Sese duyarlı Sallanan Beşik Projesi için yardım!..

Okulda daha önce tanımlanmış bebek sesini algılayıp motoru harekete geçirip sallayacak bi proje düşünüyorum..Fakat düz lise çıkışlı olduğum ne tür motor ve malzeme kullanacağım hakkında neredeyse hiç bilgim yok..Netteki beşik projelerindede hiç ayrıntıya yer vermemişler..Bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum..
Projeyi kısaca anlatmak gerekirse tanımlanmış bebek sesini algılayıp motoru harekete geçirecek ve sallamaya başlayacak ses kesilince duracak..Pic'li bi projede olabilir..ayrıca Motoru istediğimiz zamanda harekete geçirebilmeliyiz bu Konrol paneli veya kumandaylada olabilir..Ayrıca Beşiğe mp4 benzeri bişey takılıp ninni falanda söyleyebilir..
Kasımın 9 una kadar bitirmem gerekiyor acil yardım!... :eek:

hocam sana yardımcı olabılırım ama butcenızı bılmem gerekıyor

ucuza bısey dusunursen bır mıkrofon dusukdevırlı bır motor ve bazı mekanık ve elektronik parcalalrla yapmana yardım edebilirim

mikrofon= yükselteç = microkontroller = ıgbt =motor elektronik sistemde yardimci olabilirm.

lunaparklardaki gemi gibi bir şey yapabilirsin. zaten geri kalanı arkadaşlar tarif etmişler. ses algılayıcı, zamanlayıcı susuncaya kadar böyle devam eder. peki ağlama süresi uzarsa ne olacak bebekte ciddi bir sorun varsa mesela malum bebeğin ağlaması bebekteki sorunun dışarıya vurumu yani alarm devresidir. bebekte bir sorun varsa alarm çalışır haliyle bebek ağlayarak annesini bekler. o zaman belirli bir zaman sonra eğer bebek ağlamaya devam ederse anneye bir alarm sinyali gönderecek bir düzenek de gerekiyor bence

220 ıle çalişan reduktorlu motorlar var fıyatı 10-15 tl cıvarı bır ara fırınlarda doner piliç çevırme olarak kullanılıyordu bu motorlar piyasada mevcut bunlar nihayet sviç i gerektırmeden beşiği sallarken ıstenılen sallanma aralığını tampon koyarak belırlersınız tampona beşiği ıten motor zorlanınca gerı donecektır enerjı sarfıyatı çok duşuk şunuda gozardı etmeyın yalıtımı çok yapmalısınız sistemde masum bebek olacak kontrol kismina gelınce ses ıle zamanlama devresı yapmanız lazım mesela ses mıkrofondan duyuldumu zamanlama devreyı açacak ayarlı zaman dılımı bıtınce röle motoru kapatacak

Kapasitif bir mikrofonla sesi alıp yükselterek picle bu işi çözebileceğimiz söylendi.
beşik sallama aparatı hassas olduğu için dokunduğu anda sallanabiliyor.

bende böyle bir proje aldım ancak maliyetinin çok az olması gerekiyor. motor seçim olarak düşük maliyetli en az 25 en fazlada 50 kg kadar sorunsuz hareket ettirecek bir motor lazım ne seçebilirim bunun için?

forumda sese yönelen robot projesi vardır tek farkı motorun dönmesini basit bir mekanizma ile sallanmaya aktarman gerekiyor.bunun icin 555 entegresini kullan hem zamanlayıcı olarak kullanırsın zaten kare dalga üretiyor.

Bu proje bir çok meslek lisesinde klişe olmuş ödev orjinal bir beşik üstünde ugulanan araba silecek motoru ile yapılmıs olan 50 kg ı sallayabiliyordu

bebek sesini algılayıp motoru harekete geçirip sallayacak bi projmız var proteus 8 de program yazmayı bılen varmı acıl lazım :(
birde devre seması lazım acıl lutfen bılen bırı yardım etsın :(

Forum istatistikleri

Konular
127,959
Kullanıcılar
449,606
Son üye
rasit.

Yeni konular

Geri