statik elektrik

herkesin başına gelmiştir arabam beni çarpıyor şaşırtıcı bir şekilde ayakkabılarımı değiştirdiğim zaman çarpma olmuyor işin içinden çıkamadım yardımcı olur musunuz

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Sentetik/pvc bazlı ayakkabı (ve elbise ) giydiğinizde çarpılmanız maksimum seviyede olur. Kösele ayakkabı giydiğinizde, çarpılma hissedilemeyecek kadar zayıf olur, hatta hiç olmaz.
Çarpılmadan korunmak için önerebileceğim bir kaç yol :
1-Arabanın arkasına anti-statik şerit bağlamak ( bir çok ülkede bu zorunlu zaten ). Şerit dediğim öyle zincir gibi ses çıkaran bir şey değil, yumuşak sessiz bir alet.
2-Arabadan inince, parmak uçlarınızla değil de, kolunuzun iç kısmıyla kapıyı kapatmanız. Şok, minimuma iner.
3-Arabadan inince, kapıyı kapatmadan önce, anahtarın ucu ile kaportaya dokunmak..Burada anahtar, paratoner ucu görevi görecektir.

Anahtar ucunu bende deneyeceğim kış geldi çarpılmadan kapıyı kapatamıyorum arabada kit çamur olduğu için el harici bir yer ile dokunulmuyor, bugün öyle ki deri eldivenden bile çarpıldım

aliexpress de şu tarz ürünler gördüm

https://www.aliexpress.com/item/1pc...27.html?spm=2114.13010208.99999999.271.AGmGEE

https://www.aliexpress.com/item/Fas..._6&btsid=af857506-548a-46c5-8113-3845a78516bb

bunlarla hiç uğraşmadan direk anahtar çözüm olur mu ?

birde bu anahtar dokundurma işi immobilizer lı oto anahtarına zarar verir mi ?

bozulmaz ama belli olmaz...
HTB1rs6ONpXXXXcQaXXXq6xXFXXXS.jpg

en garantisi bu .

Ben arabadan inmeden önce kapı çerçevesini tutup sonra ayağını yere basıyorum. carpilmiyorum. Eğer kendimi araçla aynı potansiyele esitlemezsem araba beni çarpıyor.

Bunu alışkanlık haline getirdim. kapıyı açarken çerçeveyi tutup yere ayak basıyorum sorum yok.

arabadaki statik elektrik özellikler yazları baş belası. Statik elektrik yüzünden araç üzerine tozlar yapışıyor.

egzoza bağlanan zincir ile araçtaki tüm statik elektrik gider mi ? mesala plastik aksamı, camdaki vs heryerindeki?

gider onun için yapılmış kendin bile yaparsın azıcık örgü işinden anlıyorsan tabi gerçi ben fransız kalıorum...

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,102
Kullanıcılar
449,802
Son üye
sadık Mehmet

Yeni konular

Geri