Siemens tv elektronik kart arızası

veysel28

Profesyonel Üye
Arkadaşlar siemens marka televizyonumun (marka model şuan aklımda değil) gerilim düşümesinden dolayı kartı yandı resimlerdede gördüğünüz gibi sanırım yüksek gerilim katı olması lazım buradaki ntc patlamış üzerindeki değerler de okunmuyor ntc kaç ohm luk olabilir birde yanındaki transistör orta bacağıda etkilenmiş onuda değişmem gereklimi.

A2ZvVv.jpg

0VbaXZ.jpg

4mY3AA.jpg

Burada bi şema buldum benim kartın üzerindeki kod=04TA03C

Bulduğum şemada ekte

Ekli dosyalar

• pt90-home-sema-04TA030C.pdf
    273.5 KB · Görüntüleme: 1
Şimdi arkadaşlar kafama burada kafama takılan iki soru var

1 Şemaya bakarak arızalı olan parçanın cd03 2.2nf olduğunu buldum.Bu parça ntc mi kapasitörmü 2.2nf sanırım kapasitör.

2.Onun yanındaki td02 transistörünüde değimeyi düşünüyorum gözüm tutmadı bu transistörü arızalı gibi.Bunun yerine elimde stps6045cw ve 2sc5858 transistörleri var bunlardan hangilerini kullanabilirim.

1 Şemaya bakarak arızalı olan parçanın cd03 2.2nf olduğunu buldum.Bu parça ntc mi kapasitörmü 2.2nf sanırım kapasitör.

2.Onun yanındaki td02 transistörünüde değimeyi düşünüyorum gözüm tutmadı bu transistörü arızalı gibi.Bunun yerine elimde stps6045cw ve 2sc5858 transistörleri var bunlardan hangilerini kullanabilirim.
Geçmiş olsun Veysel evet o kond tran koruma amaçlı konuyor buraya dikkat yerine takacağın 222 2KV olmalı Trans sağlamdır hatta denemesin hemen yap kond koymadan da çalışmalı, sen yine de o kond en kısa zamanda yenile tr koruyor seni de daha büyük masraftan :). Saygılarımla kolay geslin.

Geçmiş olsun,sn veysel28;

ntc kaç ohm luk olabilir: Oda sıcakılığında 8-13 ohm gibi çok da düşük olmayan omajlarda olması lazımdır. (Psu'lardaki ntc'leri baz alarak söyledim)

1.Şemaya bakarak arızalı olan parçanın cd03 2.2nf olduğunu buldum.Bu parça ntc mi kapasitörmü 2.2nf sanırım kapasitör.:Evet bu etiket kutupsuz bir kondansatör olduğuna da delalettir sn.veysel28,sn. by lent'in de söylediği gibi.

2. Onun yanındaki td02 transistörünüde değimeyi düşünüyorum gözüm tutmadı bu transistörü arızalı gibi.Bunun yerine elimde stps6045cw ve 2sc5858 transistörleri var bunlardan hangilerini kullanabilirim.:Ölçüm yapmadan önce,sırf dış görünüşe bakarak kesin bir karar vermek yanlış olabilir.Çünkü havadaki serbest karbon taneciklerinin taşınmasıyla gelen is,konveksiyon yoluyla da tv içindeki hava sirküle ederken bu bacağı karartmış da olabilir muhtemelen.İyi bir ölçüm ve kontrol neticesi bu transistörün sağlamlığını (Ölçümde ayaklarını lehimle ayırıp serbest bırakırsanız daha da sağlıklı ölçüm sağlanacaktır hiç şüphesiz.)Transistörün büyük olasılıkla ben de sağlam olduğunu düşünmekteyim,ama ölçmeden de kesin bir karar vermemek gerekir diye düşünüyorum yine.Tekrar kolay gelsin.Saygılarımla.

Saygıdeğer @binbaşı ve @bylent ustalarım. Tv de oluşan arıza belirtisinden bahsetmemişim gerilim aniden düşünce tv kapandı ve kötü bir koku yaymaya başladı. Tekrar açmaya çalışınca ( açmaya çalışmamın sebebi arızaya odaklanmak için) tv kendiliğinden start stop şeklinde fakat ekran açılmadan bir enerjilenip bir enerjisiz kalma gibi bir hal aldı cızt cızt seslaer geliyordu. Fazla zorlamadan tv yi açıp kontrol ettim sonuç resimdekiler gibi. dc03 elemanı şekil olarak ntc ye benziyor fakat görev olarak kondansatör. Bunun farklı bir özelliğimi var acaba.
bülent abi senin önerdiğin aşağıda link verdiğim ile benim yanan kond şekilleri birbirinden farklı. Bi sorun olurmu kullansam.
2kV yüksek voltaj seramik kondansatör( 222 2kV)-Kapasitörler-ürün Kimliği:1095769747-turkish.alibaba.com

Ayrıca saygı ve teşekkür benden :)

Son düzenleme:
Saygıdeğer @binbaşı ve @bylent ustalarım. Tv de oluşan arıza belirtisinden bahsetmemişim gerilim aniden düşünce tv kapandı ve kötü bir koku yaymaya başladı. Tekrar açmaya çalışınca ( açmaya çalışmamın sebebi arızaya odaklanmak için) tv kendiliğinden start stop şeklinde fakat ekran açılmadan bir enerjilenip bir enerjisiz kalma gibi bir hal aldı cızt cızt seslaer geliyordu. Fazla zorlamadan tv yi açıp kontrol ettim sonuç resimdekiler gibi. dc03 elemanı şekil olarak ntc ye benziyor fakat görev olarak kondansatör. Bunun farklı bir özelliğimi var acaba.
bülent abi senin önerdiğin aşağıda link verdiğim ile benim yanan kond şekilleri birbirinden farklı. Bi sorun olurmu kullansam.
2kV yüksek voltaj seramik kondansatör( 222 2kV)-Kapasitörler-ürün Kimliği:1095769747-turkish.alibaba.com

Ayrıca saygı ve teşekkür benden :)
Farklı değil şekil yapmışlar ama sonuçta sen tek alacaksın elektronikçilerde bulunur kalkıp spariş verme ta çinden oralardan/ bu arada 222 değeri aklımda kaldığından, yanan parça üzerinden okunan değerde bak ama 2kv olacak özellikle

Farklı değil şekil yapmışlar ama sonuçta sen tek alacaksın elektronikçilerde bulunur kalkıp spariş verme ta çinden oralardan/ bu arada 222 değeri aklımda kaldığından, yanan parça üzerinden okunan değerde bak ama 2kv olacak özellikle

:)Ustam parcayi ornek olsun diye emin olmak icin gosterdim yanan kond un degerleri okunmuyor

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Pdf te zaten görmüşsün değerini 2.2nf = 222 2kv

Tamam elemanı alıp takarım sonuçları paylaşırım.

sn. [MENTION=221255]binbaşı[/MENTION] m ve [MENTION=83845]by lent[/MENTION] 222 2kv kondansatör taktım tv şuan çalışıyor yardımlarınız için teşekkürler.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,166
Kullanıcılar
449,931
Son üye
mecuxell

Yeni konular

Geri