STEP Motor Hk.

Ertek68

Profesyonel Üye
Arkadaşlar aşağıdaki yer alan Step Motor + Sürücüyü Herhangi bir mikrodenetleyici v.s. olmadan çalıştırmak mümkünmüdür. Mümkünse Nasıl...?
Motor herhangi bir yönde ve herhangi bir hızda dönebilir.
Basit bir deneyde kullanacağım.
Birde; Step motorlar uzun süre kullanımda ısınırlar mı...? Örneğin hiç durmadan bir Hafta çalıştırılsa ne olur.
............................. Şimdiden Teşekkürler..................................................................................

Ekli dosyalar

• 250542715_tn120_0.jpg
    250542715_tn120_0.jpg
    63.1 KB · Görüntüleme: 36
Gördüğüm kadarıyla kart üzerinde in1 in2 in3 in4 uçları var. Buralara sırası ile kare dalga puls göndermeden bu motoru süremezsiniz.

Daha farklı devreler var sürmek için basit devreler kullanabilirsiniz düşüncesindeyim.

Eğer o step motora çok yüklenmezseniz yani mesela tork gücü 10 newton olan bir motora 15 newton güc almak isterseniz o motorda sorun yaşarsınız. Güce uygun motor kullanırsanız sorun olacağını sanmam.

Örnek sürücü devresi ekliyorum fikir olması için.

step_motor_kontrol_ve_surucu_devresi.gif

Teşekkür ederim serkan bey
Motoru yüklemeyeceğim onda sorun yok. Mile bağlayacağım küçük bir flamayı sürekli çevirecek.
Bunu küçük AC veya DC motorlarla denedim. Çin'den kaç çeşit motor aldım ama hepsi 1-2 saatte ciddi derecede ısındı.
Yani; Asıl amacım uzun süre hiç durmadan (örn. 1-2 hafta) düşük devirde dönecek, düşük maliyetli bir motor bulmak. Belki bu olur diye düşünmüştüm :)

Elbetteki step motorda isinacaktir.

Düz dc motor kullanmaktan sa reduktorlu motor kullanmak daha mantıklı gibi.

En basit devre şöyle 4 adet mikrosviç alın, hepisinin nc ucuna + no ucuna -, 1. ve 2. svicin com ucuna a+/in1, a-/in2 diğerlerini aynı mantıkta bağlayın, düğmelere basarak tek tek sonra 1 ve 3 1 ve 4 şşeklinde basarak istediğiniz gibi hareket ettiğinde sviçleri çıkarıp bu bağlantıyı sabit şekilde pcb veya direk tel ile poz. ve neg. kutupları bağlayın.

Isınmaya karşı elinizdeki en büyük profil veya külçe metale motoru sabitlemek için vida delikleri açıp motor ile metal arasına termal macun sürün. Kolay gelsin sonucu merakla beklemekteyiz.

Redüktörlü 220 V senkron motorlar onlara baktınız mı?

Saygılar....

Sn. by lent ilginiz için teşekkürler. Ancak Step motoru almamıştım. Eğer olabilirliği olsaydı alacaktım. Ama görünen o ki oda işime yaramayacak :).
Redüktörlü 220 V senkron motorlar onlara baktınız mı?
Saygılar....
En son aşağıdaki motoru aldım (Çin'den) oda ısınıyor.
Sizin bir öneriniz varsa sevinirim.

Ekli dosyalar

• Senkron motor-AC-220-240-V.jpg
    Senkron motor-AC-220-240-V.jpg
    109.1 KB · Görüntüleme: 17
Bende bunu önerecektim. Ama fazla ısınıyorsa işinizi görmez tabi.
Saygılar....

Madem almışsınız metale sabitleyin ve 1 2 saat sonraki derecesine bakın! Böyle bir uygulama mı yapacaksınız?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,838
Son üye
sarioglu_55

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri