sinyal lambasına led bağlamak için ne bağlamalıyım?

vivio

Üye
merhaba arkadaşlar. aranıza yeni katıldım. sormak istediğim birşey var umarım yardımcı olabilirsiniz.

aracımın sinyal lambası 21 watt. buna 1 watt power led bağlamak istiyorum. ancak röleden yeterli akım çekmeyeceği için hızlı yanıp sönecektir.

bir arkadaşım araya 25 volt 2200 uF bağlamamı önerdi. güzel çalıştı fakat 7-8 saniye sonra patladı.

sizin öneriniz ne olur acaba?

bir de araç ampul patlak uyarısı veriyor düşük watt olduğunda. parklar da 5 watt.

stoplar için de 3 watt power led kullanıyorum.

parkları 5 watt, frene basınca 21 watt. çiftli ampul yani.

7812 regulesi ile frene basınca 12 volt gidip tam güç yanıyor, freni bırakınca 7805 regulesi ile 5 volt gidip park görevini görüyor.

bunlar için ne önerirsiniz arıza lambasını yakmaması için?

yarın karaköye gideceğim ona göre alayım

cevaplarınız için teşekkürler

iyi akşamlar

saygılar...

üstadım power ledi beslemek için LM317 li ayarlı regüle devresi yapıp trimpotu 3,5 volt civarı gerilime ayarlaman yeterli olucaktır.eğer sinyal hızlı yanıp sönüyor ise paralel olarak 47 ohm taş direnç bağlaman sorununu çözecektir

üstadım power ledi beslemek için LM317 li ayarlı regüle devresi yapıp trimpotu 3,5 volt civarı gerilime ayarlaman yeterli olucaktır.eğer sinyal hızlı yanıp sönüyor ise paralel olarak 47 ohm taş direnç bağlaman sorununu çözecektir

hocam durum kabataslak böyle. 15 ohm 7 watt taş direnç ile ledi sorunsuz çalıştırıyorum. ancak akım çekmediği için flaşörü hızlıca yakıp söndürüyor.

sizin anlatmak istediğiniz 3.5 volta indirme hariç bu şekilde midir acaba?

yardımınız için teşekkürler

iyi günler

saygılar...

flaşör kart üzerindeki r-l-c elemanlarında küçük bir revizyon değişikliği işinizi görür. zamanlayıcı elemanlarının değerlerini değiştirin tavsiyem. ve power led içinde lm serisi gerilim regülatörü kullanın. lediniz kaç voltluk bilgim yok ona göre seçersiniz. Ayrıca 2200mf 25 voltluk kapasitör voltajın tepe değerini yükseltmiştir. yani yüksek voltajdan patlamış lediniz. park lambası için küçük güçte led kullanın. fren içinse yüksek güçte led kullanın. Yada fren lambası için grup led kullanın atıyorum 8 tane. park için 3 tane kullanın. Yani alternatif yöntem çok. siz bilirsinzi kolay gelsin.

flaşör kart üzerindeki r-l-c elemanlarında küçük bir revizyon değişikliği işinizi görür. zamanlayıcı elemanlarının değerlerini değiştirin tavsiyem. ve power led içinde lm serisi gerilim regülatörü kullanın. lediniz kaç voltluk bilgim yok ona göre seçersiniz. Ayrıca 2200mf 25 voltluk kapasitör voltajın tepe değerini yükseltmiştir. yani yüksek voltajdan patlamış lediniz. park lambası için küçük güçte led kullanın. fren içinse yüksek güçte led kullanın. Yada fren lambası için grup led kullanın atıyorum 8 tane. park için 3 tane kullanın. Yani alternatif yöntem çok. siz bilirsinzi kolay gelsin.

selamlar

flaşör kart dediğiniz sinyal flaşörü sanırım. ancak malesef mekanik flaşör mevcut. elektronik bir devre yok üzerinde.

kullandığım led 3.5 volt 350 ma 1 watt gücünde. bugun bir tavsiye üzerine kapasitörün voltajını yükseltmem söylendi. 2200 mf 50 volt ve 85 volt kapasitör aldım ancak kullanma fırsatım olmadı. sizce bunlar ile ne gibi değişiklik olur? büyük oldukları için kablo eki ile uzatabilir miyim?

park ve frene 1 adet 2 .2 volt 700 ma 3 watt led kullanıyorum. çünkü çiftli ampul mevcut araç üzerinde.

park normalde 5 watt, fren ise 21 watt akkor ampul olarak.. kullandığım şema ise bu şekilde

Yönetici Notu: Paylaşılan fotoğraf, fotoğraf paylaşım sitesinden silindiği için kaldırılmıştır.

bunun için arıza yakmaması için bir öneriniz mevcut mudur acaba?

cevaplarınız için teşekkür ederim.

Arkadaşım (arkadaşlar doğru izah etmiş) madem flaşörün mekanik onun zamanı dolmuş :) onu da elektronik devre ile değiştir. resim koyamıyorum ama msnden paylaşırım. *****@***mail.com ledli ampül için de gördüğüm iç içe 2 halka led ile güzelce çözebilirsin.

Moderatör tarafında düzenlendi:
geçen zaman ile birlikte çözdüm olayı :) elektronik flaşörün ülkemizde çok zor bulunması sebebiyle başka bir şekilde çözdüm. sinyalin çıkışına 10 ohm 50 watt aluminyum soğutuculu direnci paralel bağladığınız zaman olay tamamdır;) kolay gelsin:)

s.a burda var pek bişey anlamadım stoplarıma mantar ledi döşedim ama şöle bişey var park la fren bir yanması gerek bunun için regilatör 7809 var elimde daha yüşsekleride var kullan dediler denedim ama çözemdim yanı demek istedigim parklar az yanım fren cok yanması istiyorum bunula ilgili düzgün bie şema çizip te atacak olan varmı allahrızası için bir tek bur takıldım

Araç elektrik tesisatlarına müdahale hiç iyi fikir değil bir gün gelir yolda araç tutuşuverir. Led olsa nolcak yani enerji tasarrufu mu olcak. Tam tersi led aracı oyuncak arabaya çeviriyor, bir asaleti yok

Forum istatistikleri

Konular
127,950
Kullanıcılar
449,596
Son üye
anilhikmet

Yeni konular

Geri