Statik elektrik sonu acill lütfen !!!

kaledag

Üye
Merhaba
300 mt kare bir zeminde (ofis işyeri olarak kullanılan) epoksi zemin yapıldı antistatik uygulama yapılmamıştır ve iş tesliminde statik elektrik sorununu farkettik topraklamamız sağlam gerekli test yapıldı herhangi bi problem bulunmuyor ofiste yürüyüp topraklı bi şeye dokunnulduğunda çıt sesini duyup istenmeyen enerji boşaltımı yapılıyor ve çok sinir bozucu rahatsız edici bir durum
Yaptığımız işi sorgulamaya kadar vardılar ve ana elektriği kesip test yaptırdım sorunun benden kaynaklanmadığını kavradılar bu seferde çözüm arayışına girdik tavsiye veya tecrübelerinizi bekliyorum iyi calışmalar

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sayın kaledağ elektriği kestiğinizde statik olayı kesildimi peki? O ofiste ne gibi makineler kullanılıyor ki statik elektrik meydana geliyor?

..epoksi zemin yapıldı antistatik uygulama yapılmamıştır ..

Kendin yazıyorsun sonrada soruyorsun.
Yazmayla demeyle sorun çözülecek sanıyorsun ?
Her sakallı dede olmadığı gibi her kaplamada antistatik değildir.

Mesela bu işi şöyle yapanlarda var.
Arama motoruna " antistatik epoksi kaplama " yazdım , gelen linklerden bir şöyle mesela :

http://www.egetek.com.tr/index.php/...tistatik-epoksi-kaplama-teknik-artnamesi.html

http://www.niseboya.com.tr/hizmetler/anti-statik-kaplama/

Kazımugur Konuştuğum Epoksi Uygulaması yapanlarda antistatik Epoksi elektronikler uğraşanlar ve hastaneler dışında uygulama yapmıyoruz diyo öyle ikilini gönderip ben araştırdım demekle olmuyor bu işler en az 4-5uygulamacı ilegörüştüm bu konuyu

Yapanı bulana kadar arayacaktın.
Ne demek hastaneye var ustaneye yok.
Görüştüklerin ya bu işi bilmiyor ya işlerine gelmiyor.
Verdiğim linkler sorunun nasıl çözüleceğinin yolunu göstermek içindir , firma reklamı için değil.
Başka yolu yoktur.
İletken ve topraklanmış tabakası olmadan epoksi ya da poliüretan kaplamalar kesin aynı soruna yol açar.
Metrekaresini 30 a yapanda var 130 a yapanda .
Ya keriz kazıklamaca ya da benim malım bu kalite hesabı.
Özel bir işim dolayısıyla epoksinin bir çok çeşidini az miktarlarda olsa da kullanıyorum.
Litresi 45 olanı var 250 olanı var.
Kemik gibi sert kalanı var yumuşak esnek olanı var.
Palet ( yüzücü ) yapılanı var karbon elyaf uygulaması için olanı var.
15 dakikada kürleneni var 24 saat çalışma süresi olanı var.
Demem o ki yapanı da satanı da çok bir iş.
4-5 ne ki öyle oluyor bazı teknikler için en az bir ay görüşmediğimiz firma ya da şahıs kalmıyor.
Çinden uruguaya kadar avrupadan kanadaya kadar.
Yani çözümü bulmadan yola çıkmak yok.
Ya da gelinin dediği gibi " hem ağlarım hem giderim " olursun.

universitede araştırma laboratuvarı elektronik bu laboratuvarda antıstatic yer doşeme yaptırdık sorun çıkmadı sanırım arkadaş antisitatic değıl normal kaplama yaptırmış olacağıda odur uzerınde gezındıkçe elektron yuklenır vucut boşalacak yer arar bizdede vardı oyle yer uzerınde gezınıp çay yaptığımız piknik tupunun gazını açıp parmağımızı yaklaştırınca tup yanıyordu

Yani aslında bir yolu var da yazasım gelmediydi.
Madem izleyenler var..
Ofisteki tüm eşyalarınızı antistatik yapın ve çıplak dolaşın sorun kalmaz.
Özellikle sentetik kumaşlar filan olmasın.
Pamukluda olmasın .
Zaten çok gerekli olsa idi öyle imal edilirdi.

Geçenlerde de yine böyle acemi biri ağlıyordu.
Çocuk parkı için kaydırak imal etmiş bebeler çarpılıyormuş ne yapayım.
Kapı maldallama vakti geçmiş.
İmal ederken antistatik plastik ve ya katkıları kullanılmaz ise sonradan çözüm yok .

Küçük yüzeyler ve geçici çözümler için antistatik spreyler olabilir ama ofis için , cıkk.

İşi bileni bulup mevcudun üzerine devam , demek ki birilerinin daha nasibi var..

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri