Simatic Manager Yükselen Kenar sorunu?

berbe01

Üye
Cümleten Merhabalar..

Değerli arkadaşlarıma bir sorum olacak.. :)

MicroWin'de s7-200 de yükselen kenar kontak için -IPI- kontağını kullanıyorduk kontak enerjilendiğinde 1 cycle süreliğine 1 pulse alıyorduk.. Simatic managerde böyle bir sembol yok bunun yerine -(p)- var birde kontrol blogu var ikisnide denedim ama -IPI- gibi çalışmıyor..

Örnek üzerinden konuşacak olursak simulasyon üzerinden I0.0 a her input verdiğimde IW0 adresindeki sayı her tıklamamda basılı tutsam dahi sayı değeri sadece 1 artmasını deniyorum ama her tıklamamda sürekli toplama yapıyor..

IW0 adresinin baslangıç değeri 0 diyelim.. I0.0 a her basıp çekmemde IW0 içeriği 1 artıp tekrar ıw0 a yazılsın istiyorum.

bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum hatta ı0.0'ın her yükselen kenarında ==> ıw0=(ıw0+1) şeklinde simatic managerda bir örnek yazıp paylaşabilirsek çok memnun olurum..

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Cümleten Merhabalar..

Değerli arkadaşlarıma bir sorum olacak.. :)

MicroWin'de s7-200 de yükselen kenar kontak için -IPI- kontağını kullanıyorduk kontak enerjilendiğinde 1 cycle süreliğine 1 pulse alıyorduk.. Simatic managerde böyle bir sembol yok bunun yerine -(p)- var birde kontrol blogu var ikisnide denedim ama -IPI- gibi çalışmıyor..

Örnek üzerinden konuşacak olursak simulasyon üzerinden I0.0 a her input verdiğimde IW0 adresindeki sayı her tıklamamda basılı tutsam dahi sayı değeri sadece 1 artmasını deniyorum ama her tıklamamda sürekli toplama yapıyor..

IW0 adresinin baslangıç değeri 0 diyelim.. I0.0 a her basıp çekmemde IW0 içeriği 1 artıp tekrar ıw0 a yazılsın istiyorum.

bu konuda yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum hatta ı0.0'ın her yükselen kenarında ==> ıw0=(ıw0+1) şeklinde simatic managerda bir örnek yazıp paylaşabilirsek çok memnun olurum..

Siemens manager kullanmadım ama bir fikir vereyim counter kullanın. Counter çıkışını IW0 a verin I0.0 her puls aldığında bir artsın.

Eray Bey sayıcılar 999'a kadar sayabiliyor ama benim double word kapasitesinde saymam gerekiyor o yüzden sayıcı kullanamıyorum.. Birde farklı bir yöntemle istediğimi yapsam bile programlamada yükselen ve düşen kenar tetikleme özelliği yine karşımıza çıkacaktır yani kaçış yok her türlü öğrenmek gerek.. :)

Birkaç eğitim notlarında -(P)- ile yükselen kenar tetikleme örneği ile yapmışlar ama smülasyonda izlediğim kadarıyla işaretli olan bit çekmediği sürece burdan sürekli pals veriyor yani smülasyonda -IPI- gibi çalışmıyor daha çok flip flop gibi çalışıyor yada ben biyerlerde hata yapıyorum..

Sayıcıların sayma kapasitesi plc ye göre değişir. Akıllı röleler ile plc lerin sayıcılarının sayma değerleri farklıdır. PLC ler sayıcının tipine göre word dword int yada dint olarak sayabilir. Yükselen kenar tetiklemesi için ise bende siemens manager olmadığı için bir yorum yapamam. tia portal v13 yada microwin varsa sizde örnek bir program yazıp paylaşayım size.

bende normalde tia portal veya microwin kullanıyorum ve yükselen kenar kontağı sıkça da kullanırım ama bir tesiste sistem komple simatic managerle yazılmıs ve benimde üzerinde revizyon yapmam gerekiyor simaticdeki ısrarım bu yüzden..

Kullanacağım plc et200s bu plc için double word kapasitesinde sayıcı özelliği varmıdır peki?

araştırdım ek modül gibi görünüyor et200s ve ek bir upgrade ile microwin yada tia portal programlayabiliyor gibi gözüküyor. Forum içindede arattım sizde aratın belki işinize yarayan bir bilgiye ulaşabilirsiniz.

Çok ilginç.. Sabah saatlerce ugraşmama ragmen çalışmayan program şimdi sorunsuz çalışıyor :) ya aşırı yüklenmeden ben su kaynattım yada bilgisayar su kaynattı.. :) smülasyonunda gazabına ugramıs olabilirim bilmiyorum :)

Eray Bey ilgi ve alakanız için de çok tşk ederim..

Konuyla ilgili benzer sorunlar yaşayanlar için:

l---------ıı-------(p)-------IADD_DII------

Rica ederim programın çalıştığına sevindim kolaylıklar dilerim

ne çektin beee :)
bence yapman gereken şu bi tanee toplama komutu ADD int 1 girişine md100 örneğin çıkışınada md100 int 2 girişine sadece 1 yap add komutuna her pals vermen md100 içeriğini 1 artırır sıfırlamak istersende mow komutu ile md100 içerisine 0 çak gönder reset anlamında yani

@ismail bal kardes senin dediğin yontemi dendedimde MDye 0 atamasını nasıl yapıcaz Move ile outa integer kabul etmiyor.Reale fln convert ettim beceremedim. senin dediğini merak ettim ilerde lazım olcak diye.bi açıklayabilir misin ?
Ama şu yoldan yaptım add cıkısından MD aldım istediğim bi değer için (veya kontakta konulabılır elbette)comparator == kullandım o değere gelincede MDyi 0 ile çarpmaya soktum sonucta 0 elde ettim.

Forum istatistikleri

Konular
128,132
Kullanıcılar
449,847
Son üye
AhmetK06

Yeni konular

Geri