Somachine Basic de küsüratlı bölme işlemi

Eray KIRIMLI

Katılımcı Üye
Arkadaşlar Somachine basic de 2 adet MW değerini bölmeye çalıştığımda eğer çıkan sonuç küsüratlı ise bunu hiç dikkate almayıp virgülden öncesini sonuç olarak veriyor. Bunu nasıl engellerim ve çıkan sonucu tam anlamı ile kullanabilirim. Şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Son düzenleme:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Sorumun çözümünü buldum arkadaşlar. İlk olarak küsüratlı bölme işlemini MW ile yapamıyoruz. MF kullanmalıyız. En dikkat edilecek nokta ise MF word ü kullanırken küsüratlı bölme yapmak için mutlaka %MF0, %MF2, %MF4 gibi çiftli olanları kullanmalıyız. Tekli kullanırsak bölme işlemini yapmıyor. Ben analog bir değeri okuyarak bu işlemleri yaptırdım. Örnek programıda aşağıda paylaşıyorum. İyi çalışmalar. Program Somachine Basic ile yazılmıştır.

Ekli dosyalar

• ANALOG_BOLME_ISLEMI.rar
    4.5 KB · Görüntüleme: 126
B uygulama için sağol kardeş tam takılmıştım ilaç gibi oldu

Rica ederim işinize yaradı ise bu paylaşım ne mutlu bana

konu başlığına uymuyor ama :;

%HSC0 kullanırken illa olaylar içinde eklemek gerekiyor tam mantığını çözemedim
trigger değeri seçilnce orda seçilen sayıların işlevleri neler arkadaşalr bilen var mı _?

encoder kullanmak için soruyorum

Ekli dosyalar

• hsc0.jpg
    hsc0.jpg
    37 KB · Görüntüleme: 63
konu başlığına uymuyor ama :;

%HSC0 kullanırken illa olaylar içinde eklemek gerekiyor tam mantığını çözemedim
trigger değeri seçilnce orda seçilen sayıların işlevleri neler arkadaşalr bilen var mı _?

encoder kullanmak için soruyorum
Somachine Basic Help ine baktınızmı ? Help te kapsamlı anlatılmış. Ladder dan nefret ettiğim için Somachine Basic e çok ilgi göstermedim ve hiç hızlı sayıcı kullanmadım bu programda.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri