sorti hesabı hakkında yardım

esrabrr

Üye
Arkadaşlar merhaba;

3850 priz
457 armatür
25 normal anahtar
12 vavien var.

paralel sorti ve anahtarsız aydınlatma sorti hesabı nasıl olacak?

Teşekkürler,

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bayındırlık birim fiyatlarında anahtar sortisinde anahtar fiyata dahildir ancak armatür hariçtir.
anahtar sorti sadece bir tane armatür beslemesine kadardır.
aynı anahtar birden fazla armatür besliyorsa diğer armatürlerin beslemesi paralel sortiye girer.
vaviyenler için vaviyen sorti pozunu kullanırsınız
prizler içinse güvenlikli priz sorti pozunu kullanırsınız.
bayındırlık birim fiyatları açıklamaları elinizde yoksa size gönderelim.
iyi çalışmalar.

• Beğen
Tepkiler: UEE
3850 priz sortisi
12/2=6 adet vavien sortisi
25 normal sorti
457-25(normal anahtar adedi)-6(vavien sayısı/2)-0(komütatör sayısı*2)=426 adet paralel sorti yazarsın.

bayındırlık birim fiyatlarında anahtar sortisinde anahtar fiyata dahildir ancak armatür hariçtir.
anahtar sorti sadece bir tane armatür beslemesine kadardır.
aynı anahtar birden fazla armatür besliyorsa diğer armatürlerin beslemesi paralel sortiye girer.
vaviyenler için vaviyen sorti pozunu kullanırsınız
prizler içinse güvenlikli priz sorti pozunu kullanırsınız.
bayındırlık birim fiyatları açıklamaları elinizde yoksa size gönderelim.
iyi çalışmalar.

Sayın Adem Celık Bey,

Mımarı proje uzerınden Normal Sortı, Komutator Sortı, Vavien Sorti, Paralel Sorti nasıl bulunur acaba? Ben tam mantığını cozemedım, sız ya da bılen arkadaşlar lütfen cevap yazar mısınız?

1Ad. (adi) normal anahtar 1Ad. armatür = 1 Ad. Normal sorti
1Ad. komütatör anahtar 2Ad. (tekli) armatür = 1 Ad. Komütatör sorti
Komütatör sortide şöyle bir detay var armatür 4x18w 'tır 1 komütatör anahtardan 2+2 şeklinde yakılabilir o zaman 1 Ad. Komütatör sorti olur. Aynı durum avize içinde geçerli.
2Ad. vaviyen sorti 1Ad. Armatür = 1 Ad. Vaviyen sorti
Hangi sorti olursa olsun mevcut armatüre paralel bağlanan her sorti paralel sortidir.
Anahtarsız sorti hesabı olmaz anahtarsız sigorta yada pakodan kumanda sistemlerde ödeme kalem kalem yapılır, boşboru+kablo+... şeklinde ilk armatürden sonraki her paralel armatürde paralel sorti olarak hesaplanır.
Mantığı görüldüğü gibi çok basittir.

• Beğen
Tepkiler: UEE
arkadaşlar bana
72R71Y.png

bu resim üzerinde kaç komutatörlü sorti kaç paralel sorti var söyleyebilirmisiniz benim hesabıma göre komutatörlü sorti 8 adet, paralel sorti 9 adet , normal sorti 4 adet var.
Fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim kolay gelsin

5 komütatör sorti, 1 normal sorti, 12 paralel sorti. Sensörlü aydınlatmaları hesaplarken boşborusu, kablosu metraj ölçerek ayrıda girilebilir fakar paralel sorti olarak değerlendirilmesi pratiklik sağlar, hiç bir sakıncası yoktur.

Ekli dosyalar

• sortihesabı.jpg
    sortihesabı.jpg
    103.2 KB · Görüntüleme: 170
1 Normal anahtar 1 armatür = 1 Normal sorti (Paralel her armatür 1 paralel sorti)
1 Komütatör anahtar 2 armatür = 1 Komütatör sorti (Paralel her armatür 1 paralel sorti)

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,840
Son üye
111340

Yeni konular

Geri