Sigorta Atmaması İçin Paralel Bağlantı

sc2525

Üye
Değerli arkadaşlarım merhaba, elektroniğe yeni başlayan biri olarak bir konuda fikrinize ihtiyacım var. Bildiğiniz gibi elektrik, elektronik denemelerinde en büyük problem sigorta atması. Ve herhangi bir elektronik atelyesinde gördüğüm paralel bağlantı sistemini kendi atelyemde de uygulamak istiyorum. (Duvarda bulunan üstünde birkaç ampul olan ve kısa devre sırasında ışıkların yandığı sistem)

Sorduğum elektrikçi arkadaşım 200 w ampul kullanmamı belirtmişti. Fakat bu ampuller piyasada zor bulunduğu için 150w lık 6 adet ampul ve porselen duy aldım. Şebekeden gelen nötr ve faz hatlardan test çıkış uçlarına kadar bu sistemin nasıl yapılabileceğini anlatabilecek arakdaşlarımıza şimdiden çok teşekkür ediyorum.

Bahsettiğiniz seri lamba kısa devre kontrolünde kullanılır.Sıva üstü duya lamba bağlanır lambanın bağlı olduğu kablolardan biri ortadan kesilir ve prize girer bu priz için ayarlanan fişli kablo ile kısa devre olduğundan şüphelenilen devre veya motor veya elektrikli alet kontrol edilir.Ama 200w olanları ben 380 volt ölçmekte kullandım 220 de 100watt lık lamba yeterli olur ama geçenlerde banada lazım oldu 100w bulamamış şirketin şöfürü 57 w getirdi testleri onunla yaptım ama 100 w.daha doğru bir seçim.Bilgisayarda çizim yapamıyorum @zeybek ustamız yapabiliyordu galiba çizim eğer müsaitse çizip size atabilir.

Tek fazlı seri lambadanmı bahsedıyorsunuz.Arkadasın bahsettiğine göre, 6 adet lambayı paralel baglayıp, fişe seri baglantı yapacak bunun baglantısınımı istiyor, anlatırmısınız.

Bence arkadasimiz seri lamba yapmak istiyor ama fazla lamba almis. Test ve denemelerde kisa devre oldugunda lambanin yanmasini istiyorsa o lambalardan bir tanesini devreye girip kullanabilir dusuncdsindeyim.

Sanki ayni konuyu bu forumda yine gordum gibi dun aksam.

Merhaba. Tüm elektronikçilerin, tv tamircilerinin yeni oluşturdukları veya yeni tamir ettikleri elektronik devrelerin denemelerini yaparken kullandıkları gibi bir izolasyon trafosunu (Örneğin 200-300 watt.'lık) kullanın. İzolasyon trafosu; primer/sekonder (giriş/çıkış) sarımları ayni olan ve 220 voltu şebekeden alıp ayni voltajda, ancak çıkış gücünü çok sınırlayıp (sizin trafo watt tercih gücünüzle doğru orantılı) o şekliyle aktaran bir besleme trafosudur. Seri lambadaki lambanın yanma uyarısı gibi (kısa devre durumundaki) bir ışık uyarısı sekondere (çıkışa) paralel bağlanan düşük watt.lı (15 watt.lık gibi) akkor flamanlı bir ampülle mümkün olabilir. Çıkıştaki bir kısa devre durumunda, paraleldeki bu lamba ya çok az yanacak veya hiç yanamayacaktır. Bu durumda ayni seri lambalı ışık uyarısındaki gibi bu ayni uyarıyı, yine görsel olarak görmek mümkün olabilecektir.

Benim tavsiyem uzun vadeli yapılacak olan tüm bu test işlemlerinizde bir izoasyon trafosunun kullanılması şeklindedir. Bunu kulanmanın bir diğer avantajı ise, asıl şehir hattından tam izoleli olduğu için, örneğin çıkışındaki (sekonder tarafındaki) tek ucuna değseniz bile şebekedeki faza değmiş gibi şiddetli bir çarpılma durumunun olmamasıdır. (Zaten bu asıl kullanım amacıdır, ancak siz sigortaların olası kısa devrelerde de hiç atmaması ve çıkışına paralel bağlı düşük watt.lı bağlanmış akkor flamanlı bir ampulü ayrıca ilave ederek, bu sayede hem sigortanın kısa devrelerde hiç atmamasını, hem de kısa devre durumunun varlığını bizzat görebilme imkanınız olabilecektir.) Kolay gelsin.

Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Çok haklısınız. Biz de çoğu zaman dediğiniz yöntemi kullanıyoruz. Lakin şöyle bir sıkıntımız var atelye olarak kullandığımız dükkan bir binanın alt katı, ve açıkçası elektrik biraz problemleri kaç tane elektrikçiye gösterdiysekte çözüm üretemediler. Atelyemizde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ocak, fırın, klima v.b gibi cihazları test ediyoruz. Rezistans bir örnekti bazen aklımıza bile gelemeyecek şeyleri test edebiliyoruz

Binamız o kadar problemli ki bizde oluşabilecek en ufak bir problemde binanın tüm ana sigortası atıyor. Tabii ki bina bunu yaptırmayı istemiyor. Biz de ister istemez artık cihaz deneyemeyecek hale geldik. Çünkü en ufak bir problemde çok nadir bizim sigortamız atıyor, genelde ana sigorta komple atıyor.

Biz de istiyoruz ki yapacağımız bir devre ile ne tarz kaçak ya da kısa devre olursa olsun hazırlayacağımız devredeki ışıkların yanmasını istiyoruz. Bu sebeple rezistansı örnek erdim, aslında test edeceğimiz cihazlar oldukça geniş bir yelpazeye ve nerden kaçak yaptığını çoğu zaman bilemediğimizi bir sisteme sahipler

Seri lambada,kısa devrede,kullandığınız ampulün gücüne bağlı olarak devreden bir akım geçer.Yanmasını istediğiniz devreyi kontrol
ederkende devredeki elemanın direncine bağlı olarak yine bir akım geçer.Bu akım ,bazen,kontrolu yapılan devre elemanı için sakıncalı
miktarda olabilir.Seri lamba,basit işlerde kullanılması gereken kontrol elemanı olmalıdır.

Son düzenleme:
Öncelikle cevabınız için çok teşekkür ederim. Çok haklısınız. Biz de çoğu zaman dediğiniz yöntemi kullanıyoruz. Lakin şöyle bir sıkıntımız var atelye olarak kullandığımız dükkan bir binanın alt katı, ve açıkçası elektrik biraz problemleri kaç tane elektrikçiye gösterdiysekte çözüm üretemediler. Atelyemizde çamaşır makinesi, bulaşık makinesi ocak, fırın, klima v.b gibi cihazları test ediyoruz. Rezistans bir örnekti bazen aklımıza bile gelemeyecek şeyleri test edebiliyoruz Binamız o kadar problemli ki bizde oluşabilecek en ufak bir problemde binanın tüm ana sigortası atıyor. Tabii ki bina bunu yaptırmayı istemiyor. Biz de ister istemez artık cihaz deneyemeyecek hale geldik. Çünkü en ufak bir problemde çok nadir bizim sigortamız atıyor, genelde ana sigorta komple atıyor.

Biz de istiyoruz ki yapacağımız bir devre ile ne tarz kaçak ya da kısa devre olursa olsun hazırlayacağımız devredeki ışıkların yanmasını istiyoruz. Bu sebeple rezistansı örnek erdim, aslında test edeceğimiz cihazlar oldukça geniş bir yelpazeye ve nerden kaçak yaptığını çoğu zaman bilemediğimizi bir sisteme sahipler

Evet, galiba yeni yeni anladım, seri lamba ve izolasyon trafosunun çok dışında, onları da içine alıp kapsayacak üniversal tipte tüm kaçak ve kısa devre akımlarını görsel olarak anında gösterecek olan çok özel bir elektronik devre yapısını arzu edip düşünüyor olmalısınız, çok amaçlı (Farklı güçlerdeki tüm ev cihazlarını ve tüm elektrikli makineleri içine alan) türden olan tüm bu test kullanım amaçlarınız için.

Bir izolasyon trafosuyla ancak o trafonun kendi gücü oranında, seri bir lambayla da o lambanın akkor telindeki watt gücü oranında, o güçlere karşılık gelecek kısa devre kontrollerini kabaca yapabilmek mümkün olabilir çünkü. Kolay gelsin.

Evet, galiba yeni yeni anladım, seri lamba ve izolasyon trafosunun çok dışında, onları da içine alıp kapsayacak üniversal tipte tüm kaçak ve kısa devre akımlarını görsel olarak anında gösterecek olan çok özel bir elektronik devre yapısını arzu edip düşünüyor olmalısınız, çok amaçlı (Farklı güçlerdeki tüm ev cihazlarını ve tüm elektrikli makineleri içine alan) türden olan tüm bu test kullanım amaçlarınız için.

Bir izolasyon trafosuyla ancak o trafonun kendi gücü oranında, seri bir lambayla da o lambanın akkor telindeki watt gücü oranında, o güçlere karşılık gelecek kısa devre kontrollerini kabaca yapabilmek mümkün olabilir çünkü. Kolay gelsin.

Hemen hemen öyle diyebiliriz, ama net bir çözüm bulamadık henüz :)

Paralel lamba bağlamada, dirençleri düşeceğinden lambaların ömrü de kısalır 1 veya aynı anda birden fazla lamba kaybedebilirsin izole trafo ideal çözümdür oluşan sorunlar ana şebekeye ulaşmaz dolayısıyla ana şalteri attırmayacaktır.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,904
Son üye
teknikbilimlers31

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri