start stop bağlama yardım

Mahmut Erdoğan

Paylaşımcı üye
merhaba arkadaşlar
evdeki elektrik süpürgesini aşağıdaki şalter ile kontrol etmem gerekiyor.
bağlantıları nasıl yapacağımı bilimiyorum yardım edermisiniz.
çok açık hatta şema ile olursa memnun olurum.
şimdiden çok teşekkürler

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
kullandığınız butonlar yay geri dönüşlü olduğundan bir röle kullanmanız gerekir ve start butonunu röle üzerinden mühürlemeniz gerekir. ekli devre şeması bir fikir verebilir. kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• start stop.jpg
    start stop.jpg
    7.1 KB · Görüntüleme: 95
Elektrik süpürgesini farklı bir amaçla mı kullanacaksınız. Bu sistemi kurduğunuza kullanırken zorlanırsınız bence. Ya da şöyle söyleyeyim; ben bir artısını görmüyorum.

İkincisi; Sn. i.tandoğan'ın verdiği örnek devrede motor 3 fazlı. Sizin elektrik süpürgeniz 1 fazlıdır. Dolayısıyla motor devresinde kontaktörün tek bir kontağı yeterli olacak, nötr hattı ise direkt bağlanacaktır. Bu işlem için kontaktör yerine süpürge motorunun çekeceği akım değerine dayanabilecek bir röle kullanmak, işi daha ucuza mal edebilir.

İyi çalışmalar.

ilginize teşekkür ederim
elektrik süpürgesini kendi düğmesinden sürekli açık bırakıp
sonrada bu düğmelerden yada bunun gibi pratik aç kapa yapabileceğimi düşündüğüm bir düğmeden yapmak istiyorum.
pratik aç-kapa yapmak istiyorum.

hocam kullanacağınız buton kutusu hem çok yer kaplar hemde gereksiz yere röle ilave etmek zorunda kalırsınız. tekli buton kutusu kullanarak veya müsaitse elektrikli süpürgenin üzerine 0-1 kalıcı mandal buton kullansanız işinizi hem çok kolay hemde çok ucuz olarak halletmiş olursunuz. basit ampul yak söndür olayı. tabi bu söylediklerim basit eski tip elektrikli süpürgeler için geçerli.

kolay gelsin

Forum istatistikleri

Konular
127,957
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri