Solar şarj kontrol (regülatör) cihazı

Hangi şarj regülatör markası kullanıyorsunuz?

• Amerikan malı

Oy: 0 0.0%

• Kullanılan toplam oy
    4

fatatug

Üye
Türkiye'de solar şarj kontrol cihazı satan firmaların hiçbiri ( distribütörler dahil) cihazlarını tanımamaktadır. Satın almak isteyince ucuz olan PWM cihazlarını önermekte ve şu ana kadar hiçbir problem olmadı gibi pazarlama taktiği ile satmak istemektedirler. Daha PWM özelliği nedir bile bilmiyorlar. Mesela 10A 'lık bir PWM cihazı akü'ye aktarırken açma kapama yaptığından dolayı teorik olarak maks 10A iletir. Eğer solar panelden 8A geliyorsa maks. ileteceği teorik akım 8A olacaktır. Bunun yanı sıra PWM cihazının kendi gerçek verimi vardır. Yaptığım PWM cihazları ile ilgili testlerde en fazla %30-%40 verim alabildim. Yani 250watt solar panelinden en fazla 100watt aküye aktarılmaktadır. 150watt enerji hiç kullanılmadan çöpe gitmektedir. Satıcıya bunu söyleyince o zaman pahalı olan MPPT almam gerektiğini söylemekte ve gene pazarlama politikası olarak verimin %98 olduğunu söylemektedir. İşin gerçeği oldukça farklıdır. MPPT 'de akıllı sistem olarak çalışmasına rağmen gerçek verim %93'den fazla değildir (aksini söyleyen ya bilmiyor ya da yalan söylüyor. İsteyene uluslar arası firmalardan alınan 9 ürünün test raporunu verebilirim.) Ancak bu %93 özellikle Amerikan ve Alman malları için geçerlidir. Diğerlerinde yaptığım testlerde %60 verim alabilmekteyim. Yani 250watt panelde 140 wat vert aküye akterılmakta 110 watt çöpe gitmektedir. Bu noktada üretici firmalar savunma olarak başka yalan söylemektedir. Aküyü bozmamak için az güç iletmektedir diye. Bu da yalan. MPPT prensibinde boost yaparken yani akü boştayken doldururken maks güç verir. Bu %60 akü boost sırasında hesaplanmıştır. Satıcılar birşey bilmiyor alırken lütfen kazıklanıp sonra üzülmeyin.Herkesin bilgisine. En iyi firma bilgisi isteyene bu bilgileri verebilirim.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Alman malı Steca Marka Solarix MPPT 2010 20A 'lik solar şarj cihazı karaborsaya düşmüştür. Kapıya teslim fiyatı 21.08.2016 tarihi itibari ile 216 Euro'dur. Sakın fazla para verip dolandırıcılara kaptırmayın!

Türkiye'de solar şarj kontrol cihazı satan firmaların hiçbiri ( distribütörler dahil) cihazlarını tanımamaktadır. Satın almak isteyince ucuz olan PWM cihazlarını önermekte ve şu ana kadar hiçbir problem olmadı gibi pazarlama taktiği ile satmak istemektedirler. Daha PWM özelliği nedir bile bilmiyorlar. Mesela 10A 'lık bir PWM cihazı akü'ye aktarırken açma kapama yaptığından dolayı teorik olarak maks 10A iletir. Eğer solar panelden 8A geliyorsa maks. ileteceği teorik akım 8A olacaktır. Bunun yanı sıra PWM cihazının kendi gerçek verimi vardır. Yaptığım PWM cihazları ile ilgili testlerde en fazla %30-%40 verim alabildim. Yani 250watt solar panelinden en fazla 100watt aküye aktarılmaktadır. 150watt enerji hiç kullanılmadan çöpe gitmektedir. Satıcıya bunu söyleyince o zaman pahalı olan MPPT almam gerektiğini söylemekte ve gene pazarlama politikası olarak verimin %98 olduğunu söylemektedir. İşin gerçeği oldukça farklıdır. MPPT 'de akıllı sistem olarak çalışmasına rağmen gerçek verim %93'den fazla değildir (aksini söyleyen ya bilmiyor ya da yalan söylüyor. İsteyene uluslar arası firmalardan alınan 9 ürünün test raporunu verebilirim.) Ancak bu %93 özellikle Amerikan ve Alman malları için geçerlidir. Diğerlerinde yaptığım testlerde %60 verim alabilmekteyim. Yani 250watt panelde 140 wat vert aküye akterılmakta 110 watt çöpe gitmektedir. Bu noktada üretici firmalar savunma olarak başka yalan söylemektedir. Aküyü bozmamak için az güç iletmektedir diye. Bu da yalan. MPPT prensibinde boost yaparken yani akü boştayken doldururken maks güç verir. Bu %60 akü boost sırasında hesaplanmıştır. Satıcılar birşey bilmiyor alırken lütfen kazıklanıp sonra üzülmeyin.Herkesin bilgisine. En iyi firma bilgisi isteyene bu bilgileri verebilirim.
PWm sarj regulatoru panelin ürettiğinin hepsini aküye yansıtabilir( verimi oranında tabi kalitesine bağlı olarak verim yüzde doksanlardan fazla olur) MPTT yaptıgı iş ise panelin daha fazla güç üretmesini sağlamaktadır. ( Bunuda paneli, panelin en verimli oldugu panel voltajı- panel akımı durumunda tutarak yapar) Aküye bu gücü aktarmasıda yine verimi oranında olur. Bu verimde pwm sarj regulatorunden fazla yada az değildir. Aynıdır. MPTT nin tek farkı panelin daha fazla güç verebilmesini sağlamaktır.
NOT: Panel gücü akü kapasitesinden az ise bu durum geçerlidir. Akü kapasitesi panelin gücünden küçük ise zaten panel 1000 Wh'da olsa akünüz 100 Wh ise MPTT, PWM sarj regülatoru veya linear regulator çok bişeyi değiştirmez, değiştiremez.

Toyer bey maalesef eklediğim linke bakmamışsınız. Verim akü ile ölçülmez. Şarj kontrol cihazına giren enerji ile çıkan enerji oranından ölçülür. Bu noktada MPPT cihazları PWM cihazlarından daha verimlidir. Yaptığım analizlerde MPPT %60 verim PWM %30-40 verimdir. Akünün büyük kapasite yada küçük kapasite olması sistem ile ilgilidir. Şarj kontrol cihazı ile ilgili değildir.

Maalesef MPPT ile PWM çalışma prensibini anlayamamışsınız. PWM sadece açma veya kapama işlemi yapar. MPPT ise işlemci vasıtası ile akü boşken yüksek akım verir akü dolarken bu akım düşer. Yani işlemci vasıtası ile maks. performansta doldurur. O yüzden verim kaliteli MPPT'de %90'a kadar varabilir. Boşuna fiyatı 4-5 kat pahalı değil. Konu hakkında internetten araştırma yapalım lütfen.

Ben okuyup anladıklarımı yazdım.
PWM şarj regulatoruyle benim kastettiğim akım kontrollü voltaj sınırlamalı smps güç kaynagıdır. Yani şarj edilen üniteye güvenli olarak alabileceği maksimum akımı veren güvenli olan maksimum voltajı aşmayan bir güç kaynağı.

PWM kontrollü sarj denilen sey baska bişey ise onu bilmiyorum.

MPTT denilen alette 100 Ah aküyü atıyorum 30 A le şarj ediyorsa onu da bilmiyorum. Akü ısınmıyor mu? Akü ısınıyorsa bu MPTT denilen alet akünün ısısını kontrol ediyor mu? Etmiyor ise
100 Ah bir aküyü maksimum kaç Amperle şarj edebiliriz?

Bildiklerimi ve bilmediklerimi yazdım. Bilmediklerime cevap verirseniz bende yanlış bildiklerimi düzeltme ve dogruyu öğrenme sansı bulmus olurum.

Son düzenleme:
PWM ile MPPT aynı şey için kullanılır. Ancak iç tarafında çalışma prensibi farklıdır. Bu yüzden verim de farklı olacaktır.

çalışma prensibini anlatırsanız bizlerde öğrenmiş oluruz aslında.

Aşağıdaki dosyada farkları anlatmakta. Umarım yeterli olur.

Ekli dosyalar

• White-paper-Which-solar-charge-controller-PWM-or-MPPT.pdf
    2.3 MB · Görüntüleme: 37
Az önce steca'nın sitesinden herhangi bir mppt solar şarj regülatörünün özelliklerine baktım. Verim olarak %97 - 99 civarında değer veriyor.

Şimdi bende özel sektörde çalışıyorum. Soğutma sektöründe teknik bölümdeyim. Satmış olduğumuz cihazlarla ilgili bizim cihazlarda da bir elektrik girdisi ve soğutma çıkışı vardır. Bu veriler oranlandığında COP verimi hesaplanır. Bu değerleri de cihaz kataloglarında veriyoruz. Bu veriler cihazların özel test ortamlarında test edilip ölçümlemesi ile elde ediliyor.

Keza demek istediğim biz sattığımız cihazların verimlerini bahsettiğiniz gibi verimi %30 - 40 olan bir cihazın satış bilgilerinde %99 yazamayız. Bu gün yüzüne çıkarsa ciddi yaptırımları olur.

Bence karşılaştığınız durum cihazı üretenler ile aynı ortam ve şartlar sağlanmadığı için veya başka bir durum olduğu için bu değerleri yakalayamadığınızı düşünüyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri