Soru: Uzaktan Kumanda etmek

emirseyhal

Üye
1-Elimde 100 tane röle var (röleler sırasıyla numaralı 1....100) ve her röle farklı yerlerde
2-Bilgisayarım ile diyelim ki saat 03:00 de bunlardan 20 tanesini (sırasıyla değil benim talimat verdiklerim 1-13-17-88-93 gibi)otomatik olarak aynı anda devreye almak istiyorum,
böyle bir sistem yapılabilirmi yapılırsa nasıl yapılır?

Selam;

Boyle bir sistemi biraz elektronik, biraz programlama, birazda elektrik bilgisi ile yapabilirsiniz.

Bilgisayar kisminda Bildiginiz en basit programlama dili ile ( hangisini biliyorsaniz artik ) seri veya paralel port programlayacasiniz. Bilgileriniz ya seri olarak gidecek yada paralel artik hangisini secmisseniz. Programinizda zamanlayici istiyorsaniz onuda eklemelisiniz.

Elektronik kisim;
Buradaki bilgiler Elektronik karta gelecek bu kartta seri veya paralel gelen bilgiler 1 ve 0 lar ayristirilacak el SIKISTIRMA metodu ile ( yani ayni frekansi kullanacaklar) ve cikislardaki 100 adet roleye bilgi gidecek.

Elektrik kismi;
Bu 100 adet role icin sececeginiz kablo, ve elektronik kart ile bilgisayar cikisi arasinda bagladiginiz kablonun veri gonderme hizi vs, uygun sececek. Diger bir hususta kablo kanal uzergahini belirlemek olacaktir.

Umarim Visual Basic ve Pic programlama biliyorsunuzdur, eger biliyorsaniz zorlanmadan yapabiileceginiz kanaatindeyim.

Ben boyle dusunuyorum, hazir kartlar ve hazir yazilim varmidir bu is icin bilmiyorum. Fazla ugrastirmayacak bir is olsa gerek diye dusunuyorum..

Umarim kucukte olsun dusuncelerinizde yardimci olabilmisimdir.

Gorusmek uzere...

Durda biraz frekans kargaşası olur sonuçta 100 tane role kontrol edeceksin bu da frakans karışıklığı demek ama arkadaşlar olur gibi demişler konu yoruma açık biraz konuşulması gerekli bir durum

frekans karışıklıgı olabilir çok iyi ayarlamak lazım

@Yakupakgul arkadaşımız konuyu güzel açıklamış.
Hiçbir frekans karmaşası oluşmaz arkadaşlar. Lojik olarak dizilmiş 100 adet rolenin seri bilgiden paralel bilgiye dönüştürülmesi ile roleler ayrı ayrı kontrol edilebilir.Bu işin zor bir yanı yok.
Role tarafında rs 232 protokolü ile bilgisayar haberleşmesi sağlanır.
gelen sayısal bilgilerin her biri ilgili rolenin aktif edilmesi için kullanılabilir.
Biraz uğraş ve araştırma gerektirir.

Forum istatistikleri

Konular
127,967
Kullanıcılar
449,613
Son üye
Liderpano

Yeni konular

Geri