Siemens micromaster kontrolü

Arkadaşlar simens micromaster hız kontrol ünitesi kullanarak bir makara sistemini kontrol edeceğim.Büyük bir ip makarasından küçük ip makaraları saracağım.İpin uzunluğunu bir tekerlerk ile ölçerek bir sayıcıda bunu göstereceğim.Örneğin 25m lik makaralar sarmam lazım.Bunun için sayıcıda 22m görüldüğü anda motor yavaşlayacak, 25m dede duracak.Bunun için micromaster da hangi uçlara giriş yapmam lazım ve bunu hangi parametrelerden kontrol ederiz??Makara sisteminde sadece bir makarada motor var...Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..Ayrıca bu bir ödevdir...

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Arkadaşlar benim aklıma bişey geldi.Micromasterda frekans ayarı için kullanılan potansiyometre girişi var..Sayacın kontak uçlarından ortak uca bir direnç n.k ucuna bir direnç n.a ucuna bir direnç bağlasam bu bir nevi gerilim bölme işlemi yapıyorum.Bu dirençlerinde orta ucunu invertere girsem.Olurmu?Yani kalış için bir direnç durma için bir direnç devreye girecek..Çözüm nasıl?Uygulanabilirmi?

Micromaster da iki din girisini sabit hız olarak atıyalım mesala

Din1: 50 hz Din: 5 hz daha sonra asagıdaki sekil üzerinden konusalaım

P:1120 yi 3 sn yapalım (kalkıs rampası süresi)
p:1121 i 0.1 sn yapalım (durus rampası)
p:1130 u 3sn (kalma yumsatması)
P:1131 i 1 sn (gecis yumsatması)
p:1132 yi 8 sn (ki bizim icin oneli parametre budur 50 hz den 5 hz 8 sn lik yumsatmaya sokucaktır
makina bosluk yasamadan 5 hz gibi dusuk hıza oronsal yavaslıyacaktır bu kararında olrursa cok iyi olur naylon bosalmaz
P:1133 ü 0.1 (durus yumsatması)
set yerine yavas yaklasıp geldigişndede dinamik fren caktınmı süper olur ben daha önce bu sekilde
9 m capındaki dönen tablayı bu sekilde durdurabilmistim 3 mm hassasiyele

ha bide frenleme direnci takarsan bide onu aktif edersen tam olur.

Arkadaşlar bir konuda yardımıza ihtiyacım var yardımcı olacaklardan Allah razı olsun..
İşletmemizde 2 tane SIRIUS 200 Sabit Vidalı Hava kompresörü var özellikleri:
31.0 m³/dak. ,10.0 bar (max). , Emtaş marka motor 230 kw ,380 V, 421 A

Biz bu kompresörlere siemens mm 430 invertör bağladık. komp. biri sürekli çalışıyor diğeri ihtiyaç halinde devreyi girip set değerine gelince devreden çıkıyordu. Tassarruf amacı ile de her ikisini yaklaşık 30-35hz frekansında çalışıtırıyorduk. fakat devreye girip çıkan komp. ün motoru 2 gun önce yandı. (pazar gunu 7-8 defa darbe gelmiş ilgili olabilir diye yazıyorum, darbe sırasında komp. den anormal sesler gelmiş frekans kendiliğinden artıp azalmış)

motorun üzerince ptc sensör var, akım koruma var.invertör var. bu motor nasıl yanar..?

siemensi çağırdık aşırı akımdan olamaz akım korumamız var, sarım hatası denildi.

Soruma gelince : Gerçekten sarım hatası mı.? tekrar sarıma gitse aynı sorun tekrarlar mı? motoru açıp baktık sargılarda is, kavrulma, koku yoktu. sargıda patlama ve çok az kararma vardı. soğutma mı yetersiz kaldı.? (harici fan yok kendinden hava soğutmalı)
bilgisi olan varsa paylaşanlara şimdiden tşk ler. hayırlı gunler

mag0323 ' Alıntı:
Arkadaşlar bir konuda yardımıza ihtiyacım var yardımcı olacaklardan Allah razı olsun..
İşletmemizde 2 tane SIRIUS 200 Sabit Vidalı Hava kompresörü var özellikleri:
31.0 m³/dak. ,10.0 bar (max). , Emtaş marka motor 230 kw ,380 V, 421 A

Biz bu kompresörlere siemens mm 430 invertör bağladık. komp. biri sürekli çalışıyor diğeri ihtiyaç halinde devreyi girip set değerine gelince devreden çıkıyordu. Tassarruf amacı ile de her ikisini yaklaşık 30-35hz frekansında çalışıtırıyorduk. fakat devreye girip çıkan komp. ün motoru 2 gun önce yandı. (pazar gunu 7-8 defa darbe gelmiş ilgili olabilir diye yazıyorum, darbe sırasında komp. den anormal sesler gelmiş frekans kendiliğinden artıp azalmış)

motorun üzerince ptc sensör var, akım koruma var.invertör var. bu motor nasıl yanar..?

siemensi çağırdık aşırı akımdan olamaz akım korumamız var, sarım hatası denildi.

Soruma gelince : Gerçekten sarım hatası mı.? tekrar sarıma gitse aynı sorun tekrarlar mı? motoru açıp baktık sargılarda is, kavrulma, koku yoktu. sargıda patlama ve çok az kararma vardı. soğutma mı yetersiz kaldı.? (harici fan yok kendinden hava soğutmalı)
bilgisi olan varsa paylaşanlara şimdiden tşk ler. hayırlı gunler

Merhabalar
micromaster P0640 ve P1310 paremetrelerin değeri nedir.

Micromaster çihazların paremetre sayısının oldukca fazla olması bir paremetreyi ayarlarken diğer bir paremetre ayarlama istemesi bu paremetreyide ayarlarken bir başika paremetre ayarı istemesi ve bunlarla uğraşırken hangi paremetreyi ayarlamaya çalıştığını unutmana sebeb oluyor. cihaz her zaman kendisini garantiye alıyor.

Öncelikle bu cihazlarda kullandığın motora uygulanan frekans 25 HZ bazen 30 HZ altına düşünce Cihaz paremetreleri uygun ayarlamadıysa motorlar yanıyor. siz enerji tasarrufu yapalım diye düşünerek motor frekanslarını düşürdünüz. motor ayarladığınız hz de momenti yenemeyince trafo gibi çalışmaya başlıyor. motor dönmüyor ama aşırı bir şekilde ısınarak yanıyor. ve yanma tek sargıda değil komple bir yanış şekli oluşuyor.yukarıdaki paremetreleri kontrol eder yazarsanız bu şekilde yardımcı olmaya çalışırız. (bu tecrübelere dayanarak yazılmıştır )

p0640:110 (biz sonradan 100 yaptık korkumuzdan)
p1310:50

Şİmdi komp. sabit vidalı oldugu için 25 hz altına düşüremedik. 700 d/dak altına inmayin demişlerdi. 25-50 hz arasında çalışıyodu. dediğiniz gibi düşük frekansta fazla yükte sogutma yeterli gelmemiş olabilir.

Peki hata kimde sizce. bizi mi yanlış parametre girdik , siemens mi? yoksa sarım hatası mı? gunah keçisi arıyoruz da :)

ayrıca tekrar sardırıp uyguladığımızda yine yanar mı?

P0640 400
p1310 100 yapınız ve motoru yerine takınız.

Sonuçları özele yazarsanız makbule gececektir.

parametre hatasından mı yandı diyorsunuz yani.? yani kesin bi tespitiniz varsa paylaşırsanız sevinirim.

yardımlarınız için çok tşk.. ++ rep
sonuçları memnuniyetle iletirim..

amasyali ' Alıntı:
soruyu özelden cevapladım.

Özelden cevaplarken foruma da gerekli cevap yazılsa daha çok kişiye ulaşabilirsiniz. Herkesin faydalanabileceği şekilde cevaplamak daha güzel gibi geliyor.
Anlayışınız için teşekkürler. İyi çalışmalar.

Forum istatistikleri

Konular
128,126
Kullanıcılar
449,841
Son üye
nazoyata

Yeni konular

Geri