SPD Kullanımı

fahri yetiş

Onursal Üye
Onursal Üye
Patatöner bulunan tesislerde,Paratönerin,tesislerde bulunan elektrkli cihazarı da koruduğu şeklinde yanlış bir kanı bulunmaktadır.Paratöner tesisatı,primer de-
şarjlara karşı olup,primer deşarjların,sekonder devrelerde meydana getireceği
hasarları önlemez.Daha açık bir ifade ile,elektrik tesisatı,bilgisayar,telefon tesi-
satı,fax,tv,dvd,vcd,data aktarım hatları vs. gibi sistemlerin korunması için,ayrı
koruyucu cihazlara ihtiyaç bulunmaktadır.Bu tip cihazlar,Leutron,Phoenix,Obo,
Merlin Gerin,Simens,Legrand vs. gibi firmalar tarafından üretilmekte ve başarılı
sonuçlarla kullanılmaktadır.Proje çizim yönetmeliğine göre,bu cihazlar,projede
gösterilmediği için,maalesef,kullanımları da olmamakta ve tesisatlar hasarlan-
maktadır.Konu ile ilgili olarak,elimde bulunan dokümanları,arkadaşlarımın bilgisine
sunmaktayım.

Ekli dosyalar

• SPD 1.rar
    3.5 KB · Görüntüleme: 271
  • SPS 2.rar
    3.6 KB · Görüntüleme: 176
  • Leutron genel katalog.rar
    1.8 MB · Görüntüleme: 210
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
...yıldırımdan korumanın devamı için gerçek bir devamlı koruma, ben Elektrik Mühendisi olarak insan güvenliği faktörünü benimsiyorum ki şu anda çalıştığım OG Proje firmasında, bir hattın devamı için Trafo No'sunun belirtilmemesi, montaj esnasında can güvenliği açısından çok kritik noktalardan biri. Düşünün ki, bir havai hattının bir bölgesinde, hattın çıktığı trafo merkezini es geçtiniz: Kusura bakmayın ama bu durum, herhangi bir tamirat meydana geldiğinde, eğer bunun için çalışan elektrik teknisyenlerin de es geçmesi sonucunda, yanlış trafonun şalterinin indirilmesi, tamiratı yapan teknisyenlerin hayatına mal olabilir.

---------------------------------------------------------------
"Ne işte çalışıyorsan çalış, iş güvenliğini es geçme"

...yıldırımdan korumanın devamı için gerçek bir devamlı koruma, ben Elektrik Mühendisi olarak insan güvenliği faktörünü benimsiyorum ki şu anda çalıştığım OG Proje firmasında, bir hattın devamı için Trafo No'sunun belirtilmemesi, montaj esnasında can güvenliği açısından çok kritik noktalardan biri. Düşünün ki, bir havai hattının bir bölgesinde, hattın çıktığı trafo merkezini es geçtiniz: Kusura bakmayın ama bu durum, herhangi bir tamirat meydana geldiğinde, eğer bunun için çalışan elektrik teknisyenlerin de es geçmesi sonucunda, yanlış trafonun şalterinin indirilmesi, tamiratı yapan teknisyenlerin hayatına mal olabilir.

Hocam ömrü hayatımda gördüğüm en garip cümlelerden biri bu. Hani elektrik mühendisiyim dediğiniz için garip diyorum çünkü eğitimli bir insan olarak bu cümleyi nasıl kurdunuz merak ettim. Hayır konu bütünlüğünü yakalasam neyse, konular da pek birlik sağlayamamamış. İlgimi çekti cidden ne demek istediniz burada? Aşırı gerilim paratoner yıldırım iç yıldırımlık anahtar kelimelerimiz:)

Son düzenleme:

Trafo merkezi ile trafo şalterinin ne alakası var ben de onu anlamadım.Eğer bir teknisyen O.G havai hatta çalışıyorsa tamam bir nevi Trafo merkezi ile işi olabilir o da fider den direk beslenen trafo varsa.Arada KÖK binası varsa kesici ve ayırıcı vasıtasıyla da elektriği kesebilir.Başka bir varsayım A.G havai hatta çalışıyorsa da ilgili havai hattın çıkışını kesip çalışabilir.
Maşallah mühendislik bilgilerine hayran bıraktın işte senin gibi insanlardan da bilirkişi olunca vatandaşlar boş yere mahkemelerde ceza yemiyor.

Akyar abinin anlatmak istediği olay şudur;
Dış yıldırımlık sisteminden biri olan paratoner sisteminin elektrik tesisatındaki özellikle elektronik cihazları ve devre elemanlarını koruma gibi bir özelliği bulunmadığını bunun için iç yıldırımlık sistemi olarak adlandırdığımız sistemi kurmamız gerektiğini anlatmaya çalışmış. Çoğu meslektaşımın yanlış bildiği bir konudur.

Olayı özetlersek;
Yıldırımdan korunma sistemleri dört sistemin bütünleşmesi sonucu oluşturulmalıdır. Bunlar;
1-İyi bir topraklama sistemi
2-Doğru projelendirilmiş bir eş potansiyel sistem
3-Binamızın dışında yer alacak yapı tipine göre seçilmiş dış yıldırımlık sistemi
4-Kademeli olarak yerleştirilmiş iç yıldırımlık (ani aşırı gerilim koruyucu) sistemi

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri