Skytech ST-5230 Power Sorunu

guronline

Üye
merhaba;
evimde kullandigim uydu cihazi yildirimli bir gece sonrasi sesi solugu kesti...
power kartında cikmasi gereken 3.3 , 15 ve 20v volttajlarin hepsi beklenenin yarısı şeklinde cikiyor. 15v olcum almak istedigimde 7,5- 8 e kadar cikip tekrar 7 e dusuyor sonra tekrar yukselmeye calisiyor ve hep 7,5-8 civarinda geziyor.. digerleri de ayni.
kapasitorlerde sisme akma yok, diyotlar saglam gorunuyor...
ne tavsiye edersiniz ?

156fuv4.jpg

16gzyh1.jpg

d7 d8 d9 diyotlarını ölç diyotlarda sızdırna olabilir.

Primerdeki kond değiştir, pahalı parçalar değil.

IC1 yanıksa geri bildirim yapamayacağı için voltajlar initial (başlangıc,hotstart) değerlerinde kalıyor olabilir.
Ayrıca U1 in ne olduğunu okuyamadım(yaşlılık işte)....

Senaryo : Fakir ama onurlu genç sevdiği zengin kızı alamaz. Çok çalışıp, gizli bir ortak bulup şiket kurar. Şirket paraya para demez(kağıt parçası, paçavra der). Fakat öğrenir ki ortağı kızın babasıymış(Genç babayı kazanır ama sevdiği kızı kazanamaz).

Trafonuz yanık olabilir, benim bildiğim orta uçlu simetrik eşit iki sargıdan oluşur(maliyet düşürmek için, bknz: Yüksek frekans, iki düşük(1/2 F) frekansın toplamına nasıl eşitlenir). Biri yanarsa çıkış voltajınız yarım kalır(Senaryodaki genç gibi).

Dirençleri de tek bacaklarını söküp ölç zaten 7-8 tane.

IC1 yanıksa geri bildirim yapamayacağı için voltajlar initial (başlangıc,hotstart) değerlerinde kalıyor olabilir.
Ayrıca U1 in ne olduğunu okuyamadım(yaşlılık işte)....

Senaryo : Fakir ama onurlu genç sevdiği zengin kızı alamaz. Çok çalışıp, gizli bir ortak bulup şiket kurar. Şirket paraya para demez(kağıt parçası, paçavra der). Fakat öğrenir ki ortağı kızın babasıymış(Genç babayı kazanır ama sevdiği kızı kazanamaz).

Trafonuz yanık olabilir, benim bildiğim orta uçlu simetrik eşit iki sargıdan oluşur(maliyet düşürmek için, bknz: Yüksek frekans, iki düşük(1/2 F) frekansın toplamına nasıl eşitlenir). Biri yanarsa çıkış voltajınız yarım kalır(Senaryodaki genç gibi).

seagate;
ic1 yanik degil... degistirdim onu ama ayni.. degisiklik yok. u1=sd4841p. elimde olmadigi icin degistirip deneyemedim.
....
veysel28;
direncleri test ettim fakat saglam...
....
by lent;
c1 , c3 degismistim ama sonuc yok...
....
galiba trafoda kısmi yanik var... veya u1 arızalı... çözemedim, zaten cok iddialıda degilim ama tamir konusunda tecrubesiz sayilmam.. benim dusuncelerim bunlar .. bilmem siz ustalar daha ne dersiniz ?

U1 yada trafon yanık arkadaşım(bak olabilir demiyorum)(tam olarak adını yazdığın için sağol). Trafoyu ölçmen kolay. U1 yanma ihtimali daha yüksek(Büyük bir enerjiden bahsediyoruz ama anlık).

U1 de :
FB ucu geri bildirim ucundan 1/0 küçük bir pwm sinyali gelmesi lazım.

Trafoda(giriş):
2 uçlu olabilir(2.5khz max diyor pdf). Ayrıca şok söndürme diyotuna dikkat et(sağlamlık testi).

Çıkışda:
Pwm üretmek için orada transistor olması lazım(IC2) onu kontrol et.

*** Uuuu SD4841P de pahalıymış (14$ (USD) 50 tanesi)

Son düzenleme:
TL431 ve opto hatası üzerinde duruyorum ... indim :). Optonun primer tarafındaki pinleri lehimle kısa devre et çıkış voltajları gelirse bunları değiş.

U1 yada trafon yanık arkadaşım(bak olabilir demiyorum)(tam olarak adını yazdığın için sağol). Trafoyu ölçmen kolay. U1 yanma ihtimali daha yüksek(Büyük bir enerjiden bahsediyoruz ama anlık).

U1 de :
FB ucu geri bildirim ucundan 1/0 küçük bir pwm sinyali gelmesi lazım.

Trafoda(giriş):
2 uçlu olabilir(2.5khz max diyor pdf). Ayrıca şok söndürme diyotuna dikkat et(sağlamlık testi).

Çıkışda:
Pwm üretmek için orada transistor olması lazım(IC2) onu kontrol et.

*** Uuuu SD4841P de pahalıymış (14$ (USD) 50 tanesi)
hocam feedback ucunun kontrolu icin osiloskop lazim mi ? multimetre ile bakilabilir mi ? bakilirsa neye bakmam lazim ?
....
by lent hocam;
opto uzerinden in. cunku degistirip baktim ona degisiklik olmadi.TL431 ide degistirip denemistim. sonuc olumsuz. :) kisa devre yapip, voltaj gelirse degistir demissiniz ama neyi degisecem onu anlayamadim kusura bakmayin...
....
sizleride yoruyorum ama kusura bakmayin tekrardan.

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,598
Son üye
kadir12366

Yeni konular

Geri