SMPS (Switch Mode Power Supply) çalışma prensibi

etuzuner

Yönetici
Yönetici
Yönetici
Merhaba değerli üyeler,

İzninizle sizlere bir sorum olacak. Bu SMPS (Switch Mode Power Supply)'in çalışma prensibi tam olarak nedir acaba? Uzunca bir zamandır bakınıyorum ancak elle tutulur bilgiler bulamadım. Elinizde mevcut ise veya sizin bilginiz varsa burada paylaşırsanız çok memnun olurum. Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

transformatörlerin çalışma prensibini bilirisin

formulü ise 2 pi f l l bobin uzunluğu

pi yi değiştiremeyeceğimize göre

elimizde f ve l kalıyo

L ile yapılan işlemler normal transformatörler için çünkü Şebeke frekansı sabit olduğu için

işte bu noktada frekansla oynama aklımıza geliyor

frekans ne kadar yükselirse trafo ebatı o kadar düşer

örnek olarak 50 herz de trafo ebatı 5 birim ise 400 hz de 3 birimdir

ve smps ye gelecek olursak

şebeke gerimi direk olarak doğru akıma çevrilir

220*0,707 310 volt olarak dc gerilim elde etmiş oluruz

bunudu güç mosfetleriyle saniyede 1 khz civarında anahtarlama yaparak küçük bir transformatöre iletirsek transformatör çıkışından istedğimiz gerilimi elde etmiş olur

bu konumdan sonra gerisi kolay oluyor bir diyot ve kondansatörle tekrar doğru akım elde etmiş oluyoruz

basit bir anlatım yapmak istedim yardımcı olduysam ne mutlu bana

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim Sn. ahmetkayur.

Peki şöyle bir soru daha sorsam: 24V DC güç kaynağı ile 24V SMPS arasında ne gibi fark/farklar vardır..? ( Biliyorum akım vs. gibi değişkenler de var ancak kabaca öğrenmek istiyorum)

Saygılarımı sunar, iyi çalışmalar dilerim..

ağırlık :D

aslında doğru

ağırlık 12 volt 5 amper güç kaynağı ile aynı güçteki smps arasında ağırlık çok farklıdır

örnek olarak kaynak makinaları

smps kaynak makinası 6 kilo (kablo hariç)

ve trafolu kaynak makinası 40 kg civarı

Moderatör tarafında düzenlendi:
degerli arkadaş, smps ac veya dc bir güç kaynagını istedigimiz volta çevirir. faydası 20-200khz ile çalıştıgından klasik yönteme göre çok az yer tutar. örnegin bir kaynak makinası 40-50 kg iken aynı işi yapan smps 4 kilodur. ayrıca bu yöntemde volt istedigimiz degerde regüleli şekilde durur aşırı akım veya kısa devre koruması mükemmeldir. buradaki trafolar yüksek frekans uyumlu ferit trafolardır tıpkı bir ampli gibi çalışır...
bu konuyla alakalı bilgi kaynagı pek yoktur. özel merakınızla gelişebilirsiniz ......

Son düzenleme:
verimlerinin de yüksek olduğunu duydum. bunun nasıl mümkün olduğu hakkında bilgisi olan var mı?

Klasik regulator devrelerinde DC gerilimin bir kismi yukse seri bagli yariletkende alikonur.
Voltaj yada yukteki oynamalarda yariiletken uzerinde alikonan voltaj alcaltilip yukseltilerek cikis voltajinin sabit kalmasi saglanir.

Ancak bu durumda yariiletken uzerinde buyuk guc kaybi olur.

SMPS lerde ise yukun ihtiyaci kadarlik enerji kullanilir. Yukteki yada voltajdaki degisimler cok sik araliklarla takip edilir ve cikisa pompalanacak enerjinin degeri tespit edilir.

Klasik DC gerilim regulatorlerini su musluguna benzetirsek smps tipi guc kaynaklari emme basma tulumbaya benzer.

Merhabalar,
Konunun üstünden uzun zaman geçmiş fakat bir kısmı eksik kalmış sanırım.
SMPS ler, AA/DA dönüşümünde kullanıldığı gibi DA/DA dönüştürücü olarak da kullanılıyor. Hem zaten, sizin de bahsettiğiniz üzere, ilk önce girişteki alternatif akımı doğrultup o şekilde işleme sokuyor. Yani smps lerin asıl işi DA/DA dönüşümü yapmaktır diyebiliriz. Ve trafolu çeşitleri haricinde sadece bobin ile çalışan daha yüksek verimli olan çeşitleri de var.
Örnek olarak artırıcı (boost) mantığıyla çalışan SMPS nin şemasını verebiliriz. İki ayrı zaman dilimindeki (anahtar açık ve kapalı) döngüler şekilden açıkça görülebilir.

250px-Boost_operating.svg.png

Birkaç ingilizce kaynak fikir verebilir;
PIC-SMPS, using a PIC as a SMPS
Boost converter - Wikipedia, the free encyclopedia
Buck converter - Wikipedia, the free encyclopedia

smps ler normal güç kaynaklarından farkı boyutları ve verimleridir.Smps ler de aldığınız voltajda hiçbir çökme yaşamazsınız feedback sayesinde anahtarlama frekansları çok yüksek olduklarından normal trafoya oranla çok küçüktür.kullandığınız pwm entegresinin anahtarlama frekansına göre trafo boyutları değişir.Pwm entegrresi ile dc gerilim trafoya ac gibi algılandırılıp çıkışta voltaj elde etmemizi saglar çıkan voltaj doğrutuculkar ile dogrultulup regüle ve filtre edildikten sonra çıkışa verilir.Aslında çok zor değil tasarımı enzor kısmı trafoyu doğru sarmak flyback smps ler için PIExpert programını öneririm herşeyi hesaplıyıp veriyor ve sorunsuz çalışlıyor devreyi kurduğunuzda.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri