Step Motor Hassasiyet hk.

50kilo bütçem varsa, 3000x5000mm. gibi devasa bi ölçüm yoksa, hazır alırım, hopladı, hopladı da kime zıpladı, adım mı kaçtı, parmakmı attı düşünmem,,,
50 kilo + bütçeyle ikinciel hali münasip bir tezgah alınabilir. Yoksa bütün kalıpçılık sektörü kendi CNC sini yapmaya kalkardı.
Şimdi Cnc konusunda uzman biriyle konuştum.Kendisi Cnc üniteler kurulumu yapıyor. Step motoru sordum nasıl bilirsiniz diye aman benden uzak olsun dedi.Step motor etiketlerindeki nM değeri duran motor için geçerlidir diyor.Bir motor 100 devirle çalışsa 4,5nM lik olsa etiketi 100 devirde 3nM düşer diyor step motorlarda!Step motor kullanan arkadaşlar doğru mu sizce?Tempo Cnc var istanbul bayrampaşa da onlarla görüştüm iki ay önce bir tezgah sorsum profesyonel Cnc dik işleme merkezi Fanuc kontrollü servo motorlu 67000$ dedi satış fiyatını.

Şimdi Cnc konusunda uzman biriyle konuştum.Kendisi Cnc üniteler kurulumu yapıyor. Step motoru sordum nasıl bilirsiniz diye aman benden uzak olsun dedi.Step motor etiketlerindeki nM değeri duran motor için geçerlidir diyor.Bir motor 100 devirle çalışsa 4,5nM lik olsa etiketi 100 devirde 3nM düşer diyor step motorlarda!Step motor kullanan arkadaşlar doğru mu sizce?Tempo Cnc var istanbul bayrampaşa da onlarla görüştüm iki ay önce bir tezgah sorsum profesyonel Cnc dik işleme merkezi Fanuc kontrollü servo motorlu 67000$ dedi satış fiyatını.

Hocam bizde farklı bişey demedikki;

40 sayfa makale okumadım ama, servo motor, step'den iyidir, nere gittiğini nerde olduğunu, durdumu-dönüyormu, adım mı kaçtı bilir, velhasıl g*tünden başından haberi vardır.
Sizin işiniz için gerekli hassasiyet konusunda aradaşlar yorum yapmış. Kalıcı bir sistem isitiyorsanız (Fason imalat vs. yapacaksanız) Servo.
Cnc,, 67000$'dir doğrudur. Şimdi 50bin harcayıp ıııhh olmadı bu yav, dersen elinde 100kg hurda var. 50-70 bin arasında ikinci el bi tezgah alırsan, tutarsa gider,, tutmazsa aynı fiyata elden çıkarsan 0 sent'e tecrübe almış olursun.

arkadaşın baya bir atmış gerçekten. sanırım biraz daha sanayi tip model dediğimiz kişiler bunlar ya da firmalar

Evet sanayii tip doğrudur.Birde gerçek var ki hiçbir profosyonel makine de step kullanılmaz.Cnc router imalatı yapan bir çok firmanın sitesini inceledim.Onlarda bile durum aynı!Step motor kullanıyorlar ama profesyonel dedikleri hiçbir tezgah stepli değil!Servo lu diye özellikle not düşüyorlar.

• Beğen
Tepkiler: akg
Evet sanayii tip doğrudur.Birde gerçek var ki hiçbir profosyonel makine de step kullanılmaz.Cnc router imalatı yapan bir çok firmanın sitesini inceledim.Onlarda bile durum aynı!Step motor kullanıyorlar ama profesyonel dedikleri hiçbir tezgah stepli değil!Servo lu diye özellikle not düşüyorlar.
ya abicim anladım biliyorum evt servo kullanıyorlar burada servo kullanan kimseyi ben göremedim biz de çok proff makineler yapmıyoruz o yüzden arkadaşa dedim git üreticiden direk al ileride de başın yanmasın servisin olur dedim.
ayrıca ille servo ille servo olacak bir kaide yok. hem bu kadar step motorları öldürecek kadar yaptığınız yorumlar bilgisizliğinizden kaynaklanıyor. bilmiyorsunuz diyorum 3. defa söylüyorum evt bilmiyorsunuz step hakkında. ben de servo motor ve sürücülerini bilmem, devirlendikce tork düşer mi bilmem, o yüzden yorum da yapmam..
senin dediğin, step motorlar servolar gibi kaliteli değildir, proff iş yapamazsınız demene kızıyorum.
güzel hesaplarsan, makinenin kasası mekaniği güzelse, step motorların limitlerini de iyi belirlediysen servo da taksan aynı işi yaparsın hiç farkı olmaz.
adım kaçırmayı o kadar çok gözünde büyütmüşsün ki.. benim makinem aralıksız 6 saat çalıştığı oluyor hiç bir sıkıntı yaşamadım 1.5 senedir.
makinenizi limitler içinde kullanın..

bonus: pleksi panelini önce 1 kat sprey siyaha boyadıktan sonra 1 kat da gri sprey boyaya boyadım boyalar akrilik boya. herhangi bir özelliği yok sadece gri boya mat. makinede iki boyayı kaldırarak işleme yaptığım engraving kazıma fotoğrafı bu. sadece griyi de kaldırabiliyorum hassaslığını sen düşün artık. 1 kat sprey boya kaç mm olabilir ??
20160221_173840[1].jpg

Şurada aklıma bir şey takıldı.Makinnein hızını hesaplarken vidalı milin hatvesini hesaplıyoruz demişsiniz ya bu konuda haklı olabilirsiniz mekanik konuusnda çok iyi değilim ama 16mm 1605 bir vidalı mille 20mm 2005 veya 32mm 3205 vidalı mil aynı hızalarda mı döner?Aradaki çap farkı hızı hiç mi etkilemez?
Hızı etkilemez ama kuvveti etkiler.Büyük çaplarda vida helis açısı düşer.
Saygılar

ya abicim anladım biliyorum evt servo kullanıyorlar burada servo kullanan kimseyi ben göremedim biz de çok proff makineler yapmıyoruz o yüzden arkadaşa dedim git üreticiden direk al ileride de başın yanmasın servisin olur dedim.
ayrıca ille servo ille servo olacak bir kaide yok. hem bu kadar step motorları öldürecek kadar yaptığınız yorumlar bilgisizliğinizden kaynaklanıyor. bilmiyorsunuz diyorum 3. defa söylüyorum evt bilmiyorsunuz step hakkında. ben de servo motor ve sürücülerini bilmem, devirlendikce tork düşer mi bilmem, o yüzden yorum da yapmam..
senin dediğin, step motorlar servolar gibi kaliteli değildir, proff iş yapamazsınız demene kızıyorum.
güzel hesaplarsan, makinenin kasası mekaniği güzelse, step motorların limitlerini de iyi belirlediysen servo da taksan aynı işi yaparsın hiç farkı olmaz.
adım kaçırmayı o kadar çok gözünde büyütmüşsün ki.. benim makinem aralıksız 6 saat çalıştığı oluyor hiç bir sıkıntı yaşamadım 1.5 senedir.
makinenizi limitler içinde kullanın..

bonus: pleksi panelini önce 1 kat sprey siyaha boyadıktan sonra 1 kat da gri sprey boyaya boyadım boyalar akrilik boya. herhangi bir özelliği yok sadece gri boya mat. makinede iki boyayı kaldırarak işleme yaptığım engraving kazıma fotoğrafı bu. sadece griyi de kaldırabiliyorum hassaslığını sen düşün artık. 1 kat sprey boya kaç mm olabilir ??
Ekli dosyayı görüntüle 32126
Anlamadığın bir konu var ben demiyorum step motorlarla profesyonel makine yapılmaz diye bu konuda milyon dolarlık yatırım yapan firmalar diyor!Ve hatta çevrenizde ve benim çevremde CNC router imalatı yapan ufak atelyeler diyor!Ben demiyorum!Ama sen inadına yapılır diyorsun bende sana soruyorum hangi firma ve makine üreticisi profesyonel makine yapmış?

Merhabalar;

Öncelikle cevapladığınız her mesajı okudum/teşekkur ederım.

Bu makına ile ılgılı ürün alacagım yerlerden/bu tarz makına yapan fırmaların makinalarının ozellıklerınden ve buradan bılgı toplamaya calısıyorum.

Yapacagım makınayı sattım.2 ayda yapmam lazım Mekanık konuda bi problemım yok fakat elektronık kısımda bı okadar bilgisizim.

bu konuda yazacagınız her yorum bnm ıcın degerlı.

Yarın bı ıkı fırma var .Elektronık kısımları tekrar onlarla gorusecegım bakalım

Tesekkurler

Anlamadığın bir konu var ben demiyorum step motorlarla profesyonel makine yapılmaz diye bu konuda milyon dolarlık yatırım yapan firmalar diyor!Ve hatta çevrenizde ve benim çevremde CNC router imalatı yapan ufak atelyeler diyor!Ben demiyorum!Ama sen inadına yapılır diyorsun bende sana soruyorum hangi firma ve makine üreticisi profesyonel makine yapmış?
bence sen anlamak istemiyorsun. yazdıklarımı tekrar okursan gerçekten sevinirim.
kısaca tekrar söylüyorum. step motorlarınızın limitlerini bildikten sonra kafanıza takmayın diyorum. ben demiyorumki proff markalar servo kullanmaz... arkadaş bize soruyor bizim forumda da 10 kişinin 9 u bu konularda pek fikir sahibi değildir, yapacağın makine pahalı olacak yatırım yapacaksan firmalarla görüş diyorum arkadaşa..

Ek olarakta şunu söyliye bilirim.

bu makina 50.000 tl maliyet bedava gibi birşey .

kullandıgım malzemelerden ıkı 3 tanesını toplasan 30.000 tl edıyor.

ama okudugum yorumlarda hep mac3 kullanma cnc kontrol unıtesı kullan ama neden? sadece pahalı olacagı ıcın mı boyle bı secım yapayım.

servo kısmında bırıyle gorustum 400 watlık bı motor onerdı pek ıcıme sınmedı

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,843
Son üye
hvncrblt

Yeni konular

Geri