Sokak Aydınlatma Direği Topraklaması

Topraklama yönetmeliğide böyle diyor !

Ekli dosyalar

• TOPRAKLAMA YÖNETMELİĞİ.docx
    12.2 KB · Görüntüleme: 29
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Doğrudur Akyar abi, Mantikende faz kesitinin üzeri gereksiz görünüyor ancak belediye olarak yaptığımız işleri TEDAŞ'a devrettiğimizden ve proje onayında TEDAŞ'a göbekten bağlıyız.
Antiparantez;
Olaya genel açıdan teknik eleman gözüyle baktığımızda da topraklama işinin kontrol ve bakımı genelde ihmal edildiğinden bu şekilde (sağlam) yapılmasının uygun olacağı görüşündeyim.

Acaba bir kavram kargaşası mı var yoksa başka bir durum mu var diye durumu anlamak için soruma devam etmek istiyorum.

Topraklayıcı ile topraklama iletkeni ayrı şeyler.

35'lik kablo hem topraklayıcı olarak kullanılabilir hemde topraklama iletkeni.

Bakır Kabloyu;

Topraklayıcı olarak kullanmak istediğimizde yukarıda verilen tabloya göre 35 mm2'den düşük olamaz.

Ama topraklama iletkeni olarak kullanmak istediğimizde iç tesis yönetmeliğindeki aşağıdaki tablo geçerlidir sanırım.

Koruma İletkeni Anma Kesiti.png

2 direk arasındaki kablo hangi amaçla kullanılıyor? (topraklayıcı mı yoksa koruma iletkeni mi?)

Sizce?

Son düzenleme:
Topraklayıcı topraklama iletkeni diye bir ayırım yok bunu belirten bir ibarede yok. Belediye olarak 7 senedir bu şekilde projelendirme yapılıyor. Etüd proje birimi bunu TEDAŞ yönetmeliğine bakıp sadece kendi yorumuyla değil genel merkezine gidip bizzat görüşerek karara bağlıyor.
Ayrıca dediğim gibi 1 kez yapılıp Bakım ve kontrolü genelde yapılmayan bu işlerin sağlam yapılması taraftarıyım. Bu konu hakkında seneler önce TEDAŞ'la detaylı görüşmeler yaptık. Önceki mesajımda belirttiğim gibi bahsettiğim uygulamanın şahsen mantıklı olduğunu da düşünüyorum.
TEDAŞ topraklama pdf ekte

Ekli dosyalar

• Tedaş Topraklama.rar
    1.2 MB · Görüntüleme: 66
Topraklayıcı topraklama iletkeni diye bir ayırım yok bunu belirten bir ibarede yok.

Bazı açıklamaları okursak, ikisinin ayrı şeyler olduğunu anlarız.

Topraklayıcı olarak aşağıdaki elemanlar kullanılabilir:
• Şerit veya örgülü iletken topraklayıcı
• Çubuk topraklayıcı veya profil (Köşebent) topraklayıcı
• Levha topraklayıcı

Toprağa geçiş direncini düşürmede kullandığımız iletkenin adına topraklayıcı deniyor. Yani topraklama direnci için hesap yaptığımız elemanların adı topraklayıcı oluyor. (Yönetmelikteki tanımı; Topraklayıcı: toprağa gömülü ve toprakla iletken bir bağlantısı olan veya beton içine gömülü, geniş yüzeyli bağlantısı olan iletken parçalardır.)

Topraklayıcıyı baraya yada korunacak cihaza irtibatladığımız ve topraklama geçiş direnci hesabında yer almayan iletkene de topraklama iletkeni diyoruz. (Yönetmelikte tanımı: Topraklama iletkeni: Topraklanacak bir cihazı ya da tesis bölümünü, bir topraklayıcıya bağlayan toprağın dışında veya yalıtılmış olarak toprağın içinde döşenmiş bir iletkendir.)

Ben böyle yorumluyorum. Siz nasıl yorumluyorsunuz?

Son düzenleme:
Tedaş 6 nolu el kitabı dağıtım şebekeleri için geçerli olduğunu düşünüyorum.

topraklama yönetmeliğinde ise çizelge 4a topraklama iletkenlerinin toprağa döşenmeleri durumunda minimum kesitleri

korozyona karşı ve mekanik olarak korunmuş olması durumunda
faz kesiti 16mm2ye kadar topraklama kesiti faz kesiti ile aynı olması;

korozyona karşı korunmuş ancak mekanik olarak korunmamış ise topraklama iletkeni 16mm2 bakır olması gerektiği

korozyona karşı korunmamış ise topraklama iletkeni kesiti minimum 25mm2 olması gerektiğini ifade ediyor.

Bazen öyle mantıksız laflar çıkıyorki hayret ediyorum toprak altındaki bakır bağımsız topraklama iletkeni olunca iletkenliği, yayılma direnci, bakıroksite uğraması farklı oluyorda iki direk arasını birleştirdinmi farklı mı oluyor? maksat topraklama direncini azaltmak değil mi?
Her direğe münferit topraklama yapmanın daha ekonomik bir çözüm olduğunu mu idda ediyorsunuz? Galvaniz köşebentle yaparım ucuza getiririm derseniz o galvanizi toprak altında 2-3 sene sonra bulamazsınız !
Mantıklı düşünün ! çırak gibi değil Mühendis olarak olayları değerlendirelim !

Not: Çıplak bakır direk toprağa gömülür ve korozyona açıktır.

peki yer altına gömülebilir plastik koruyuculu (çıplak olmayan) NYY kablo ile topraklama yapılırsa minimum kesitimiz ne olmalıdır?

Koruma topraklamasını izoleli NYY olarak düşünmek hiçte mantıklı değil Ademcim. Yanılmıyorsam besleme kablosunun bir damarını kullansam kesit ne olurdu'yu düşünüyorsun. Biz hiç bir zaman hiç bir yerde böyle bir uygulama yapmadık. Sadece bizim yapmadığımız park bahçe aydınlatmalarında birkaç kez yapıldığına şahit oldum. Onada aydınlatma denmez zaten sadece dibini aydınlatan 40w'lık kompakt floresanlı 3-4m'lik direkler.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri