Sizce Bu Elektrik Bedava mı

yalcinoney

Üye
merhabalar uzun süredir düşündüğüm bir konu hakkında sizlerinde yardımını almak istiyorum oluşturmak istediğim sistem şu şekilde;

1 adet 1500 w lık invertör alsam bunu besleyecek bir 12v 1500 w lık trafo alsam sistemden 12 v elektrik kullanacağım düşünülürse saati döndürmeyeceği kanısındayım bu 12 v invertör sayesinde 220 v dönüşeceğinden rahatlıkla 1000w lık elektrik sobasını çalıştıracaktır diye düşünüyorum normalde soba tek basına saati deli gibi döndürürken sanırım bu yolla donmesi yada çok yavaş donmesi mümkünmüdür teşekkür ederim.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kaçak elektrik yöntemimi arıyorsun bilmiyorum ama sen elektriği 12v tada harcasan 380 de harcasan o saat dönecektir emin ol...

evet voltajı 12 V. çevirdin ve inverterle tekrar 220 v.yükselttin ve soba çalıştırdın.Bu arada 12 v.luk güç kaynağının şebekeden çektiği güç sobanın çektiği güç kadar olacağından sayaç dönmeye devam edecektir.Yani her şey denge üzerine .Ne kadar güç harcarsan (senin tezinde 220/12 V 1500 W trafo var) o kadar elektrik ödersin.İnverter ile sadece sobanın ısı ayarını yapman da başka bir işe yaramaz maalesef:(
Daha ucuz nasıl kullanırım diyorsan çeşitli yollar var tabiki:)
Mesela puantlı tarifeye geçmek gibi:p

kardeşim kızlay hattından hat cek

arkadaşım telefon hattından beleş ısınabilirsin......

Trafonun verimini de hesaba katarsan zarar edersin.
Hiçbir şey varken yok edilemez, yoktan var edilemez. Ancak başka enerji normlarına dönüştürülür.

Zil trafolarını örnek göstereyim. Evde hiç bir alıcı fişe takılı değilken (bekleme modunda enerji tüketenler de olduğu için), elektrik saatinizin (uzun da olsa) bir süre sonunda endeks yazdığını göreceksiniz.

Son düzenleme:
sen bahsettiğin yöntemle trafo ve inverter üzerinde oluşacak ısı kayıplarını hesaba katarsan kulağını ters elle tutmakla kalmaz aynı zamanda enrjiden kayıp edersin oda sıcaklığını sabit tutacak termo kontroller kullanarak ıstıcının çalışma süresini azaltırsan tasarrufu bu şekide yapabilirsin

iyi bir kar edersin merak etme dene görürsün :)))) kayıplarla birlikte 1000w lık ısıtıcıyı 1050-1100w olarak kullanırsın artık geçin bu hırsızlık işlerini daha yaratıcı olun başka enerji kaynakları arayın (evin çatısına günej pili yerleştir)

arkadaşım telefon hattından beleş ısınabilirsin......
Evet.Ben öyle ısınıyorum mesela.Telefon faturası gelince ,içim yanıyor :)
Şaka bir yana telefon hattından nasıl ısınacaksınız?
Ha aklıma telefon hattından yararlanma fikirleri geliyor.Eminim bir çoğunuzun gelmiştir.Ama bunu burada formülize etmek istemiyorum.Devletin hatlarına ve santraline kastım yok.Ama o hattan ısınma mertebesinde güç çekemezsiniz.

arkadaşım invertörle ısınma mantıklı değil 12 voltla ısınmayı dene bence, invertör kaybı çok fazla olur .12 voltluk bir akü, aküyü dolduracak bir güneş bir rüzgar al sana bedava ısınma

Forum istatistikleri

Konular
128,128
Kullanıcılar
449,845
Son üye
burak_duyar

Yeni konular

Geri