Solar sistem akünün erken bitmesi

Merhaba. Mandıramıza ağustos ayı gibi 250 wattlık 5 panelden oluşan toplamda 1250w solar panel, 1600w tam sinüs hibrit inverter ve 143 aHlık 4 tane jel aküden (2seri 2 paralel) oluşuyor sistem. Tüm ürünlerin markası ayetek.

143 amper saat iki akü seri ve 2 paralel olursa 24 volt 286 amper saat kapasitesinde akü gurubu yapar. 50 amper ile şarj bu akü gurubunu 5 saatte şarj eder. Bu şarj süresi çok hızlı değil mi emin olamadım. Web sitelerinden varsa akülerin datasheetine bakayım dedim ama malesef detaylı bilgi bulamadım. Tek bulabildiğim aşağıdaki resim şeklinde bilgi.

Bu bilgiye göre yorum yapamadım. Eğer 5 saatte şarj akü için sorun değilse bilemem ama sanki aküleriniz sürekli hızlı şarj olmuş gibi görünüyor.

Akünüzün üzerinde nominal şarj ve hızlı şarj için voltaj ve amper bilgileri var mı? Bir çok aküde bu bilgiler bulunur.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Eğer elektronik donanımı fazla olmayan eski bir aracınız varsa (Renault 9, Tofaş Kuş Serisi vb.) solar sistemde şarj olmuş aküleri ayırıp bunları tek tek aracın mevcut aküsü yerine bağlayarak (mevcut aküyü sökerek) marş basıp basmadığını deneyebilirsiniz. Eğer bağladığınız akü aracın marş basmasına yetecek kadar akım veremezse aküler ölmüş veya yeterince şarj olamıyor olabilir. Ben olsam bu yöntemi denerdim, ancak denemeden önce forumdan diğer tecrübeli arkadaşlarında fikrini alın.

Birde paralel akü grubunu nasıl oluşturdunuz? Direkt mi paralel bağlı yoksa diyotlu mu?

Saygılar.....

Eğer elektronik donanımı fazla olmayan eski bir aracınız varsa (Renault 9, Tofaş Kuş Serisi vb.) solar sistemde şarj olmuş aküleri ayırıp bunları tek tek aracın mevcut aküsü yerine bağlayarak (mevcut aküyü sökerek) marş basıp basmadığını deneyebilirsiniz. Eğer bağladığınız akü aracın marş basmasına yetecek kadar akım veremezse aküler ölmüş veya yeterince şarj olamıyor olabilir. Ben olsam bu yöntemi denerdim, ancak denemeden önce forumdan diğer tecrübeli arkadaşlarında fikrini alın.

Birde paralel akü grubunu nasıl oluşturdunuz? Direkt mi paralel bağlı yoksa diyotlu mu?

Saygılar.....

Hocam servis gelicekmiş artık onlar incelesinler sonucu yazarım buraya

servis gelsin incelesin.
ancak daha önce de yazdım kesinlikle ücret ödemeyin. sizden kaynaklı bir sorun yok gözüküyor.
siz size yazdıgım ölçümleri yaparsanız iyi olur. aldıgınız ürünlerin teoride yazan değerleri pek anlam ifade etmez.

solar paneller 27-28 volt üretiyor ve bunlar direk invertere giriyorsa , inverterin ükü şarj kısmı mppt falan değilse solar panellerden akülere fazla enerji depolayamazsınız. hele ki kışın az güneş varken cok cok az enerji depolar akülere. kocaman paneller bir işe yaramaz hale gelir. Verim çok çok düşük olur.

MPPT şarj regülatörü araştırınız.

Aküler ayetek marka paneller tam güçteyken max 50 amper ile şarj ediyor. panel çıkışı 27-28 volt idi yanlış hatırlamıyorsam. ampermetre ayarlayıp ölçümleri yazarım buraya.
inverteriniz şarj kısmı MPPT değilse aküleriniz tam manasıyla şarj olmaz.
panelleriniz 5 tane 250 wattlık kabul ediyorum.
250/28= 9A lik. 5 tane paralel 45 A.
143Ah akü ler 2 paralelden 286Ah yapar. Güvenli şarj akımı 28-29 A.
daha yüksek akımla şarj edilmesi akü ömrü için zarar.
Panelleriniz 45 A üretebiliyor ama aküleriniz güvenli şarj akımı 29 A gibi.

Şu durumda gözüken ;
1. Birer adet daha akü almak( paralel kollar için) ki solar panellerin ürettiğinin neredeyse tamamını güvenli şekilde akülere şarj edebilmek için,
2. Mümkünse MPPT sarj regülatörü kullanmak, (solar panellerin az güneşte voltaj cıkışları 27-28 volt olmaması durumunda aküler tam şarj olmayacagından 13.5 fulL sarj desek 2 tane seri 27 volt yaparki paneller az ısıkla bu voltajı vermezler)

inverteriniz şarj kısmı MPPT değilse aküleriniz tam manasıyla şarj olmaz.
panelleriniz 5 tane 250 wattlık kabul ediyorum.
250/28= 9A lik. 5 tane paralel 45 A.
143Ah akü ler 2 paralelden 286Ah yapar. Güvenli şarj akımı 28-29 A.
daha yüksek akımla şarj edilmesi akü ömrü için zarar.
Panelleriniz 45 A üretebiliyor ama aküleriniz güvenli şarj akımı 29 A gibi.

Şu durumda gözüken ;
1. Birer adet daha akü almak( paralel kollar için) ki solar panellerin ürettiğinin neredeyse tamamını güvenli şekilde akülere şarj edebilmek için,
2. Mümkünse MPPT sarj regülatörü kullanmak, (solar panellerin az güneşte voltaj cıkışları 27-28 volt olmaması durumunda aküler tam şarj olmayacagından 13.5 fulL sarj desek 2 tane seri 27 volt yaparki paneller az ısıkla bu voltajı vermezler)

Hocam 4 akü var zaten 2sini yolladık bozuk olduğunu düşündüğümüz için. Inverter MPTT değil malesef. Bugün kontrol ettiğimde inverter akülerin voltajını 0.3 volt düşük gösteriyordu. ölçü aleti 25.2 iken inverter 24.9 gösteriyordu. Acaba yazın aküleri 28.2 volta kadar sabit akımla şarj etmesi gerekirken 28.5e kadar çıktığı için mi akülerde sıkıntı çıktı ? Son bir kaç gündür havada bulut yok bayağı güneşli o yüzden panellerin ürettiği gücün akülerin şarjı için yeterli olduğunu düşünüyorum.

inverter şarj kısmı mppt değil ise aküler anca panellerin çıkış voltajına kadar şarj olur.
paneller 27 volt üretiyorsa akülerde 27 voltta kadar şarj olur. 25 üretiyorsa 25 e kadar sarj olur.Şarj kısmını linear kabul edersek bu sefer yaklaşık panel ürettiğinden 1-1.5 volt daha az voltaja şarj olur.

1. Yetersiz olan panellerin gücü değil, voltajı olabilir yukarıda yazdıgım sebepten dolayı. Aküler şarj olmaz tam manasıyla.
2. Voltaj yeterli oldugunda paneller 9x5= 45 A basabilir akülerinize ki akülerin güvenli şarjından biraz yüksek bir değer. Bu değer aküleriniz için 28-29A. Bu yüzden 3. bir paralel kol yani 2 akü daha tavsiye ettim.

Panel gücünde sıkıntı yok dediğim gibi sorun bu 2 si. Aküler tam şarj olmuyor. Şarj olurkende fazla akımla sarj oluyor. Dolayısıyla ömürleri az oluyor, tam şarj olmadıkları içinde kısa sürede sarjları bitiyor.

aküler şarj olurken;
panel çıkış voltajını(panel dibinden) ve inverter giriş kısmından ayrı ayrı
akü şarj akımını
akü şarj voltajını (inverter kısmından) , akü voltajını (akü üzerinden)ölçün.
duruma bakalım.

Son düzenleme:
inverter şarj kısmı mppt değil ise aküler anca panellerin çıkış voltajına kadar şarj olur.
paneller 27 volt üretiyorsa akülerde 27 voltta kadar şarj olur. 25 üretiyorsa 25 e kadar sarj olur.Şarj kısmını linear kabul edersek bu sefer yaklaşık panel ürettiğinden 1-1.5 volt daha az voltaja şarj olur.

1. Yetersiz olan panellerin gücü değil, voltajı olabilir yukarıda yazdıgım sebepten dolayı. Aküler şarj olmaz tam manasıyla.
2. Voltaj yeterli oldugunda paneller 9x5= 45 A basabilir akülerinize ki akülerin güvenli şarjından biraz yüksek bir değer. Bu değer aküleriniz için 28-29A. Bu yüzden 3. bir paralel kol yani 2 akü daha tavsiye ettim.

Panel gücünde sıkıntı yok dediğim gibi sorun bu 2 si. Aküler tam şarj olmuyor. Şarj olurkende fazla akımla sarj oluyor. Dolayısıyla ömürleri az oluyor, tam şarj olmadıkları içinde kısa sürede sarjları bitiyor.

aküler şarj olurken;
panel çıkış voltajını(panel dibinden) ve inverter giriş kısmından ayrı ayrı
akü şarj akımını
akü şarj voltajını (inverter kısmından) , akü voltajını (akü üzerinden)ölçün.
duruma bakalım.
Hocam paneller 37-38 volta kadar çıkıyormuş. Sistemi kuranlar ölçüm yapmışlardı 37 volt görmüşler. Akü şarj akımı ise maksimum 30 amper (inverter menüsünden baktım.) Şarj kısmı da mptt değil ama 3 fazlı şarj sistemi kullanıyo (sabit akım sabit voltaj gibi modları olan)

hımm...
Maksimum Güç Gerilimi (Vmp) : 30,40 Volt Maksimum Güç Akımı (Imp) : 8,22 Amper Açık Devre Gerilimi (Voc) : 38,20 Volt Kısa Devre Akımı (Isc) : 8,50 Amper

Panellerininz böyle bişeydir tahminimce.
37-38 volt değeri panellerin ucu açıkken ölçülen değerdir. Yüke bindiğinde o değer düşer.
maksimum şarj akımı 30A ise akülerin hızlı şarjdan zarar görme ihtimalleri olmamıştır. Bu durumda akü ömürleri neden kısa sürdü sorusuna 2 mantıklı sey geliyor aklıma.
1. gereğinden fazla deşarj oldular ve ömürleri azaldı. (10 volt ve aşağısına kadar desarj oldular)
2. Akü kalitesi.

Gereğinden fazla deşarj olmalarına sebep nedir peki ?
Normal şartlarda
panelleriniz 30 Volt 8.22 A verebiliyor. Bu durumda siz 5 panel oldugu için 40A alabilirsiniz panellerden.(30A alıyormussunuz inverterin şarj akımı değeri)
dolayısıyla siz
24 Volt x 30A = 720 Watt yolluyorsunuz akülere. Harcadıgınız nedir peki ? 150-160 Watt. Hadi diyelim 200 Watt. 5 saat güneşlenseler paneller 3600 watt yapar . 18 Saat boyunca aküler sizi idare eder gözüküyor.
Durum bu olsaydı aküleriniz çok fazla deşarj olmazdı. (sonuçta en geç 15 saatte bir güneş görüyolar)

Aküler eğer kalitesinden dolayı değilde deşarjdan dolayı cabuk ömürleri bitti ise
tek mantıklı kalan seyde doğru düzgün şarj olmamaları gözüküyor. Buna sebepta panel voltajının aküleri şarj edecek kadar yüksek olmaması.

Daha mantıklı bir şeyde gelmiyor aklıma. Bunu anlamanın basit yolu da yukarıda yazdıgım voltaj ölçümlerini yapmak.

hımm...
Maksimum Güç Gerilimi (Vmp) : 30,40 Volt Maksimum Güç Akımı (Imp) : 8,22 Amper Açık Devre Gerilimi (Voc) : 38,20 Volt Kısa Devre Akımı (Isc) : 8,50 Amper

Panellerininz böyle bişeydir tahminimce.
37-38 volt değeri panellerin ucu açıkken ölçülen değerdir. Yüke bindiğinde o değer düşer.
maksimum şarj akımı 30A ise akülerin hızlı şarjdan zarar görme ihtimalleri olmamıştır. Bu durumda akü ömürleri neden kısa sürdü sorusuna 2 mantıklı sey geliyor aklıma.
1. gereğinden fazla deşarj oldular ve ömürleri azaldı. (10 volt ve aşağısına kadar desarj oldular)
2. Akü kalitesi.

Gereğinden fazla deşarj olmalarına sebep nedir peki ?
Normal şartlarda
panelleriniz 30 Volt 8.22 A verebiliyor. Bu durumda siz 5 panel oldugu için 40A alabilirsiniz panellerden.(30A alıyormussunuz inverterin şarj akımı değeri)
dolayısıyla siz
24 Volt x 30A = 720 Watt yolluyorsunuz akülere. Harcadıgınız nedir peki ? 150-160 Watt. Hadi diyelim 200 Watt. 5 saat güneşlenseler paneller 3600 watt yapar . 18 Saat boyunca aküler sizi idare eder gözüküyor.
Durum bu olsaydı aküleriniz çok fazla deşarj olmazdı. (sonuçta en geç 15 saatte bir güneş görüyolar)

Aküler eğer kalitesinden dolayı değilde deşarjdan dolayı cabuk ömürleri bitti ise
tek mantıklı kalan seyde doğru düzgün şarj olmamaları gözüküyor. Buna sebepta panel voltajının aküleri şarj edecek kadar yüksek olmaması.

Daha mantıklı bir şeyde gelmiyor aklıma. Bunu anlamanın basit yolu da yukarıda yazdıgım voltaj ölçümlerini yapmak.
Valla hocam yazın sistemi kurduktan sonra mandıra boş olduğu için bizde hırsız falan girmesin dikkat çeksin diye tüm lambaları açıp gidiyoduk. toplamda 50 + 50 + 30 w 3 projektör, 20*6 floresan lamba ve 10*2 led lambayı açıp gidiyoduk toplamda 270w-300w kullanıyordu sistem. 12 saat açık kalsa 3600watt yapar. Bu şekilde de sabaha doğru bitiyordu aküler.

Forum istatistikleri

Konular
128,164
Kullanıcılar
449,928
Son üye
welat karzan

Yeni konular

Geri