sigorta ve kaçak akım koruma rölesi

tatara

Üye
selamlar,dükkanıma güçlü bir elekrtik sobası aldım ( 9 amper )

bu sobayı kullandığım yerde priz olmadığı içinde 5 metre uzatma kablosu kullanıyorum.

güvenlik açısından duvardaki priz ile uzatma kablosu arasına bir sigorta ve birde aşırı akım koruma rölesi takmak istiyorum ama elektrik konusunda çok bilgim de yok.

1 ) sigorta ve aşırı akım kormua rölesi kullanmak güvenlik açısından iyi bir fikirmidir ?

2 ) sigortanın ve aşırı akım koruma rölesinin amperi ne kadar olmalıdır ?

3 )doğru sistem hangisidir ? duvar prizi > sigorta > aşırı akım rölesi > uzatma kablosu mu yoksa duvar prizi > aşırı akım rölesi > sigorta > uzatma kablosu mu ?

4 ) ne tür aşırı akım koruma rölesi kullanmalıyım,30mA mı yoksa 300mA mı ?

5) bir sigorta ve bir aşırı akım koruma rölesi dışında,güvenlik için yapmam gereken başka bir şey kalmış mıdır acaba ?

not : topraklama sistemim vardır )

not 2 : bahsettiğim uzatma prizinde çalışan aletlerin ( soba dahil ) toplam harcadıkları güç 2KW tır .

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kaçak akım koruma rölesi kullanacaksanız sadece elektrik sobası için değilde tüm aksamlar için kullanın. kaçak akım koruma rölesini doğrudan kolon hattına bağlayın daha sonra sigortadan dağıtım yaparsınız. elbette sigorta kullanmak çok işinize yarar. sigorta ve kaçak akım koruma rölesini prizden sonra bağlamayınız. sigorta kutusunda yeterli yer varsa sigorta kutusuna kurulmaları daha uygun sigorta kutusunda yeterli yer yoksa sıva üstü sigorta kutuları vardır piyasada onlardan biri işini görür. seçeceğiniz sigorta 16A fazlasıyla işinizi görür. kaçak akım koruma rölesi 30 mA hayat koruma eşikli olmalı. fakat elektrik bilginizin yetersiz olduğunu söylemişsiniz. işine ehli bir elektrikçi çağırsanız daha uygun olur. kolay gelsin.

Teşekkürler cevabınız için.şimdi benim dükkanımda zaten bir sigorta kutusu var,ama akım koruma rölesi yok. ancak şöyle söyliyim,dukkandaki elektriğin %95ini benim sobamı da taktığım 10lu uzatma prizine takılı cihazlar kullanıyor.

benim düşüncem ,hiç ana hatta müdahale etmeden, sadece kullanmış olduğum 10 lu priz ile bunu taktığım duvar prizi arasına birşeyler koyarak önlem almak.

Akım koruma rölesini de bu araya koymak istiyorum,sigortayı da.

resimdeki diyagram doğrumudur ? :

adsiz-645353.jpg

bunu yapmak istememdeki amaç,olurda herhangi bir alette kısa devre veya kablolarda aşırı yüklenmeden dolayı bir erime vs sonucu bir sorun çıktığında,dükkanımın yanmasını önlemek.

yani amaç yangını önlemek burada.bu amaç için ,yapmayı düşündüğüm bu uygulama doğru mudur ?

Ayrıca bir sorum daha olacak,kaçak akım koruma rölesi 30mA olanlar hayat kurtarıcı,300mA olanlar ise yangın önleyici olarak geçiyor.yani ben 30mA alırsam olası bir yangını önlemeyecek mi bu röle ?
yada 300mA alırsam hayat kurtarma görevi yapmayacak mıdır bu röle ?

bu konudada beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Saygılar.

siz 30 mA kaçak akım koruma rölesi aldığınızda 30 mA lik kaçak olduğunda röle açacaktır. ancak siz 300mA yangın koruma rölesi aldığınızda ve 30mA kaçak oluşursa röle atmaz insan sağlığı için risk ortaya çıkar. kablonuzu 3x2.5mm2 olarak alırsanız. bir problem olmaz 24 Ampere kadar rahat çalışır. sobanızın altına mermer parça koyabilirsiniz.ilk mesağımda da belirttiğim gibi duvar prizinden sonra kaçak akım koruma ile sigorta bağlamanız uygun değil. kolon hattı >kaçak akım koruma>sigorta>duvar prizi>uzatma kablosu şeklinde yapmanız uygun olur.

dostum bence sen birşey yapma iyi bir elektrikçi çağır isteklerini söyle o sana en iyisini yapar bu iş şakaya gelmez.adam işten anlamıyorum diyor sizlerde bi güzel tarif ediyorsunuz nasıl bir paylaşım sitesi böyle bu iş bu kadar kolaymı? piyasada zaten yeterince işten anlamayan elektrikçi var.

arkadaş neyi yapıp neyi yapmayağıma bırak ben karar vereyim ,fikir vereceksen yaz yoksa ne hakkın var insanlara yardım etmeyin demeye.

@ ademcelik

Tekrar teşekkürler cevabınız için.
Sadece şunu merak ediyorum,duvar prizinden sonra akım koruma rölesi ve sigorta kullanmak neden uygun değildir ?

mesela bizim evimizde klima var ve klimanın ayrı bir sigortası var. kombi var ama kombinin de ayrı bir sigortası var ( sıva üstü sigorta ) .ayrı sigortadan kastım ,elektrik evin sigorta kutusundan gelmesine rağmen,bu cihazlara ayrı bir sigorta daha takılmıştı eve kurulurken.

Siz neden duvar prizinden sonra kaçak akım koruma ile sigorta bağlamanız uygun değil dediniz hem aklıma takıldı hemde çok merak ettim bu konuyu.

Saygılar ve ilginize teşekkürler.

tabi dostum başarılar.

arkadaş neyi yapıp neyi yapmayağıma bırak ben karar vereyim ,fikir vereceksen yaz yoksa ne hakkın var insanlara yardım etmeyin demeye.

@ ademcelik

Tekrar teşekkürler cevabınız için.
Sadece şunu merak ediyorum,duvar prizinden sonra akım koruma rölesi ve sigorta kullanmak neden uygun değildir ?

mesela bizim evimizde klima var ve klimanın ayrı bir sigortası var. kombi var ama kombinin de ayrı bir sigortası var ( sıva üstü sigorta ) .ayrı sigortadan kastım ,elektrik evin sigorta kutusundan gelmesine rağmen,bu cihazlara ayrı bir sigorta daha takılmıştı eve kurulurken.

Siz neden duvar prizinden sonra kaçak akım koruma ile sigorta bağlamanız uygun değil dediniz hem aklıma takıldı hemde çok merak ettim bu konuyu.

Saygılar ve ilginize teşekkürler.

@ademcelik yada konuya hakim diğer arkadaşlar,

bu soruma cevap verebilirmisiniz lütfen ?

Arkadaşım kaçak akım koruma rölesi anakolon hattına takılır sebep daire veya dükkan tesisatın tamamını korumaktır sadece priz yada lambaları değil.
klima ve kombiler ise tesisata sonradan takıldığı için sigorta güvenlik amaçlı olarak takılır projede bunlar hesapa katılmamıştır

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
127,966
Kullanıcılar
449,611
Son üye
ramazansanli@

Yeni konular

Geri