Split klima arizasi

ELNUR

Paylaşımcı üye
Selamlar.
Bir CHIGO split klima var.Ariza boyle klimani kumandayla islem yapdirmak olmuyor.on/off dan kosulmuyor.klima uzerinden islem yapdiriyorsun sonra kumandayi aliyor butun islemleri yapiyor.On/off basdiginda sonuyor.yine klimani kumandayla yakmak istediyinde klima kumandayi olmiyor.Yani klima sonulu olub kumandadan on/off basdiginda yanmiyor amma uzerinden yakibda on/off basdiginda sonuyor.Kumandada on off tusu islem yapmiyorsa nasil sonduruyor bunu cikaramadim.bilgilerinizi bekliyorum

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sorun sadece kumandanın işlememesi ise kumanda sökülüp içi temizlenmeli bazen içinde iletkenliği bozacak şeyler oluyor.. bastığımız tuşların altı temizlenmeli plakette temizlenmeli. devre üzerinde genelde kristal ve kızıl ötesi led var. bacaklarında kopma olabiliyor. bunlar kontrol edilip lehimlenmeli ve tekrar denenmeli.

Kumanda sadece klimani isleme baslatmiyor klima uzerinden yakdikdan sonra ise kumanda islem yapiyor.on/off tusu yakmiyor amma sonduruyor sadece bu ariza var.

Sorun sadece kumandanın işlememesi ise kumanda sökülüp içi temizlenmeli bazen içinde iletkenliği bozacak şeyler oluyor.. bastığımız tuşların altı temizlenmeli plakette temizlenmeli. devre üzerinde genelde kristal ve kızıl ötesi led var. bacaklarında kopma olabiliyor. bunlar kontrol edilip lehimlenmeli ve tekrar denenmeli.

siz tavsiyemi dinleyip içini açın biraz alkol ile pamukla devre kartını temizleyin plastik butonların altındaki karbon iletken kısmıda temizleyin. eğer yapabiliyorsanız kumandanın üstünü açık şekilde on off butonunun altındaki anahtar kutuplarını bir tel vasıtası ile kısa devre edip çalışıp çalışmadığını test edin.

bu kumandaların butonları altındaki karbon kısımlar uzun süre kullanım sonunda iletkenliğini kaybedebiliyor yada içerisine sıvı girmesi ( çay kahve v.b. dökülmesi ) iletkenliği bozuyor.

kontrol ediniz.

Dediyiniz gibi yapdim abim ariza yine ayni

siz tavsiyemi dinleyip içini açın biraz alkol ile pamukla devre kartını temizleyin plastik butonların altındaki karbon iletken kısmıda temizleyin. eğer yapabiliyorsanız kumandanın üstünü açık şekilde on off butonunun altındaki anahtar kutuplarını bir tel vasıtası ile kısa devre edip çalışıp çalışmadığını test edin.

bu kumandaların butonları altındaki karbon kısımlar uzun süre kullanım sonunda iletkenliğini kaybedebiliyor yada içerisine sıvı girmesi ( çay kahve v.b. dökülmesi ) iletkenliği bozuyor.

kontrol ediniz.

Merhaba,sn.ELNUR; kumandanın klima üzerinde yer alan enfraruj alıcı ünitesi (Fototransistörlü enfraruj ışığı alıcı gözü) ve kumandanın enfraruj (kızılötesi) LED'inin kumanda ucunun önünde yer alan kırmızı renkli mika filtresi çok temiz olmazsa eğer,karşılıklı etkileşim tam gerçekleşmiyor (Veya ancak çok yakından güçlükle gerçekleşiyor) da olabilir.Kumanda içindeki pedin karbon yüzeyinin çok temiz olması da,içindeki devre elemanlarının kopmuş bir yerinin olmaması da bu kumandanın sağlıklı çalışabilmesi için şarttır.(Sanırım bu kısmı ayrıca kontro etmişsiniz.)

Kumandanın içindeki piller voltaj olarak çok uygun görülüp (Multimetre ile pil voltajının ölçümünde) buna karşın amper değeri çok zayıflamış,kumandayı hiç çalıştırma gücü kalmamış da olabilir başka olasılığı düşünürsek eğer. Bunu tam olarak anlayabilmeniz için,kumandayı çok yeni (Sıfır) olan pillerle son olarak,klimayı uzaktan kumandayla on/off tuşuna basarken denemenizi de tavsiye ederim. En kötü olasılık da klima üzerindeki alıcı gözde muhtemelen oluşabilen bir arıza(sensör görevi olarak),bu enfraruj ışığı alıp,anahtarlama yaparak hiç işleyememesi veya bunu kuvvetlendirip işleyecek olan bir sonraki elektronik kuvvetlendirme devrelerine bunu iletememesinden de olabilir.(Klima iç ünitesindeki elektronik karttaki bir arıza) Kolay gelsin.

Son düzenleme:
İlginç bir arıza.

cihaz kumandadan açılmıyor ama iç ünite üzerinden açıldıktan sonra kumanda kapatma görevini yerine getiriyor diğer fonksiyonlarıda yerine getiriyor. Ama sadece cihazı açamıyor. Böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. olası kumanda arızasıdır diye düşündüm ama değilmiş.

Hiç karşılaşmadım ama kumanda görev gördüğüne göre sorun ana kartta olabilir düşüncesindeyim.

Diğer tecrübeli arkadaşlarımızında ustalarımızında yorumlarını dünlemek isterim. Belki böyle durumla karşılaşan olmuştur.

Evet abim ariza dediginiz gibi cok merakli kaldim...

İlginç bir arıza.

cihaz kumandadan açılmıyor ama iç ünite üzerinden açıldıktan sonra kumanda kapatma görevini yerine getiriyor diğer fonksiyonlarıda yerine getiriyor. Ama sadece cihazı açamıyor. Böyle bir durumla hiç karşılaşmadım. olası kumanda arızasıdır diye düşündüm ama değilmiş.

Hiç karşılaşmadım ama kumanda görev gördüğüne göre sorun ana kartta olabilir düşüncesindeyim.

Diğer tecrübeli arkadaşlarımızında ustalarımızında yorumlarını dünlemek isterim. Belki böyle durumla karşılaşan olmuştur.

On-off tuşu (bazı modellerde var) set tuşu gibi sağlı-sollu yada aşağı-yukarı değildir herhalde demi.
Bir de ben cep telefonunun kamerasına kumandanın infrared lambasını tutarak çalışıp çalışmadığını test ediyorum.

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

cihaz acildıktan sonra kumanda ile kapatabiliyormusun klimayı ?

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Şu anda çevrimiçi üye yok.
Geri