SELVAZ Metodu topraklama

hakaneryurt

SGE Mühendislik Temsilcisi
Merhaba,

Selvaz Metodu ile topraklama ölçüm hakkında bilgisi olan varmıdır?

Tşk

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba,

Selvaz Metodu ile topraklama ölçüm hakkında bilgisi olan varmıdır?

Tşk
Konu hakkında detaylı bilgim yok internetten alınma;
Topraklama ağının empedansının /direncinin ölçümlerinde SELVAZ (SELected -Voltage-Amper-Z, empedans) yöntemidir, adım ve temas gerilimleride ölçülür. Adım ve temas gerilimleri ağın içerisinde personel için dışında yayalar ve tesisler için önemlidir. Topraklama ağının /elektrodunun empedansının/ direncinin mümkün olduğu kadar düşürülmesinde yarar vardır.Ancak değeri düşürülemiyor,fakat adım ve temas gerilimleride arıza akımlarında emniyetli değerlerde kalıyorsa sorun yoktur.

Selvaz yöntemi ile topraklama ölçümü, uygulanacak şalt sahasının, trafo merkezinin vs. koruma amaçlı toprak direncinin ölçülmesidir. Yönetmelikte izin verilen değerlerde topraklama yapabilmek için toprak direnci başka yöntemlerle ölçülebildiği gibi selvaz yöntemi ile de ölçülür.

Forum istatistikleri

Konular
128,133
Kullanıcılar
449,849
Son üye
cagan20

Yeni konular

Geri