Siemens Simotion Scout

x0914667

Üye
Siemens Simotion Scout programı hakkında bilgisi olan varmı acaba?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Simotion, siemensin servo uygulamalar için piyasada olan kontrolörüdür. Scout yazılımı servo programını akış diyagramı şekline kadar indirgenerek program yazabiliyorsunuz. Özellikle motorların senkron hareketlerinde( Hız ve açısal senkronizasyon), pozisyonlama, Interpolasyon(dairesel hareketler), CAM fonksiyonu sayesinde master olarak tanımladığınız eksene diğer motorların istediğiniz bir fonksiyonla hareketlerinde rakiplerine fark atan bir programlama desteği mevcut bir sistemdir.
Scoutun içerisinde bir sürü teknolojik fonksiyonlar bulunmaktadır, ayrıca hem PLC gibi sürekli dönen bir taskları ve hareketkontrolü ve diğer adım adım işlemler için Motion Taskları bulunmaktadır, Motion tasklar PC de çalışan programlar gibi bir şart sağlanmadan bir alt satıra geçilmez yani sürekli bir çevrim yoktur!
PLC de yazdığınız komutlar ve programlar Simotion için bir iş değildir onun asıl görevi servo senkronizasyon, CAM
ve Interpolasyon üzerine diğer işleri çevrim süresi olarak iş olarak görmez.

Bu konuyla ilgili örnekler nereden bulabilirim.

selam arkadaşlar kolay gelsin.
bu programı nerden bulabilirim.ilginiz için teşekkürler.

Siemens'in servo uygulamalar için geliştirdiği yazılımdır.Tüm donanım ve yazılımı büyük bir hakimiyet sağlar.Drive cliq özelliği sayesinde siemens donanımlar otomatik olarak yazılım tarafından tanınır.Geniş programlama yelpazesi sunar; mcc chart, dcc chart, stl ve ladder programlama kullanabilirsiniz.Simülasyon olanağı yoktur.Birebir set ile deneme yapmanız gerekir.Ülkemizde konuyla ilgilenen kişi sayısı çok azdır.

Bir arkadaşımız örnekten bahsetmiş; ticari uygulama alanı çok değerli olduğu için şu sıralar kimsenin örneklerini paylaşmak isteyeceğini sanmıyorum.

Programı ************ forumunda bulabilirsiniz.Bir rus sitesidir ancak ingilizce kısmı da vardır.

Düzenleme: ŞaŞKıN

Mesleki içerikli forum linklerinin verilmesi yasaktır.

servo senkronizasyon' Alıntı:
paylasımın için cok tesekkurler cok yaarlı oldu yanlız bu yukardakı cumleyı bıraz daha acabılırmısın?
CAM nedir?
yardımcı olursan cok sevnırım ııy calısmalar ben arastırdım ama bır cok sey cıktı ınternette
iyi calısmalar.

Son düzenleme:

paylasımın için cok tesekkurler cok yaarlı oldu yanlız bu yukardakı cumleyı bıraz daha acabılırmısın?
CAM nedir?
yardımcı olursan cok sevnırım ııy calısmalar ben arastırdım ama bır cok sey cıktı ınternette
iyi calısmalar.

simotion da iki çeşit cam var. birinde eksen(leri) hangi hareketleri yapacağını çizerek belirliyosun. aslında yukarıda bir arkdaşın dediği gibi simotion, sinamics,servo tek mesajla veya tek başlıkla açıklanabilecek basitlikte olan olgular değiller. cam (kam), aslında elektronik durum-lar(state veya case ) şeklindede açıklayabiliriz. bir şart geldiyse diğer şartı gerçekleştir vb..
yazacak çok şey var ama hangi birini önce yazmalı onu düşünüyorum.
ama yinde faydalı olabilecek temel bir fotograf ekledim.

Motion Control Systems - Motion Control Systems - Siemens

Ekli dosyalar

• cam işlemi.JPG
    cam işlemi.JPG
    84.5 KB · Görüntüleme: 721
simotion da iki çeşit cam var. birinde eksen(leri) hangi hareketleri yapacağını çizerek belirliyosun. aslında yukarıda bir arkdaşın dediği gibi simotion, sinamics,servo tek mesajla veya tek başlıkla açıklanabilecek basitlikte olan olgular değiller. cam (kam), aslında elektronik durum-lar(state veya case ) şeklindede açıklayabiliriz. bir şart geldiyse diğer şartı gerçekleştir vb..
yazacak çok şey var ama hangi birini önce yazmalı onu düşünüyorum.
ama yinde faydalı olabilecek temel bir fotograf ekledim.

Motion Control Systems - Motion Control Systems - Siemens

cwp icin tsk.ben bu harek kontrol isini ogrenmek ısıtıyorum baya dokuman ındırdım aynı zamanda program edındım fakat o kadar kafam karıstıkı ne nedır? neyle ne yapılır? ınan 1 haftadır arastırmama ramen elde var sıfır.
neye nerden baslayacagım hakkında da tam bır fıkır olusmadı acıkcası

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,178
Kullanıcılar
449,939
Son üye
sorunsuzşofben

Yeni konular

Geri