Solar Hücre Hesabı?

SedoRKinG

Üye
Gecenin şu saatinde kafama takıldı yakın zamanda ebayden solar hücre alıp bir panel yapmayı planlıyorum ama kafama takılan konu şu;

Şimdi yerli sitelerden birinde satılan hazır 300wattlık bir panelde 44.1volt açık devre gerilimi ve 300watt güç değeri belirtilmiş panelde 72 adet poli kristal hücre kullanılmış.

Yaptığım hesaplara göre tek bir hücrenin güç ve gerilim değeri 4w 0.6v civarında bu hesaba görede 72 adet hücreden aynı anda hem 44volt ve 300watt güç almamız mümkün gibi gözükmüyor 44volt almak için en az 24 hücreyi seri bağlamak gerekli o zaman bu 24lü grubun voltajı 40v civarı gücüde 4 watt olacaktır bu grubu 3lü paralel yaparsak 24lü seri 3 grubu paralel bağlarsak 12 watt 40 volt gibi bir değer elde etmemiz gerekli kafam durdu nedir bu işin doğrusu?

Özetle 4w 0.5-6volt olan bu 72 adet hücreyi nasıl bağlamışlar ki hem 300watt güç hemde 44.1 volt açık devre gerilimi elde etmişler.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Selamlar.. Ufak bi hesap hatası var. hücre voltajı ve akımını hesaplamamız gerekiyor.

1- 4 watt hücreyi maksimum ışımada 0.6 volt verdiğini kabul edersek ( açık kontakta bu voltajı alırız ) 4/0.6=6.66 amper akım her bir hücreden alırız. 72 hücreli bir panel dediklerine göre 44.1 volt açık kontak voltajı ise 44.1x6.66=293.70 watt güç demektir. Not açık kontak voltajı bu kadar çıkarmı test etmedim bilemiyorum. Teorik olarak belki. Bende elimde 36 hücreli bir panel var. tam aydınlıkta 20.5 volt civarına çıkıyorum buda takribi 0.569 volta tekabül ediyor. hücre başına ürettiği voltaj 0.5 ile 0.6 arasında olacaktır.

Birde standartta 12 volt devreler için 36 hücreli panel kullanılır. ( sanırım yük altında voltaj düşümleride hesaplanıyor ) 24 volt bir sistemde ise 72 hücreli bir panel kullanılır. Eğer elde panel yapmayı düşünüyorsanız bu adetlerin dışına çıkmayın derim.

kolay gelsin.

Teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için ancak sorumun tam yanıtını alamadım.
72 adet hücreyi nasıl bir bağlantıda bağlamış olabilirler benim hesabıma göre 24 hücreyi seri bir grup bu gruptan da 3 tane oluyor bunları da paralel mi bağlamışlar? ama hesap yaptığımda bu şekilde olursa 12watt 40 volt civarı yapıyor 300 watt alabilmek için 72 hücrenin tamamı paralel olması gerekmez mi eğer öyleyse bu seferde voltaj tek bir hücrenin voltajına eşit olur 0.5 volt 300watt gibi

72 adet hücrelerin hepsi seri bağlı. Paralel bağlantı yok.

1 hücre kaç amper güç veriyor yukarıda hesapladım. 1 hücre 6.66 amper güç veriyor. Hücre voltajı nedir 0.6 volt.

Seri bağlı pil , akü veya güç kaynaklarında nasıl hesap yapılır voltajlar toplanır akım sabittir çünkü seri bağlıdır. o zaman 0.6 volt x 72 hücre = 43.2 volt panel voltajı dır. Burdanda yola çıkarak güç formülü nedir Watt = Volt x Amper ==> Watt = 43.2 Volt x 6.66 Amper = 287.71 watt olarak hesaplanıyor.

Siz seri bağlı hücrelerde gücü sabit olduğunu düşünüyorsunuz güç eşit değil güç toplanarak gidecek. Sizin mantığınıza göre seri bağlı hücrelerde amper sabittir. Yada basit bir hesapla her hücre 4 watt ise 72 hücrenin toplam gücü ne olur 4 x 72 = ???? Buda aynı hesabı verir.

Seri bağlantıda siz gücü sabit düşünüyorsunuz güç sabit değil akım sabittir. Paralel bağlantıda akım çoğalır voltaj sabittir.

72 hücreyi paralel bağlasaydınız 0.6 volt , 478.3 amper ve 287 watt güç alırdınız
72 hücreyi seri bağladığınızda 43.2 volt , 6.6 amper ve 287 watt güç alırsınız.

Hesap tamamen basit. Watt = Volt x Amper Ve kural seri bağlantıda voltaj yükselir amper sabittir. Paralel bağlantıda voltaj sabittir amper yükselir. Güç her ikisindede aynıdır.

Elimden geldiğince basit ve anlaşılabilir anlatmaya çalıştım. Umarım yardımcı olmuşumdur.

Son düzenleme:
Tamam doğru haklısınız akım sabit voltaj x akım o sunucu veriyor kafam başka bir bağlantıyla karışmıştı çok teşekkür ederim çok faydalı oldunuz Allah razı olsun.

Şimdi yerli sitelerden birinde satılan hazır 300wattlık bir panelde 44.1volt açık devre gerilimi ve 300watt güç değeri belirtilmiş
Selamlar tam da bu konuyal ilgili bir odevim var da sitede buldugunuz 300w lik panel kac cm di boyutu bilgi vermeniz mumkun mu?

merhaba 165x100 cm ölçüleri oluyor o ürünlerin
Selamlar tam da bu konuyal ilgili bir odevim var da sitede buldugunuz 300w lik panel kac cm di boyutu bilgi vermeniz mumkun mu?
merhaba 165x100 cm ölçüleri oluyor o ürünlerin

Merhaba, 75*85cm boyutlarında 12V veya 24V güneş paneli tasarlamak istiyorum kaç adet hücre kullanmalıyım ve tasarımı nasıl gerçekleştirmeliyim?

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri