Serial Haberleşme Protokolü(RF için)

Herkese Merhaba,

RF sistem ile kullanmak üzere düzgün bir haberleşme protokolüne ihtiyacım var. Bir adet verici ve yaklaşık 10 adet alıcı olacak sistemde.

Farklı RF sinyaller ile karışmasını istemiyorum. O yüzden acaba her biti şifrelemek mümkün müdür? Karışması imkansız olur...

Eğer standart 433 mhz lik vericinin mesafesi yetmezse, receiverları transciever ile değiştirip mesh network kullanmayı planlıyorum.Bununla ilgili daha önce çalışması olan veya yardımcı olabilecek arkadaşlardan mesajlarını bekliyorum.

Şimdiden herkese teşekkürler, iyi forumlar.

Infrared protokollerini incele. Orada kullanılan yöntemleri kullanarak kendi Protokolü'nü yazabilirsin. Kısaca darbe genişliklerini kendin belirler ve 1-0 çözümlemesi yaparsın. Mesela 1ms başlangıç darbesi olur 400us darbe 0 olur 600us darbe 1 olur. Bu yöntem gayet iyi iş görür. Veri 2 kere gönderilir ve arkasına CRC VERISI gönderilip hata kontrolü yapılır

Teşekkür ederim, ikisini de araştırıp tekrar yazacağım...

Proteus var ama versiyon 7 olunca açamadım. Burda çağ atlaymaıyorlar, hiç kimse 8'e geçmek istemiyor... Bende mecburen ayak uyduruyorum.

CCS C Compiler ile açtım kodları. Ben pic'e biraz yabancıyım CRC'yi ve bazı komutlara bi bakmam gerkecek reference den ama güzel gibi görünüyor. Yorumlayıp hızlı prototipleme için arduinoya çevirecem kodları. Sonuçları yazarım gerçekten çok teşekkürler...

Crc kodu hazır bulunabilir. Internette araştır boşuna uğraşma crc ile

Forum istatistikleri

Konular
128,108
Kullanıcılar
449,809
Son üye
yucelsenolgm

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri