STC 1000 Thermostat problemi

Şu an termostatınızın parametrelerine girip her parametreyi not alma şansınız var mı?

Uygun bir zamanda belki akşam parametreleri inceleyeyim belki bir ince ayar çekebilir bu durumu düzeltebiliriz. ama sıcaklık dalgalanması çok yüksek değil. İçerdeki havanın homojen dağılmaması bile bu duruma neden olur. Siz ideal bir sıcaklık elde etmek istiyorsunuz.

Peki şunu söylesem ,

Mesela elinizdeki bu dolabı resimden seçebildiğim kadarıyla bağlayan ustamız hem ısıtma hem soğutma fonksiyonu için bağlantısını yapmış. Soğutmayı devre dışı bıraksak girmese nasıl olur?

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
özellikler:
renk: Siyah
sıcaklık Ölçüm Aralığı:-50-90 Deg. C
kontrol sıcaklık aralığı:-50-90 Deg. C (ayarlanabilir)
kontrol sıcaklık farkı: 0.3-10 Deg. C (ayarlanabilir)
çözünürlük: 0.1 Deg. C
doğruluk: ± 1 °. C (-50-70 Deg. C)
sensör hatası gecikmesi: 1 dakika
röle kontak kapasitesi (Isıtma): 10A (max) 250 V
röle kontak kapasitesi (Soğutma): 10 A (max) 250 V
kompresör gecikme koruyucu süresi: 1 ~ 10 dakika (ayarlanabilir)
çalışma Sıcaklığı: 0-60 Deg. C
depolama Sıcaklığı:-30-75 Deg. C
çalışma Bağıl Nem: 20 ~ 85% (yoğunlaşma Yok)
Alarm Çıkışı: Buzzer
güç Kaynağı: 110 ~ 220 V AC ± 10%, 50/60Hz
güç tüketimi: < 3 W
kablo uzunluğu: 1 M
öğe boyutlar: yaklaşık. 84*69*34 MM
Net ağırlık: 138g

paket içerir:
1 x Mini-Sıcaklık Kontrol

STC 1000 Cihazın özellikleri bunlar. -50 ve 90 derece aralığında 0,1 derece artışlarla ayarlanabiliyor. Sıcaklık farkı 0,3 ile 10 derece arası ayarlanabiliyor. Kompresor gecikme süresi ise 1 dakika ile 10 dakika arası ayarlanabiliyor. İçeriyede peltierin önüne bir fan taktım. Sistem devrede olduğu müddetçe çalışıyor ve ısı dağılımının homojen olmasını sağlıyor. Fandan önce durum daha vahimdi kesinlikle.

Bu önerdiğiniz ısıtma ve soğutmanın devre dışı bırakılması için anahtar eklenmesi ilk aklıma gelen çözümlerden biriydi. Yapılabilir. Ama orda da şu sıkıntı doğuyor. Diyelimki 27 ye set ettim ve ve dişi kuluçka etmek istiyorum. Ve ev içi sıcaklıklarda 27-28-29 aralığında dalgalanma gösteriyor. Bu durumda sıcaklık soğutma kapalı olduğundan 29 lara çıktığında kuluçkadaki yumurtalarda cinsiyet sapması olur. Bu da ciddi bir sıkıntı.

Bu arada linki görebilecekmisiniz bilmiyorum ama geçen sene bu cihaz bendeydi. Bu sistemde peltierli ve geçen sene 27 derecede yaz kış durmadan çalıştı ve hiç sorun olmadı. Hobiyi bırakmayı düşündüğümden komple bacanağa devrettim ve onda halen çalışmakta. Ben elimdeki yavruya kıyamayıp devam ettim ve şu anda elimde yetişkinlerde ilave ettiğim için çok yakında başarılı bir kuluçka cihazına ihtiyacım olucak.

http://www.surungenforum.com/el-yapimi-malzeme-arac-ve-gerecler/incubator-v4-0/

Bu arada diyelimki tek ısıtma ya da soğutma şeklinde kullanacağız o zaman hem soğutma/ısıtma destekli bir termostata ihtiyaç olmazdı hem de dolabın içindeki tüm malzemeleri söküp atmaya. Termostat direk ürünün elektrik sistemine bağlanır ve soğutma ya da ısıtma seçimi için makinanın arkasındaki düğme kullanılabilirdi. Hem de bu iş bana çok ucuza patlardı.

bu kadar hassas kontrol için pid kontrol dışında elinizdeki ekipmanlar ve çözüm önerilerim dışında çözüm zor görünüyor.

Belki diğer arkadaşlarımızın daha iyi önerileri olabilir.

Kolay gelsin.

bu kadar hassas kontrol için pid kontrol dışında elinizdeki ekipmanlar ve çözüm önerilerim dışında çözüm zor görünüyor.

Belki diğer arkadaşlarımızın daha iyi önerileri olabilir.

Kolay gelsin.

Anladım. Peltierin fasılalı çalışması anladığım kadarı ile size mantıklı gelmedi ya da bu şekilde de istediğim seviyede hassasiyet sağlayabileceğimi düşünmüyorsunuz. Peki sizin önerebileceğiniz bu Termostatı çıkarın PID olan ve ısıtma ve soğutmayı aynı anda destekleyebilecek tabi uygun fiyatlı bir ürün önerebilirmisiniz? Bu arada ilginiz için çok teşekkürler.

Kuluçka makinasının ısı kontrol ünitesi pıd ile çalışması gerekiyor pıd bunun olmazsa olmazı dır. Ben 2 adet kuluçka makinası yaptım önemli olan pıd ile çalışması. Bunun için lae marka kontrol ünitesi kullandım gayet iyi çalıştı. Verim ise %90 aldık . Buradaki önemli olan ısının dengeli dağılımı dır. Kolay geldin

Valla arkadaşlar uygun fiyatlı bir PID'li termostat önerebilirseniz değiştirmeyi düşünebilirim. Onun harici mevcut durumu Türk usulü çözmem lazım. LAE 60 Euro filan gözüküyor. Ben toplamda bu işe 75 euro filan harcadım. Bir 60 euro daha harcarsam yurtdışı profesyonel bir cihaz parası harcamış olurum. PID li termostat Aliexpress filan alabilirim. Zaten şu anki termostatta ordan alındı. Ben biraz baktım ama ordaki Pidli cihazlar daha çok yüksek derecelere çıkan fırınlar vs. için yapılmış gibi görünüyor.

Valla arkadaşlar uygun fiyatlı bir PID'li termostat önerebilirseniz değiştirmeyi düşünebilirim. Onun harici mevcut durumu Türk usulü çözmem lazım. LAE 60 Euro filan gözüküyor. Ben toplamda bu işe 75 euro filan harcadım. Bir 60 euro daha harcarsam yurtdışı profesyonel bir cihaz parası harcamış olurum. PID li termostat Aliexpress filan alabilirim. Zaten şu anki termostatta ordan alındı. Ben biraz baktım ama ordaki Pidli cihazlar daha çok yüksek derecelere çıkan fırınlar vs. için yapılmış gibi görünüyor.
Enda 4420 sicaklik kontrol isinizi gormezmi bende cikma cihazda var pid kontrolde yapabiliyor

Forum istatistikleri

Konular
128,130
Kullanıcılar
449,846
Son üye
g-silver

Yeni konular

Geri