Sigorta Atmaması İçin Paralel Bağlantı

Peki bu izole trafoyu nasıl temin edebiliriz, çünkü bu sistem hakkında pek fazla bilgim yok.

Merhabalar,
Yukarıdakilere ilave olarak, apartman ana sigorta atmasını engellemek için çok maliyetli olmayan şöyle bir yöntem önereyim. Size ait olan besleme girişini ana sigortanın yanına koyacağınız örneğin 40 amperlik girişten besleme alarak apartman ana sigortasından ayırtabilirsiniz.

Merhabalar,
Yukarıdakilere ilave olarak, apartman ana sigorta atmasını engellemek için çok maliyetli olmayan şöyle bir yöntem önereyim. Size ait olan besleme girişini ana sigortanın yanına koyacağınız örneğin 40 amperlik girişten besleme alarak apartman ana sigortasından ayırtabilirsiniz.
İyide, kontrol ettiği cihazda, kısa devre arıza varsa, sıgortada atmazsa, cıhazkablo vs hasar görmıyecekmi ?

Merhaba,
(Yukarıdakilere ilave) = İzalasyon trafosu, seri lamba, kaçak akım, kullanımına devam edilmeyi kastettim.
Daha önceki önerimi çizerek anlatmak daha kolay olacak. Sayaç, üç faz devresi çizmedim. Komşuları rahatsız etmeyecek düzenek çizimdeki gibi olabilir diye düşünüyorum. Güvenlikten asla göz ardı edilmemelidir.
Kolay gelsin.

Ekli dosyalar

• SC2525.PNG
    SC2525.PNG
    14.1 KB · Görüntüleme: 24
Moderatör tarafında düzenlendi:
Merhaba,
(Yukarıdakilere ilave) = İzalasyon trafosu, seri lamba, kaçak akım, kullanımına devam edilmeyi kastettim.
Daha önceki önerimi çizerek anlatmak daha kolay olacak. Sayaç, üç faz devresi çizmedim. Komşuları rahatsız etmeyecek düzenek çizimdeki gibi olabilir diye düşünüyorum. Güvenlikten asla göz ardı edilmemelidir.
Kolay gelsin.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Zaten sanırım bu sistemi yaptığımızda diğerlerini kullanmamız (seri bağlantı v.b) sadece kontrol için olacaktır. Zaten bizim sıkıntımız bina ana sigortasının atması, eğer ki ana sigortadan bizim sigortamızı ayırabiliyorsak bizim sigortamız istediği kadar atsın o hiç problem değil :)
Ama böyle bir şey yapmak yasal olarak v.b de sıkıntı yaratır mı ? Yani binanın sigortasından kendi sigortamızı ayırabiliyor muyuz ? Örnek veriyorum binada yapılan bir tadilat sırasında elektrik kesilmek istenildiğinde, ana sigorta bile kapansa bizim sigortamız kapatılmadığı sürece elektriğimiz kesilmeyecektir, doğru mudur ? (Ek olarak atelyede trifaze kullanılmakta.)

Ek olarak bahsettiğim elektronikçi arkadaşımızın panosunun fotoğrafı ektedir. :)

Ekli dosyalar

• 20170412_181959.jpg
    20170412_181959.jpg
    285.1 KB · Görüntüleme: 20
Ana şalterin kapatılması durumunda otomatik olmasını isterseniz ana şalterden kumanda voltajı alan bir kontaktorle sizin besleme şalter kapatıldığında kontaktör beslemesi kesileceği için sizinde elektriğiniz kesilir.
Yasal mevzuatı bilmiyorum. Tahminimce bilenler proje değişimi onay diyeceklerdir diye düşünüyorum. Ama bizde işler nasıl yürüyor tahmin edersiniz.
Kolay gelsin.

Elektronik denemesinde nasıl binanın ana sigortasının atmasına sebep oluyorsunuz anlayamadım. Hobi olarak elektroniğe başlayan kişiler 24 Voltun üstündeki besleme gerilimi olan devreleri başlangıçta kurmazlar (gerekte yoktur) bu gerilim değeri içinde trafolu veya anahtarlamalı güç kaynakları mevcut. Onunda primer sargısını kavurmadığınız sürece sigorta attırması zor. Açıkcası mesajlarınız net değil.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri