step motor devrem kısa devre oluyor

isoment01

Üye
arkadaslar 18f252 ile step motor surmeye calısıyorum. devreyı kurdum ve kısa devre kontrollerını yaptıgımda bır sıkıntı cıkmıyor fakat ne zaman devreye 5v verdıgımde + ve - ucları kısa devreye gecıyor. bunun sebebı neden olabılır. buraya bayadır yazıyorum yardım almak ıcın kımse bakmıyor ve danısacak kımsem yok lutfen bır yol gosterebılır mısınız ?

Belki step motor fazla akım çekiyordur. Daha güçlü bir besleme ile dene.

powersupply koruma alıyor bir sure sonra kısa devre gordugu ıcın besleyemıyorum bıle. bu pickin vdd bacagına 100nf bagladım bır ucu 5v da dıger ucu gnd de. sıkıntı orda gıbı kısa devre gıbı goruyor powersupply ı bagladıgımda . desem kı pıcı mı yedım acaba yok powersupply ı baglamadan once kısa devre testı yapıyorum bır sıkıntı gozukmuyor zaten devre cok karmasık bır devre degıl

Öncelikle şemanızı eklemeniz sorununuzu çözmenizde faydalı olacaktır. Sonra uygulamayı yaptığınız devreyi görsellerini eklerseniz belki bir ip ucu yakalarız.

Testleri yaparken step motoru bağlayarak mı yapıyorsunuz bağlamadan mı yapıyorsunuz? kaç volt ile besliyorsunuz , motorunuzun özellikleri nedir ? motorunuzu süren transistör yada mosfetler nedir?

Yaptığınız işi biraz anlatın ki bizde haa şurayı kontrol ediniz diyebilelim. Yoksa yazacaklarımız sizin yaptığınız işi hayal etmekten ileri gitmez.

hocam merhaba, şimdi normalde elimde 16f877 nın devre sematıgı var fakar ben 18f252 ile yaptım kodlarımı ona entegre edip datasheetınden ona gore bacaklara bagladım sımdı o sematıgı, devre fotografını ve kodlarımı da atacagım. fotografta gorcegınız uzere probları baglıyorum guc kaynagını daha acar acmaz short ckt. hatası verıyor multımetrem. multımetreyı de devrenın artısı ve eksısıne baglıyorum. guc kaynagından yıne de 5v vermeye calıstıgımda korumaya alıyor kendını 3v dan sonra bu sekilde 2 tane pıc yaktım :/ ve ucuz pıclerde degıllerdı. multımetre kısa devrede oterken devrede sadece sag en usttekı kapasıtorun toprak ucunu veya devrenın power supplaya gıden genel topragını cıkardıgımda ses kesılıyor.
bkz:
kodum:
#device PIC18F252
#device icd=true
#include <18f252.h>
#fuses XT,NOWDT,NOPROTECT,NOBROWNOUT,NOLVP,NOPUT,NOWRT,NODEBUG,NOCPD
#use delay(clock=4000000) // 4MHz kristal

#define B_ileri pin_c7
#define B_geri pin_c6
#define B_dur pin_c5

int i=0, hiz=500;

// Yarim adim atmasini istedigimiz icin adimlar sirasiyla diziye tanimlaniyor.
const int y_adim_bin[]={0b0000001,0b00000011,0b00000010,0b00000110,0b00000100,0b00001100,0b00001000,0b00001001};

void main()
{

setup_spi(SPI_SS_DISABLED);
setup_timer_1(T1_DISABLED);
setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);
setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
setup_adc(ADC_OFF);
setup_CCP1(CCP_OFF);
setup_CCP2(CCP_OFF);

set_tris_b(0x00);
set_tris_a(0x00);
set_tris_c(0b00000111);
output_b(0x00);
output_a(0x00);

while(1)
{
output_high(pin_a2);
delay_ms(500);
output_low(pin_a2);
delay_ms(500);
if(input(B_ileri)) // Eger ileri butonuna basildiysa
{
// output_low(pin_a2);
delay_ms(20); // buton arki onleme gecikmesi
while(!(input(B_dur))) // (Dur butonuna basilmadigi surece) isleyecek dongu
{
if(i==8)
i=0;

output_b(y_adim_bin);
output_high(pin_a2);
delay_ms(hiz);
output_low(pin_a2);// step motorun adimlarini gorebilmek icin
i++;
}
// output_b(0x00); // Dur butonuna basildiginda donguden cikip ilk pozisyonunu almasini
// istersek bu satiri eklememiz gerekir.
}

if(input(B_geri)) // Eger geri butonuna basildiysa
{
delay_ms(20);
while(!(input(B_dur))) // (Dur butonuna basilmadigi surece) isleyecek dongu
{
if(i==0)
i=8;
i--;
output_b(y_adim_bin);
delay_ms(hiz);
}
// output_b(0x00); // Baslangic pozisyonunu almasini isteseydik yazardik.
// Biz dur diyerek oldugu halde kalmasini istedik.
}
}
}
sematık ve devre tasarımım:

Ekli dosyalar

• sematık.JPG
    sematık.JPG
    245.3 KB · Görüntüleme: 24
  • devre1.JPG
    devre1.JPG
    303.9 KB · Görüntüleme: 20
  • devre2.JPG
    devre2.JPG
    297.3 KB · Görüntüleme: 20
Son düzenleme:
bread board üzerinde besleme atlamaları yapılmamış gibi gördüm. Benim bread boardlarda bu atlamaları yapmak gerekiyor. Belki sizinki farklı olabilir.

hocam bakın fotografı attım hemen duzenleyıp bır tarafın eksısını gnd aldım bır taragın artısını +5v aldım atlama yapmaya gerek yok boylelıkle . zaten her ıkı taraf bırbırıyle bagımsız.
hocam sıkıntı surda gıbı duruyor ben vdd ye 100nf baglıyorum bır ucunu da gnd ye baglıyorum ama işte o kapasitör yokmus gıbı davranıyor galiba orası kısa devre oluyor haliyle.

Ekli dosyalar

• devre2.JPG
    devre2.JPG
    306.2 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:
19 ve 20 nolu bacaklarda bir kısadevre olabilir gibi görünüyor. sürücü devredeki jumper ve uln entegresini çıkar ve öyle kısa devre varmı bak. pici takmana gerek yok.

Son düzenleme:
hocam sıkıntı 19. bacakta soylekı o bacak Vdd bacagı yanı bır ucu 5 v da dıger ucu kapasıtorle gnd ye baglanıyor ve kapasıtor kısa devre ıslevı goruyor normalde probları takmadan once bırsey yok probları tam takıp guc kaynagını acıyorum voltaj vermek ıcın o anda multımetrem otmeye baslıyor. :D

Projeboard da arti nerden geliyor nereye gidiyor hic belli olmuyor takip edemiyorum.

Ayrica sayin kesmez inde belirttigi gibi projeboardinizin arti ve eksi kollari ortadan boluktur bunu dip not olarak belirteyim.

Ilk test icin yine sayin kesmez inde belirttigi gibi sadece pic devresini kurup kontrol ediniz uln devresini takmayiniz. Sadece pic e voltaj verip test ediniz. Kisa devre sorunu yoksa ikinci kati devreye alarak tek tek ilerleyiniz.

Uyguladiginiz voltaj polariteside dikkat ediniz kablo cok olunca sikinti yaratir.

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,926
Son üye
StratoMaster

Yeni konular

Geri