Sistem kapasitif en ucuz ne yapılabilir?

asburak

Üye
arkadaslar merhaba;

bi lokasyonumuzda sistem kapasitif durumda. ups den dolayı kapasiteye geçmiş. ama çok fazla değil. aylık 150-200 tl arası kapasitif gelıyor. şönt reaktörler çok pahalı ve ayrıca onun için şönt reaktörü devreye alacak reaktif güç kontrol rölesi almak lazım. bunun daha uygun daha basit bir yöntemi yok mu? varsa on numara olacak

saygılar şimdiden

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Hesabını tam yaparsnız,şönt reaktör sürekli devrede kalabilir.2-3 aylık ceza bedelinizden de pahalı olduğunu sanmıyorum.

rölede bağlı olmadan sisteme sabit bağlanabilir mi yada upsin girişine falan

çözüm şönt reaktör

sabit bağlanabilir mi?

bir de faturadaki değerleri iletiyorum. çarpanla çarpılmdan önceki değer(son endeks-ilk endeks)

aktif:452
kapasitif:42
endüktif:0,1

bu durumda nasıl bir şönt bağlamam gerekir. ortalama 200 tl kapasitif geliyor.

Moderatör tarafında düzenlendi:
bir de faturadaki değerleri iletiyorum. çarpanla çarpılmdan önceki değer(son endeks-ilk endeks)

aktif:452
kapasitif:42
endüktif:0,1

bu durumda nasıl bir şönt bağlamam gerekir. ortalama 200 tl kapasitif geliyor.

1 saatlik sayaç endeks farkından yola çıkarak hesap yapacaksın o kadar kvar endüktif yük bankına (Reaktör gücüne) ihtiyacın var. Bu her saatlik dilimlerde değişkenlik göstereceğinden en yüksek çıkan 1 saatlik değeri referans alabilirsin. Reaktör gücü arttıkça aktif kayıplarıda artar cezaya girmeyecek bir değerde seçmen daha ekonomik olacaktır. Analizör veya iyi bir pensampermetre ile de kapasitif reaktif gücü ölçebilirsin.

reaktörden başka bişey baglanmaz mı.. ben baktım reaktörler çok pahalı. hele ki 10-20 kvar lar 5000 tlye yakın. astarı yüzünü geçmesin. scorpion o zaman burda şöyle bir yapabilir miyiz? 42 kvar aylık. ozaman 42/30 =1.4 kvar. bu günlük. bunu da 24 e bölersek 1.4/24= 0,058 kvar. çok küçük olmadı mı.? yada bu kdar reaktör var mı_??

scorpion bir de eğer ki sistem reaktör takıldıktan sonra endüktife geçerse kompanzasyon panosu devreye girer mi? fazla gelirse onu kompanze etmeye çalışır mı

reaktörden başka bişey baglanmaz mı.. ben baktım reaktörler çok pahalı. hele ki 10-20 kvar lar 5000 tlye yakın. astarı yüzünü geçmesin. scorpion o zaman burda şöyle bir yapabilir miyiz? 42 kvar aylık. ozaman 42/30 =1.4 kvar. bu günlük. bunu da 24 e bölersek 1.4/24= 0,058 kvar. çok küçük olmadı mı.? yada bu kdar reaktör var mı_??

Sayaç enedeksinden enerji tüketimi nasıl hesaplanır önce o konuyu iyice bir öğrenin. O.G. sayaç ise hem akım trafosu hem gerilim trafosu dönüştürme oranı ile çarpılır. A.G. sayaç ise akım trafosu dönüştürme oranı ile çarpılır. Yani kapasitifin kVAr/h değerini bulacaksınız. Reaktif güç kontrol röleniz yeni nesil rölelerdense enerji tüketimlerini üzerinden okuyabilirsiniz.

scorpion ag burası sadece floresan lambalar var bilsiyar 2-3 tanede. bir de ups bunlara. bu kadar. çarpmaya çırpmaya gerek yok. faturadan aldığım değer bunlar. röleyle de karşılaştırdım eşdeğer. röle de 12 cs entesin.

akım trafosunu da yeni değiştirmiştim. sadece o zaman akım tardosu ile mi çarpacağım. çevirme oranı 10 olsa gerek.

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Geri