sokak aydınlatma kablo kesiti

Çok Teşekkür ederim kardeşim.

İnceliyorum birşey dikkatimi çekti,
1- Oluşturduğunuz tablo ile gerilim düşüm hesabı yaptığınız tabloların DAP-4 25 direkli hatta sondaki kablolar 16 lık gibi görünüyor halbuki projede trafoya yakın kısım 16 lık, bu durumda biz terstenmi düşüneceğiz o tabloyu. Çevre aydınlatmalarında g.d. hesabı yapılırkende tersten alınıyor orda kafam karışmıştı.

2- Çevre aydınlatmalarında g.d. hesabı yapılırken 3 faz 1 nötr hatlar 0,0124 ile çarpılıyor ? ayrıca orada ADP OIP ZOIP var bunlardada gerilim düşümü yapılıyor nedir bunlar ?

Sizi tebrik ederim çok önemli bir hususu yakalamışsınız. Projedeki yöntem doğrudur sadece DAP-4 için değil tüm uygulamalar için yöntem tersten uygulanmalıdır çünkü direk güçleri panoya doğru toplanır ve en büyük güç ilk direk mesafesi üzerinden hesaplanır +pop'u hak ettiniz benden ;)
Diğer uygulamalara bakıp kafanızı karıştırmayın önce üç faz sondan bir önceki direk iki faz son direk tek faz gerilim düşümü uygulaması yanlış olup çok eskiden kullanılıyordu.
En doğru ve geçerli olan bizim uygulamamız dikkatiniz ve duyarlılığınızdan ötürü sizi tekrar tebrik ediyorum.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sizi tebrik ederim çok önemli bir hususu yakalamışsınız. Projedeki yöntem doğrudur sadece DAP-4 için değil tüm uygulamalar için yöntem tersten uygulanmalıdır çünkü direk güçleri panoya doğru toplanır ve en büyük güç ilk direk mesafesi üzerinden hesaplanır +pop'u hak ettiniz benden ;)
Diğer uygulamalara bakıp kafanızı karıştırmayın önce üç faz sondan bir önceki direk iki faz son direk tek faz gerilim düşümü uygulaması yanlış olup çok eskiden kullanılıyordu.
En doğru ve geçerli olan bizim uygulamamız dikkatiniz ve duyarlılığınızdan ötürü sizi tekrar tebrik ediyorum.

Üstad gerçekten çok faydanız dokundu teşekkür ederim. +pop lar az kalır.
İnşallah bundan sonrada çok görüşeceğiz. Takıldıkça sorarım. Kalın sağlıcakla.

Bir sorum daha var, aslında önceden soracaktım ama galiba önemsenmiyor diye düşünerek sormamıştım, direklerin içerisinden geçen yaklaşık 13 metre 2*2,5 luk kablolarda gerilim düşümü oluyormu?

O bölüm için,ayrıca hesap yapmanız gerekir.Pratik olarak,hesapları etkilemeyen bir durum-
dur.Genelde,o bölüm için,hesap yapmaya lüzumyok.Direk içerisine sigorta konduktan sonra
2x2,5 mm2 yeterlidir.

mrb arkadaşlar...sokak aydınlatma projesiyle yardımcı olursanız sevinirim...
ben yaklaşık 65 direkli bir hattın projesini çizecem her direkte bir lamba var bazılarında bir lamba ve projektör beraber, mesla 26,36,45,12,18,17,19,15 direklerde projektör+lamba (400w+125w) ,beslemeyi ana panoya bağlı başka 4 panodan yapacam, yani 65 direği 4 panoya paylaştıracam ,burada gerilim düşümü ,kesit hesabı yaparken katsayıları 0,0124?,0.0375? kaç alıyoruz ? excelde hazırlanmış bir halini gösterek yardımcı olabilirmisiniz...çok teşekkürler...

Forumumuzda,Avcı kaplan arkadaşımız tarafından hazırlanmış aydınlatma gerilim düşümü
hesap programları vardır.Onlardan yaralanarak hesaplamalarınızı yapabilirsiniz.

selamlar değerli arkadaşlarım
benim bir sorum var dilerim cevaplarsınız.
bir sokak aydınlatma şebekesi var bu şebekede her caddeye bir faz veriliyor ve her kol rose iletkenlerle yapılmıştır. direk aralıkları ortalama 45 m. trafo gücü 50 ve 100 kva lık iki trafo ve iki ayrı sokak hattı var.
direklerde 125w civalı armatürler var. 50 kva lık trafo şebekesinde a kolu 1310 metre ve 28 armatür var b kolu 900 metre ve 20 armatür var c kolu ise 1037 metre 23 armatür var bu kollara ait gerilim düşümünü nasıl hesaplarım ve aynı şekilde 100 kva lık trafoyuda hesaplamak istiyorum formüllerle yardımcı olursanız beni çok mutlu edersiniz. herkese teşekkürler .

park aydnlatması için tedasın boxından bi hat alıp pano yapacam.park aydınlatmasının gerilim düümü kaçolmalıdır.1.5 mu daha fazlamı acil cvplayan olursa sevnrm

en uzun ve en yüklü linye hattı gerilim düşümü+ kolon hattı (sayaçla tevzi arası) gerilim düşümü+brajman gerilim düşümü toplamı % 1,5 eşit veya küçük olacak

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri