SMPS düşürücü adaptör giriş voltajı değiştirme

serkan_48

Üye dümdüz üye
Arkadaşlar merhabalar.

Aklımda bir soru var. Aşağıda göreceğiniz üzere piyasada çokça kullanılan smps bir adaptör var. Benim yapmayı düşündüğüm durumda bu smps limitleri dışında bir besleme voltajında beslenerek yine stabil çıkış almam gerekiyor.

Şöyleki normalde dizayn voltajı 220 volt ve +- belirli bir değerde çalıştığını biliyorum ancak limitleri dışına çıkmam gerekiyor. Misal 220 volt için dizayn edilen böyle bir adaptörü 150 - 180 volt aralığında yine stabil 12 yada 24 volt almam gerekiyor. Uygulamada ücra bir köyde bir evin ihtiyacı için kullanacağım. Bu evin Şebeke hattı çok zayıf olduğu için eve gelen voltaj 180 volt civarlarında geziyor.

Bana 150 - 180 volt giriş için böyle bir smps te ne gibi değişiklikler yaparak bunu çalıştırabileceğim hakkında fikirlerinizi bekliyorum. Elbette trafolu yada regülatör gibi başka çözümlerle çözebilirim ancak ben bu tür bir devrede nasıl yapabileceğimi görmek istiyorum.

Yorumlar için şimdiden teşekkürler. Bu saatte taktım kafaya nasıl uyurum bilmiyorum artık :D

Dual-Output-Switching-Power-Supply-SMPS.jpg

Yapana göre değişir ama genelde 100~~240 arası bile çalışır.
Neden denemiyorsun ?
Varyak la deneyebilirsin mesela.

Elimde varyak yok.. Yerinde denemem lazım. Umarım kötü sonuçlanmaz..

Bir diğer merak ettiğim nokta bu işin hesap kısmı.. diyelimki ben bunu nasıl giriş voltajını düşürürüm. Geniş bir alanda çalışıyor olsada smps entegresi çıkış voltajını sabit tutmak için anahtarlama frekansı ile oynayacaktır.

Sanıyorum giriş voltajı düştükçe frekans yükseliyormu? ileri doğru daha fazla akım akıtabilmek için.? Yoksa adaptör içindeki trafonun pirimer sarımı ve sipiri ile oynayarak dahamı sağlıklı bir dönüşüm sağlayabilirim. Teknik olarak nasıl oluyor bunu bilmiyorum..

Son düzenleme:
Merhaba @serkan_48,

Aslında hiç bir değişiklik yapmadan da kullanabileceğiniz cihazlar var,
giriş gerilimi 100-240V aralığında.

Ama Çin işi olduğu için 100-120V seviyesinde aynı performansı gösterir mi bilmiyorum,
180 V gerilimde istediğiniz sonucu alabileceğinizi düşünüyorum.

Elimdeki cihazın etiketinin fotoğrafını çektim sizin için.

Hadi iyi geceler.
WP_20141230_003.jpg

Ne olur ki ? çok olsun çıkış yetersiz olur.
220 bağladığında içi 220 ile mi çalışıyor sanki ?
En az 310 dolaşıyor ama çıkış ..

Varyak elektronikle uğraşanlar için çok yararlı bir araçtır.
Ayrıca gayet ucuzdur hele kutusuz alıp kendiniz uydurursanız.

Bir örnek :

http://www.elpuntasi.com/2-5-kva-monofaze-pano-tipi-varyaklar

Evet varyak güzel bir araç. Trafosuz çalışmıyor diye biliyorum.

Eh be Antalya lı lodos seni açıkta mı yakaladı.
Varyak ın kendisi trafo :rolleyes:

Bilmeyenler için açıklama :
Bu gün ve hala deli deli esiyor lodos Antalya da

Trafo takınca regülatör oluyormuş.. :D

Merhaba @serkan_48,

Aslında hiç bir değişiklik yapmadan da kullanabileceğiniz cihazlar var,giriş gerilimi 100-240V aralığında.

Ama Çin işi olduğu için 100-120V seviyesinde aynı performansı gösterir mi bilmiyorum,180 V gerilimde istediğiniz sonucu alabileceğinizi düşünüyorum.
Elimdeki cihazın etiketinin fotoğrafını çektim sizin için.
Hadi iyi geceler.
Ekli dosyayı görüntüle 21100

@bayro0 resim için teşekkürler.. ben elimdeki smpslere baktığımda bu kadar geniş alanda çalışan smps görmediğim için sormuştum. Genelde benim elimdekiler aşağıda göreceğiniz gibi 20 yada 40 voltluk alanda çalışıyorlar. +-20 volt gibi bir alan. O yüzden sormuştum. Mean well de çok iyi bir markadır. Farkı ortada.

untitled.PNG

@serkan_48,

aslında iki fotoğraf da aynı markaya ait ama siz orjinalini yani Çin'de üretileni alınız,
Tayvan'da üretilenlerin çakma olduğu sizin paylaştığınız resimden anlaşılıyor.:)

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,850
Son üye
umutbaysal9

Yeni konular

Geri