Sinüsaodial PWM (SPWM) hakkında yardım

Oğuz68

Üye
Arkadaşlar inventer yapmayı düşünüyorum ve çıkışının sinüse yakın olmasını istiyorum.Spwm sayesinde hem sinüse yakın akım elde edilebiliyor hemde ferit nüveli transformatörler kullanılarak boyut ve ağırlık azaltılabiliyor.Fakat çalışmamda yardımcı olacak devre şeması kod örnekleri vs gibi kaynaklara ihtiyacım var.Bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?
Özellikle pic için örnek kodlar konusunda yardımlarınızı bekliyorum...Pic olarak 12f675 veya 16f628 düşünüyorum şimdilik.
Yardımlarınız için çok teşekkürler

yapçağın inverter tek faz mı 3 fazmı ? tek faz için kod yazmak kolay ancak 3 faza geçtiğin zaman ve frekansında yüksek ise söylediğin pic'ler işini görmez. sen başlangıç noktasını belirle yardımcı olmaya çalışalım.

Tek faz olacak hocam sadece pwm in boşluk doluluk oranı değişecek periyodik olarak ve sinüs akım elde edilecek.

merhaba hocam devreyi gerçekleştirdiniz mi?​

anladigimvkadari ile pic sadece sinyal kaynagi olacak.
pek alanim degil ama xr2206 ile kolayca sinus kaynagi yapilabilir. is gormez mi? bilen birisi cevaplasin lutfen.

@yolgezer74,
İş görebilir ama verimlilik ve ergonomi açısından tercih edilmez.
50Hz i analog olarak ürettiğinizde bunu güçlendirip trafoya girmeniz gerekir.
Trafoya, yüksek frekanslı PWM sinyali girilirse ferrit nüveli ve daha küçük bir trafo kullanma olanağı olur.

Güçlendirme için ise bir anfi gerekir. Verimlilik için D-class gibi çalışan bir yapı tercih edilir. D-Class anfi nin girişinde analog sinyal yine ADC ile veya üçgen yapıda gerilim ile karşılaştırılıp digitale çevrilecek.
Halbuki PIC ile gerekli digital sinyali direkt üretip, yapıya göre birkaç MOS ile işi bitirebiliyoruz. Geri besleme vs. kısımları için de opsiyonlar elimizde.

cozmedim simdi:) picin de cikisi cok guclu olmuor ve siz de diyorsunuz o da transistor ile guclendiriliyor.
dusuk frekansin bir zarari olur mu yapacagimiz islerde sonucta sinus dalga?
ferrit degil de sac trafo kullansam ne gibi sorun olabilir?
yok gercekten merak ediyorum:) bazi noktalarda isime yarayabilir cunku:)

@yolgezer74,
İş görebilir ama verimlilik ve ergonomi açısından tercih edilmez.
50Hz i analog olarak ürettiğinizde bunu güçlendirip trafoya girmeniz gerekir.
Trafoya, yüksek frekanslı PWM sinyali girilirse ferrit nüveli ve daha küçük bir trafo kullanma olanağı olur.

Güçlendirme için ise bir anfi gerekir. Verimlilik için D-class gibi çalışan bir yapı tercih edilir. D-Class anfi nin girişinde analog sinyal yine ADC ile veya üçgen yapıda gerilim ile karşılaştırılıp digitale çevrilecek.
Halbuki PIC ile gerekli digital sinyali direkt üretip, yapıya göre birkaç MOS ile işi bitirebiliyoruz. Geri besleme vs. kısımları için de opsiyonlar elimizde.
cozmedim simdi:) picin de cikisi cok guclu olmuor ve siz de diyorsunuz o da transistor ile guclendiriliyor.
dusuk frekansin bir zarari olur mu yapacagimiz islerde sonucta sinus dalga?
ferrit degil de sac trafo kullansam ne gibi sorun olabilir?
yok gercekten merak ediyorum:) bazi noktalarda isime yarayabilir cunku:)
@yolgezer74 amerikayı yeniden keşfetme, alınma da trafo varken neden smps demenden farksız oldu ... yeni nesil inverterlerin sadece smd içeriyor değil fiziki avantaj ve verimliliğinden dolayı millet rağbet gösteriyor. Aracında UPS mi onun 5 -6/1ini mi taşımak istersin ;)

Forum istatistikleri

Konular
128,171
Kullanıcılar
449,936
Son üye
AsilOzgenc

Yeni konular

Geri