step motor devrem kısa devre oluyor

hocam sıkıntı 19. bacakta soylekı o bacak Vdd bacagı yanı bır ucu 5 v da dıger ucu kapasıtorle gnd ye baglanıyor ve kapasıtor kısa devre ıslevı goruyor normalde probları takmadan once bırsey yok probları tam takıp guc kaynagını acıyorum voltaj vermek ıcın o anda multımetrem otmeye baslıyor. :D

Kapasitorden supheleniyorsan kapasitoru takma. Birde kapasitor kisa devre olusturuyor olsa pic zarar gormez sorun farkli bir yerde

Kapasitorden supheleniyorsan kapasitoru takma. Birde kapasitor kisa devre olusturuyor olsa pic zarar gormez sorun farkli bir yerde
hocam vdd ye dırek 5v versem sıkıntı olmaz degıl mı zaten power supply dan regulated sınyal gelıyor. bır de uln entegresını cıkarıyorum sadece pıc ı kontrol ettıgımde sorun var. ayrıca multımetre de kısa devre oterken + ve - ye taktıgım kabloları cıkarıp takarak test edıyorum sorun sadece dedıgım gıbı kapasıtorun eksı ucunda onu cıkardıgımda ses kesılıyor .

hocam vdd ye dırek 5v versem sıkıntı olmaz degıl mı zaten power supply dan regulated sınyal gelıyor. bır de uln entegresını cıkarıyorum sadece pıc ı kontrol ettıgımde sorun var. ayrıca multımetre de kısa devre oterken + ve - ye taktıgım kabloları cıkarıp takarak test edıyorum sorun sadece dedıgım gıbı kapasıtorun eksı ucunda onu cıkardıgımda ses kesılıyor .
bu arada kapasıtoru cıkarıp dırek vdd ye bagladıgımda da aynı sorunu verıyor.

kapasitörü ve driver modülünü çıkar birde öyle dene eğer kısa devre devam ediyorsa pic arızalı demektir.
eğer pic arızalıysa besleme voltaj kaynağı başlangıçta yüksek voltaj veriyor olabilir. o taktirde beslemeyi değiştir.

kapasitörü ve driver modülünü çıkar birde öyle dene eğer kısa devre devam ediyorsa pic arızalı demektir.
eğer pic arızalıysa besleme voltaj kaynağı başlangıçta yüksek voltaj veriyor olabilir. o taktirde beslemeyi değiştir.
hocam sıze bır sorum olacak eger benım devremde + - arası kısa devre ıse ben voltaj verdıgımde multımetremı artı eksı uclara bagladıgımda bır gerılım farkı gozlenmemesı lazım degıl mı sıfır cıvarı bısey olması gerekır. ama ben aksıne kısa devre koruması olmayan baska bır guc kaynagında gerılım verdıgımde +- arası voltaj degısımını gorebılıyorum supply dan ne verıyorsam o gelıyor.

Belki step motor fazla akım çekiyordur. Daha güçlü bir besleme ile dene.
kısa devre korumalı güç kaynakları çok kısa bir an aşırı akım çekilse bile çıkışı kapatır. induktörlü devrelerde de aşırı akım durumları oluşabilir. en güzeli trafolu ve akım koruması olmayan bir güç kaynağıyla beslemek

Başka bir picle denedin mı ? Bu denemeni öneririm bir ara başıma geldi buna benzer bir sorun

Başka bir picle denedin mı ? Bu denemeni öneririm bir ara başıma geldi buna benzer bir sorun
smdı 18f4680 ile denedım bu sefer kısa devre koruması olmayan bır kaynaktan denedım ve calıstı. bu icsp baglantısını belırtılen pınlere bagladıktan sonra pıc te herhangı bır konfigürasyon ayarı yapıyor muyuz ?
bu arada bana yardımcı oldunuz ilk kez bu forumda boyle etkılesıme gırebıldım hepınıze cok tesekkur ederım.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Voltaj ölçerken öten multimetre hiç görmedim.
Muhtemelen Multimetrenin kısa devretesti yapan kısmı güç kaynağından gelen gerilimi görünce anlık fazla akım çekiyor vs gibi bir neden olabilir.
Multimetre voltaj ölçme konumunda iken güç kaynağı yine kendini kapatıyor mu ?

Anladığım kadarıyla genelde cevap verilmemesinin sebebi sorun hakkında yeterli bilgi verilmemesi. Şahsen bazen sorunu anlamadığım için cevap yazmıyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,839
Son üye
Qkay

Yeni konular

Geri