sera sisleme sistemi için otomatik sistem

Nem ve ısıya duyarlı sisleme sistemi yapmak istiyorum seranın bulunduğu yerde elektrik yok sulama yı dizel marşlı su motoru ile yapıyorum sistemde bu motora bağlı olacak dırman marka nem sistemi kullanıcam benim sorum nem sisteminden gelen sinyal ile dizel motorun çalışması ve durması nasıl bir düzenek kurulması gerekiyor.. nem kontrol cihazı şeması ekte

Ekli dosyalar

• Screenshot_2014-11-09-14-28-21.png
    Screenshot_2014-11-09-14-28-21.png
    216.4 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleme:
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Jenerotor otomatik mars sistemlerini arastir sana fayfali olur. Dizel motorlari stop etmek icin selonoid stop valfi kullanilir.

armegedon07 sormak istediğim bir kaç soru var. BU dizel motoru sadece sulama için mi marş yapiyorsun ve ekstra bir elektirik sistemi ihtiyaç duyduğun bir jenerötör var mi ?

armegedon07 sormak istediğim bir kaç soru var. BU dizel motoru sadece sulama için mi marş yapiyorsun ve ekstra bir elektirik sistemi ihtiyaç duyduğun bir jenerötör var mi ?
Hayır sadece sulama sistemi için marş ediyorum ve şimdi sisleme içinde kullanmak istiyorum küçük elektrik ihtiyaçlarım için güneş ve rüzgar türbini kurucam

Güneş enerjisi veya rüzgar türbinin den gelen eneryi bir redresör veya trofa yardimi ile 24v 'luk bir akima çevirin. Gelen 24 v Ac akimi nem alma sistemine girin.
Nem alma sistemi belirtilen prop değerine ulastiğinda kontaktörün A1 ucuna bir enerji verecek ve nem sistemini devreye alicak.
NOT : Buradaki dikket etmen husus Nem sistemi 24v-Ac sulama sistemin ise 24V DC ile çalışıyor.

24V'luk akimi konraktörün A1 ucuna girmeden 1 adet 24v'luk 11 bacak bir röle koyun. nem terminalden çikan ucu rölenin A1 ucuna giren. 2 adet acik kontağı bulunsun.

Aynı zamanda A1 ucundan bir enerji alarak röle ayağının
====> Birin ci açik kontakdan 24v ac ile kontaktörün A1 ucunu besleyin
====> İkinci açık kontakdan 24v Dc ile geçirin bir adet 10 saniyelik 24v Dc rölenin Bobin ucuna girin. Bobin ucundan kontak ucuna şönt atarak açık kontağından marş moturun uclarini direk bağlayin. su motorunuzda devreye girmiş olacak.
Burada ana kaynak 24v ac 11 bacak röledir. Nem alma sisteminiz içerideki nem orani bitince kontaktörün A1 ucundaki enerjiyi kesecek ve tüm sisteminiz duracak.
Not : Buradaki 24vDC zaman rüresi ve süre araliği sizin su motorunun marş araliğidir. Marşi direk alirsaniz motorunuzun marş motorunu yakabilirisniz.

Güneş enerjisi veya rüzgar türbinin den gelen eneryi bir redresör veya trofa yardimi ile 24v 'luk bir akima çevirin. Gelen 24 v Ac akimi nem alma sistemine girin.
Nem alma sistemi belirtilen prop değerine ulastiğinda kontaktörün A1 ucuna bir enerji verecek ve nem sistemini devreye alicak.
NOT : Buradaki dikket etmen husus Nem sistemi 24v-Ac sulama sistemin ise 24V DC ile çalışıyor.

24V'luk akimi konraktörün A1 ucuna girmeden 1 adet 24v'luk 11 bacak bir röle koyun. nem terminalden çikan ucu rölenin A1 ucuna giren. 2 adet acik kontağı bulunsun.

Aynı zamanda A1 ucundan bir enerji alarak röle ayağının
====> Birin ci açik kontakdan 24v ac ile kontaktörün A1 ucunu besleyin
====> İkinci açık kontakdan 24v Dc ile geçirin bir adet 10 saniyelik 24v Dc rölenin Bobin ucuna girin. Bobin ucundan kontak ucuna şönt atarak açık kontağından marş moturun uclarini direk bağlayin. su motorunuzda devreye girmiş olacak.
Burada ana kaynak 24v ac 11 bacak röledir. Nem alma sisteminiz içerideki nem orani bitince kontaktörün A1 ucundaki enerjiyi kesecek ve tüm sisteminiz duracak.
Not : Buradaki 24vDC zaman rüresi ve süre araliği sizin su motorunun marş araliğidir. Marşi direk alirsaniz motorunuzun marş motorunu yakabilirisniz.
teknik eleman olduğum halde hiç birşey anlamadım... motoru çalıştırdın da nasıl stop edeceksin rölenin enerjisi kesilince dizel motor durur mu?

haklıısn ustam konuyu atladım galiba. ya motor sürekli devrede kalcak. onun iiçin şöyle bir mantik yapsam.
zaman rölesinin kontak ucunu herhangi bir röle bobini beslesem ve burdan ters kontak yapsam motoru durdurabilirim.
Yine 24vac ana röle bobin kesince sistemi durdur.
Sayin ustam böyle bir mantik ile sistem çalışmaz mi ?

Son düzenleme:

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,158
Kullanıcılar
449,903
Son üye
furoz6868

Yeni konular

Geri