısınırlar mı...? Örneğin hiç durmadan bir Hafta çalıştırılsa ne olur.

Resimdeki motoru Bir zamanlar kullanmıştım. Uzun süreli yüksüz ve düşük devirli çalıştırmada ısınma problemi olmaz. En fazla ılınır. Isındı diyorsanız voltaj fazla gelmiştir. Çalışması için 3-5V yeterli.
Redüktörlü olduğu için 50-60RPM üzerine çıkmak isterseniz voltajı arttırmak gerekir. bu durumda hafif ısınma yapabilir.
555 + L297 ile çalıştırılabilir. 555 yerine 2 transistörlü bir FF de olur.

Piyasada bulabileceğiniz yeterince düşük voltajlı herhangi bir unipolar sürücü de kullanılabilir.
Motor üzerindeki PCB ye ufak bir kesik atarak bipolar da sürülebilir.

Onuda denedim Sn. by lent ama günlerce hiç durmadan çalışacağı düşünüldüğünde pek işe yaramadı.
Aslında Motolu Silo Seviye Sensörleri var. Onlardaki motor işimi görür herhalde ama, iki tane söktüm birinin etiketi silinmiş, diğer Sensör İtalyan malı motoru Courzet Marka onuda hem bulamadım hemde araştırdığıma göre bayağı pahalı gibi...
Bu arada yapmaya çalıştığım şey Sürekli dönen mikser gibi birşey, ama yük çok az.

Sanayideki motorların gövdeleri hem kanallı hem pervaneli, keza motorsiklet tipi de hem etli hem kanallı, başka çözüm yok veya gömlek yapıp radyatörlü sulu soğutma ve milden alınan güçle pompa da eklemek! Sürekli dönen denilince aklıma rüzgar türbini geldi rüzgar durumu nasıl?

Resimdeki motoru Bir zamanlar kullanmıştım. Uzun süreli yüksüz ve düşük devirli çalıştırmada ısınma problemi olmaz. En fazla ılınır. Isındı diyorsanız voltaj fazla gelmiştir. Çalışması için 3-5V yeterli.
Redüktörlü olduğu için 50-60RPM üzerine çıkmak isterseniz voltajı arttırmak gerekir. bu durumda hafif ısınma yapabilir.
555 + L297 ile çalıştırılabilir. 555 yerine 2 transistörlü bir FF de olur.

Piyasada bulabileceğiniz yeterince düşük voltajlı herhangi bir unipolar sürücü de kullanılabilir.
Motor üzerindeki PCB ye ufak bir kesik atarak bipolar da sürülebilir.
Sn. ISMAILY ısınan diğer motorlardı. Bu motoru(step motor) hiç denemedim elimde yok zaten. Eğer olur derseniz sipariş ederim.
Daha önce hiç step motor kullanmadım. Şuan için 555+L297 ile uğraşamam.
Piyasadan tavsiye edeceğiniz sürücü varmıdır.
Dahada önemlisi kesik atarak sürme olayını tarif edebilirmisiniz..... Şimdiden Teşekkürler..

Sanayideki motorların gövdeleri hem kanallı hem pervaneli, keza motorsiklet tipi de hem etli hem kanallı, başka çözüm yok veya gömlek yapıp radyatörlü sulu soğutma ve milden alınan güçle pompa da eklemek! Sürekli dönen denilince aklıma rüzgar türbini geldi rüzgar durumu nasıl?
Sn. by lent alakanız için çok teşekkürler. Ama bunları yapma imkanım yok maalesef. Ayrıca söktüğüm Sensörlerden birinin(etiketsiz olan) motoru şekil olarak resmini paylaştığımla bire bir aynı. Diğeri ise daha küçük çok basit bir iç yapısı var gibi ama ikiside hiç ısınmıyor.

Motorun sargı dirençleri yüksek ve oldukça az akım çekiyor.

Dediğim gibi motoru kaç Rpm çalıştıracağınız da önemli. Redüktör den dolayı hızı oldukça düşük. Hızı yükseltmek için voltajı yükseltirseniz az da olsa ısınma yapabilir. Isınmadan daha çok ılınma diyelim.

Piyada da satılan sürücüler nelerdir detaylı bilgim yok. İlk mesajdaki resimdeki gibi L293 lü bir sürücü işe yarar. Bunun önünde ya L297 gibi step pulslarını üretecek bir chip artı 555 gibi clock sağlayacak bir kare dalga üreteç olacak. Yada bir Mikrodenetleyici.
L297 + 555 li bir devreyi delikli plaket üzerine kurmak çok zor değil.

Hazır sürücü bakıyorsanız 5-7V gibi düşük bir voltajla çalışabilecek olanları tercih edin.

Kesik atarak sürme olayı motorun bipolar sürülmesi ile ilgili.
Motor normalde 6 kablolu unipolar motor.
Ortak uçlar motor üzerindeki mavi plastik koruyucunun altındaki pcbde birleştirilmiş.
Ortak uçları ayırıp kullanmazsanız bipolar sürmüş olursunuz.
Bu durumda biraz daha yüksek voltaj ve daha az akımla motoru çalıştırmış olursunuz.

Motorun sargı dirençleri yüksek ve oldukça az akım çekiyor.

Dediğim gibi motoru kaç Rpm çalıştıracağınız da önemli. Redüktör den dolayı hızı oldukça düşük. Hızı yükseltmek için voltajı yükseltirseniz az da olsa ısınma yapabilir. Isınmadan daha çok ılınma diyelim.

Piyada da satılan sürücüler nelerdir detaylı bilgim yok. İlk mesajdaki resimdeki gibi L293 lü bir sürücü işe yarar. Bunun önünde ya L297 gibi step pulslarını üretecek bir chip artı 555 gibi clock sağlayacak bir kare dalga üreteç olacak. Yada bir Mikrodenetleyici.
L297 + 555 li bir devreyi delikli plaket üzerine kurmak çok zor değil.

Hazır sürücü bakıyorsanız 5-7V gibi düşük bir voltajla çalışabilecek olanları tercih edin.

Kesik atarak sürme olayı motorun bipolar sürülmesi ile ilgili.
Motor normalde 6 kablolu unipolar motor.
Ortak uçlar motor üzerindeki mavi plastik koruyucunun altındaki pcbde birleştirilmiş.
Ortak uçları ayırıp kullanmazsanız bipolar sürmüş olursunuz.
Bu durumda biraz daha yüksek voltaj ve daha az akımla motoru çalıştırmış olursunuz.
ISMAILY zaten bana düşük devir lazım 3-6 rpm civarı.
Aşağıdaki sürücü işimi görürmü bakabilirmisiniz.
http://urun.gittigidiyor.com/ev-elektronigi/arduino-l298n-motor-surucu-shield-motor-driver-254642397

İlk mesajdaki resimde motorla birlikte görülen devrenin(L293) aynı fonksiyonlu abisi(L298)..
Yani L297 555 vs. bu devre içinde gerekir.

İlk mesajdaki resimde motorla birlikte görülen devrenin(L293) aynı fonksiyonlu abisi(L298)..
Yani L297 555 vs. bu devre içinde gerekir.
Anladım görünen o ki hazır sürücü bulamayacağız.... :(
İş başa düştü artık süreç biraz uzar ama bir fırsat bulup bu ikili ile muhatap olacağız.
İlgi-Alakanız için çok Teşekkürler...

En basit devre şöyle 4 adet mikrosviç alın, hepisinin nc ucuna + no ucuna -, 1. ve 2. svicin com ucuna a+/in1, a-/in2 diğerlerini aynı mantıkta bağlayın, düğmelere basarak tek tek sonra 1 ve 3 1 ve 4 şşeklinde basarak istediğiniz gibi hareket ettiğinde sviçleri çıkarıp bu bağlantıyı sabit şekilde pcb veya direk tel ile poz. ve neg. kutupları bağlayın.

Isınmaya karşı elinizdeki en büyük profil veya külçe metale motoru sabitlemek için vida delikleri açıp motor ile metal arasına termal macun sürün. Kolay gelsin sonucu merakla beklemekteyiz.
Sn. @ISMAILY yukarıdaki tarife göz atar mısınız çalışmaz mı sürücü şart mı, tek yöne çalışacakmış hız önemsiz dendi?

Sn. @ISMAILY yukarıdaki tarife göz atar mısınız çalışmaz mı sürücü şart mı, tek yöne çalışacakmış hız önemsiz dendi?
Sn. by lent sanırım aşağıdaki resim sizin tarifinizi anlatıyor.
Ama bu motorun çalışması için Bir kişinin sürekli sırasıyla ilgili mikro swichlere basıp bırakması lazım. :(

Ekli dosyalar

• Step.jpg
    Step.jpg
    131.4 KB · Görüntüleme: 7

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular