Sieg C6 CNC çevrim projesi

Sadece yürümesini kastettim, sallantıyı bilemem. Benzer güçte ve sorunsuz bir motor da olsa titreşimle yürüyebilir.

Videyodan sorun olup olmadığını görmek zor ama vuruntulu bir ses geliyor.

motorun balansı iyiyse ve sargıları da düzgün, devirlerde sıkıntısı yoksa, endüvi nin de balansı düzgünse motorun hiç titrememesi gerek.

Suat bey konuyu uzun süredir takip ediyorum, zira bende de bir torna var onu cnc ye çevirebilirim. Bu motor titreşimine gelince ukalalık olarak algılamayın ama 50 hz civarı düzgün çalışması rulmanlarda ve balansta bir sıkıntı olmadığını gösteriyor. Şöyle bir önerim olacak eğer motor milinin devirini ölçebilecek bir sayaç varsa (lazer devir sayıcı gibi veya temaslı) 50 hz ile çalışırken motor devrini ölçün bu değer motorun max. Devrine yakın bir değer olmalıdır. Bu işlemi 40,30,20 ve 15 hz dede tekrarlayın. Muhtemelen bu değerler motorun etiket değerlerinden farklı çıkacaktır. Motora göre sürücü çok büyük olduğu için fabrika değerleri bu motora yüksek geliyor sanırsam yani problem sürücü parametreleri ile alakalı yoksa yüksek devirde o motor sadece odada değil mahallede gezmeye başlar

Suat selam;

Sorunu çözmüş olmana sevindim fakat söylemeden geçemeyeceğim lütfen yanlış anlama çok tehlikeli çalışma yapmışsın.Motor klemensi açıkta motor test etmen çok riskli.Olası bir sıkıntıda refleks olarak motoru tutma hareketi yapabilir ve çok ciddi elektrik,mekanik zarar görebilirsin.
Test için bile olsa motor klemens kapağını kapatmadan,topraklamayı bağlamayı atlamadan,motoru bir yere sabitlemeden çalıştırmak risktir.

Çok haklısın Turgay abi. Bazan riskleri göremiyor veya gözardı ediyorum.

Bu arada, asenkron motorlarda kutup sayısı arttıkça motorun gövdesi büyüyormuş. Benim önceki (yeşil) motor 2 kutuplu ve gövdesi 90'lık. Sonra aldığım motor 4 kutuplu ama gövdesi 100'lük. 90 gövde bile motora biraz büyük bu yüzden yeni motoru kullanamayacağımı anlayınca götürüp 90 gövde 1.5kw motor ile değiştirdim. Tornanın orjinal motoru 550w idi. Bu yüzden 1.5kw bile fazlasıyla yeterli.

Suat bey konuyu uzun süredir takip ediyorum, zira bende de bir torna var onu cnc ye çevirebilirim. Bu motor titreşimine gelince ukalalık olarak algılamayın ama 50 hz civarı düzgün çalışması rulmanlarda ve balansta bir sıkıntı olmadığını gösteriyor. Şöyle bir önerim olacak eğer motor milinin devirini ölçebilecek bir sayaç varsa (lazer devir sayıcı gibi veya temaslı) 50 hz ile çalışırken motor devrini ölçün bu değer motorun max. Devrine yakın bir değer olmalıdır. Bu işlemi 40,30,20 ve 15 hz dede tekrarlayın. Muhtemelen bu değerler motorun etiket değerlerinden farklı çıkacaktır. Motora göre sürücü çok büyük olduğu için fabrika değerleri bu motora yüksek geliyor sanırsam yani problem sürücü parametreleri ile alakalı yoksa yüksek devirde o motor sadece odada değil mahallede gezmeye başlar

Evet sürücü 4kw fakat çıkış gücü ayarlanabiliyor. Yani motora kabul ettiğinden fazla amper yüklemiyor, eğer kastettiğiniz buysa.

Bu proje fazla uzadı. Benim de gücüm kalmadı. Son bir gayretle bitirip işime gücüme bakayım.

Bu arada, asenkron motorlarda kutup sayısı arttıkça motorun gövdesi büyüyormuş. Benim önceki (yeşil) motor 2 kutuplu ve gövdesi 90'lık. Sonra aldığım motor 4 kutuplu ama gövdesi 100'lük. 90 gövde bile motora biraz büyük bu yüzden yeni motoru kullanamayacağımı anlayınca götürüp 90 gövde 1.5kw motor ile değiştirdim. Tornanın orjinal motoru 550w idi. Bu yüzden 1.5kw bile fazlasıyla yeterli.
Çıkış mili çaplarıda değişebilmektedir, bilginiz olsun.

Saygılar...

Forum istatistikleri

Konular
128,135
Kullanıcılar
449,854
Son üye
Enes.trk

Yeni konular

Geri