Servo motor seçimi hak.yardm.

telsiz

Üye
Merhaba uzun bi aradan sonra forumdayım,
Arkadaşlar bir projede kullanmak uzere motor seçimi yapmamız gerekiyor,
2 ila 3 Nm arası 3000d/dk 230vac girisli,servo motor veya step motor karar veremedik,plc siemens,hmi siemens
Sizce hangi tip ve hangi marka tercih etmeliyim,

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Bu makine ne işleyecek metal mi yoksa başka bir şey mi?Step motorlar hız arttıkça torku düşmektedir ve amatör Cnc routerler de step motorlar kullanılır!Step motorlar açılımı olarak döndüğü için bence başka arkadaşlar kabul etmese bile servo motorlar kadar hassas olamaz!

c.berkan kardeşim aslında step motorun bir tanesi çalışması gereği hızlı çalışma esnasında 1Nm tork yeterli,hızı düşürüp 3Nm tork gerekecek.

Aslında öğrenmem gereken şu:step motora 100 adım git dediğimde,100 adım gitti diyelim,gerçekten 100 adım gittiğine dair konum bilgisi alabilirmiyiz ? bazı step motorlara encoder bağlandığını gördüm nette.ne dersiniz

c.berkan kardeşim aslında step motorun bir tanesi çalışması gereği hızlı çalışma esnasında 1Nm tork yeterli,hızı düşürüp 3Nm tork gerekecek.

Aslında öğrenmem gereken şu:step motora 100 adım git dediğimde,100 adım gitti diyelim,gerçekten 100 adım gittiğine dair konum bilgisi alabilirmiyiz ? bazı step motorlara encoder bağlandığını gördüm nette.ne dersiniz
Encoderli step motorlar mevcut ve bunlarla motorun hareketini kontrol edebiliyorsunuz.Bu size istediğiniz ölçüyü kontrol etme imkanı verir mach3 den pek anlamam ama bu forumda inceledeiğim konularda görmüştüm.Mach3 le bir eksene hareket veriyorsunuz verdiğiniz hareket misal 500mm sonra motorun ne kadar gittiğini metre ile ölçüyorsunuz yine misal 350mm gitmiş Mach3 ayarlarında 500mm yazan yere 350mm girip ayar yapıyorsunuz.Ama bu her makineyi açtığınızda yapmanız gerekiyor mu yoksa bu ayarı bir kere yaptığınızda hafızaya alıyor mu bilmiyorum.Bunun cevabı @asenyurt,@Suat_Korkmaz ve diğer Mach3 kullanan arkadaşlarda

"Open loop" ve "closed loop" Açık çevrimde feedback yoktur(geri bildirim), bunun için farazi bir hareket sözkonusudur. Kapalı çevrimlerde motorun döndüğü açı sürücü tarafından anlık kontrol edilir, bu gönderdiğiniz sinyal ile motor açışının sürekli kontrol edildiği anlamına gelir. Şayet motor gelen sinyalin açısal değerinde dönmez ise sürücü arızaya geçer !

Önemli olan sürücü/motor tipi değil yapacağınız işin hassasiyetidir.

Encoderli step motorlar mevcut ve bunlarla motorun hareketini kontrol edebiliyorsunuz.Bu size istediğiniz ölçüyü kontrol etme imkanı verir mach3 den pek anlamam ama bu forumda inceledeiğim konularda görmüştüm.Mach3 le bir eksene hareket veriyorsunuz verdiğiniz hareket misal 500mm sonra motorun ne kadar gittiğini metre ile ölçüyorsunuz yine misal 350mm gitmiş Mach3 ayarlarında 500mm yazan yere 350mm girip ayar yapıyorsunuz.Ama bu her makineyi açtığınızda yapmanız gerekiyor mu yoksa bu ayarı bir kere yaptığınızda hafızaya alıyor mu bilmiyorum.Bunun cevabı @asenyurt,@Suat_Korkmaz ve diğer Mach3 kullanan arkadaşlarda
Mekanik bir sıkıntı olmaz ise bir kere yapılması yeterlidir.

Hocam step motor ile 3000 devir imkansiz sayilir. Step motor kullanacaksaniz max 400 devir uzerinden hesabinizi yapin. Kontrol duzenegi de ivmeli kalkis desteklemeli. Servoda hiz sikintiniz olmaz ama pahalilar... ben bir projemde step motorda dusuk devirde tork yuksek oldugu icin kayis kasnak ile hizi ikiye katlayarak aktarim yaptim. Tabi hassasiyet yari yariya azaldi ama onemli degildi...

Forum istatistikleri

Konular
128,179
Kullanıcılar
449,940
Son üye
yavuzturan

Yeni konular

Geri