Sodyum Buharlı ve Metal Halide Sorunu !

sedetre

Üye
Merhaba şuan elimde 1 adet elektronik balast, 1 adet sodyum buharlı lamba ve 1 adet de metal halide lamba var. Bunların hepsi 600w gücündedir. İlk olarak metal halide lambayı bağladım bir süre çalıştı söndü sonra sodyum buharlıyı denedim o biraz daha fazla çalıştı o da söndü. Bahsettiğim iki lamba da 10 dk bekleyip tekrar takınca çalışıyor ama sonra yine sönüyorlar sebebi ne olabilir bulamadım. Acaba aşırı ısındıkları için sönüyor olabilirler mi? Sorunun çözümü hakkında ne yapmam gerekir?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Balast ampulün akım değerinin 1.1- 1.2 katından daha büyük olmalı. Isındığı ve fazla akım çektiği için kendini korumaya alıyor. Kapasitesini büyüttüğünde sorunun ortadan kalktığını göreceksin.

Hocam sanırım sıkntı o değil çünkü aynı balast ve aynı ampul kullanıp sıkıntı yaşamayan çok kişi var. Emin olmamakla beraber sorunun voltaj dalgalanması oldugunu düşünmeye başladım. Çünkü yaşadığım yerde bu sorun çok fazla yaşanıyor. Regülatör alıp denemeyi düşünüyorum bakalım sonuç ne olacak

Sorunun ondan olmadığından eminseniz, o zaman dediğiniz gibi anlık voltaj düşümlerinde, ampulün minimum eşik değerinin altına düşüyor, dolayısı ile anlık olarak sönüyor. Tekrar çalışması için ise soğumaya ihtiyaç duyuyor. Dolayısı ile bir süre sonra tekrar aktif oluyor. Dediğiniz gibi, regülatör şart.

Sorunun ondan olmadığından eminseniz, o zaman dediğiniz gibi anlık voltaj düşümlerinde, ampulün minimum eşik değerinin altına düşüyor, dolayısı ile anlık olarak sönüyor. Tekrar çalışması için ise soğumaya ihtiyaç duyuyor. Dolayısı ile bir süre sonra tekrar aktif oluyor. Dediğiniz gibi, regülatör şart.
Emin olmak icin balast firmasinin teknik servisine mail attim cevaben ampullerin balastla uyumlu oldgunu soylediler. Voltaj regulatoru kullancagimi soyledim ama zaten 180-265V arasinda calisabiliyormuş balast bu cevabi aldim. Emin degilim evdeki gerilim 180 nin altina dusuyor mu? Isin icinden cikamadm sonuc olarak. Yarin bir avometre alip gerilimi olmeyi dusunuyorum bakalm sonuc ne olacak

Ampülünüz sıfır mı yoksa bir süre çalışmış mı?

Ampül uygunsuz ortamda mesela aşırı sıcak ortamda çalışmış ise ömrünü tamamlamış olabilir. Veya çalıştığı ortam kapalı bir armatür ve kendini soğutamıyorsa bundan dolayıda aşırı akım çekip kapanıyor olabilir.

Ampülünüz sıfır ise açık bir ortamda çalışsıtıp ısıdan dolayımı yoksa voltaj nedeni ilemi deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Ampülünüz sıfır mı yoksa bir süre çalışmış mı?

Ampül uygunsuz ortamda mesela aşırı sıcak ortamda çalışmış ise ömrünü tamamlamış olabilir. Veya çalıştığı ortam kapalı bir armatür ve kendini soğutamıyorsa bundan dolayıda aşırı akım çekip kapanıyor olabilir.

Ampülünüz sıfır ise açık bir ortamda çalışsıtıp ısıdan dolayımı yoksa voltaj nedeni ilemi deneyebilirsiniz.

Kolay gelsin.

Ampul 2 tane var ikisi de sifir fakat ben bu ikinisini de resmini koydugum armaturde denedim. Bu armaturun aslinda icinden fan ile sicak havayi havayi disari atmam gerekiyor ben fansiz sekilde calsitirdim ve sizin dediginiz gibi yuksek isidan kapanmis olma ihtimalleri var. Ben bu durumu arka arkaya cok denedim umarim ampullere kalici hasar vermemisimdir.
1455050943190-1013090848.jpg

Hasar olacağını sanmıyorum ama bu tür ampülleri sıcak ateşlemek iyi değildir. Soğuması beklenmelidir.

Siz ampüllerinizi açık alanda bir deneyiniz. Sonuca mutlaka ulaşacağınızı düşünüyorum. Armatürünüz güce göre çok küçük göründü iyi havalandırılması lazım.

Kolay gelsin.

Hasar olacağını sanmıyorum ama bu tür ampülleri sıcak ateşlemek iyi değildir. Soğuması beklenmelidir.

Siz ampüllerinizi açık alanda bir deneyiniz. Sonuca mutlaka ulaşacağınızı düşünüyorum. Armatürünüz güce göre çok küçük göründü iyi havalandırılması lazım.

Kolay gelsin.

Tesekkur ederim yardiminiz icin, biraz once ampullerden birini taktim 1bucuk saat calisti uyumam gerektigi icin kapattm ama siknti olmadi dun ayni isik en fazla yarim saat calisiyordu. Regulator almama da gerek kalmadi sagolun.

Forum istatistikleri

Konular
127,956
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri