Sieg C6 CNC çevrim projesi

Cnc olacaktı.

X ekseninin vidalı mil somununun yuvası hazır. İmalat çeliğinden işledim. Önce tornada iç kısmı kestim. Yine iç kısımdaki, somunun vidalanacağı yerin ölçüleri M20x1 mm (diş kısmı yani). CNC router'da dış kısmı frezeledim. Sağdan sola genişlik 26mm. Yukarıdan aşağı genişlik ise 24mm. Yine CNC'de, parçanın tepesinden tornanın arabasına sabitlemek için M8x0.75 kılavuz için tam ortalı delik açtım. Son olarak sütun matkapla kılavuz çektim.
IMG_3870.jpg
IMG_3868.JPG
IMG_3869.JPG
IMG_3871.JPG
IMG_3872.JPG

İdare ediyor : )

İngiltere'de LinuxCNC'yi geliştirenlerden birinin tavsiyesi üzerine şu el çarklarından 2 tane sipariş ettim. Nasıl bağlayacağımı henüz bilmiyorum. Mekanik iş bitip de elektronik kısmına geçince bakacağım artık.

s-l1600.jpg

Bu arada X ekseninin somunu için yaptığım parça tam oturdu ama somunun kendisi 1mm kadar geniş geldi. Bu yüzden kanalı üstten ve alttan toplam 1mm kadar tıraşlamam gerekiyor.

IMG_3874.jpg

Tornanın parçasını 1 mm sileceksin değil mi ? Pik olduğu için cnc de kolay işlenir :) Cnc de manuel olarak silinir :)

Tornanın parçasını 1 mm sileceksin değil mi ? Pik olduğu için cnc de kolay işlenir :) Cnc de manuel olarak silinir :)
El yordamıyla değil de program çıkararak 2 dakikada hallettim. Üst tarafı tabi. Alt tarafı da güzelce düzeltmem lazım.

Vakit olsa 1 haftada bitecek iş günde anca 1 saat çalışmayla uzadıkça uzuyor.

Programa uğraşma diye dedimdi manueli :) Ben genelde öyle yapıyorum bu tarz işlerde. Program yazmaktan yılıyorum bazen

yavaş yavaş olunca daha iyi olur abi hataları eksikleri daha iyi görüyorsun

Forum istatistikleri

Konular
128,163
Kullanıcılar
449,922
Son üye
11akif

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri