Selenoid Valf Kontrolü ve Programlama

kontrol için aklıma gelen, en ucuz yöntem arduino mega (16$)

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Arkadaşa fikir verdik ancak taşıma suyla değirmen dönmez, altyapı yoksa bu iş için anlayan birinden destek alınır ki emeğe saygı. Bilen biraz para kazansın. Herkes her işi kendisi yapacak diye bir kural yok. Kendini geliştirince sonra kendibaşına da yaparsın. Olay bu

17 röle x eksenlerini besleyecek, 18 röle y eksenlerini besleyecek. Her xy çakışma noktasına selenoid bağlanacak. Mesela x=1 y=1 için 1.dikey hatta röle tarafından + verilecek ve 1 yatay hatta başka bir röle ile - verilecek. Bunların çakıştığı noktadaki selenoid hem + hem - beslemeyi aldığı için çekmiş olacak. Böyle bir çalışma yapmıştım çok pratik oluyor.

Ulmaz o iş arkadaşım. Ulmaz.
Senin yaptığın encoding adama decoding lazım.
Her birü ayrü ayrü dedü arkadaş.
sistem 2 li ise 2. hatta 5. sutunda açma yaptıktan sonra 7.hatta enerju verursenüz 7. hattun 5.sutunu tek girüş ile aktüf ölür.
Yanü sadece 35 noktayı bağumsüz çalüştürebülürsünüz.

Ağzın bozuk ama doğru söylemişsin. Benim çalışmada aynı selenoidler sürekli açık tutulmuyordu, aynı anda birden çok selenoid sürekli açık tutulacaksa bu sistem istenileni karşılayamaz.

Ulmaz o iş arkadaşım. Ulmaz.
Senin yaptığın encoding adama decoding lazım.
Her birü ayrü ayrü dedü arkadaş.
sistem 2 li ise 2. hatta 5. sutunda açma yaptıktan sonra 7.hatta enerju verursenüz 7. hattun 5.sutunu tek girüş ile aktüf ölür.
Yanü sadece 35 noktayı bağumsüz çalüştürebülürsünüz.
Tez kellesi vurula... :)
Seagate Agam Osmanlıca kurslarına mı gideysun, "... Yüzyıl"ı aralıksız saatlerce mi izledin nerden kaldı bu şive?

Ağzın bozuk ama doğru söylemişsin. Benim çalışmada aynı selenoidler sürekli açık tutulmuyordu, aynı anda birden çok selenoid sürekli açık tutulacaksa bu sistem istenileni karşılayamaz.

Önceki mesajımda belirtmedim de bağımsız olayını da sormuştum aslında

Selamlar,

Matris yapı sanki olmuyor,

Örneğin,

__ R1 R2
R3 V1 V2
R4 V3 V4

V2 ve V3 valflerini açmak için (R2,R3) ile (R1,R4) rölelerini çektirmek gerekiyor, fakat bu durumda V1, V4 valfleri de açılıyor.

Yanılıyormuyum ?

söz konusu led olsa idi matris yapı olurdu ancak bobinlerde bu sistem sağlıklı olmaz.

eğer ticari bir iş ise ve tek ürün ise bence basit olan yol tercih edilmeli. ben olsam sistemde şunu yapardım,
1- 877 tarzı bir entegre ile tek seferde 30 röle sürülebilir. 10 tane entegre 300 röleyi ve bunlara bağlı selenoidleri sürebilir.
2- her 877 ortak bir veri hattına bağlanır.
pc kontrol edilecek selenoid için şöyle bir protokol izleyebilir
1- 16 bitlik veri ortak veri hattına herhangi bir protokelle verilir.(rs232, tek hat haberleşmesi vs.)
2- ilk sekiz bitlik veri hangi entegre olduğunu bildirir
3- ikinci sekiz bitlik veri ise o entegreye ait hangi rölenin konumunun değiştirileceğini bildirir.
bu yöntemde her seferinde bir selenoidin konumu değiştirilir. ama söz konusu selenoid olunca haberleşmenin hızı arttırılarak saniyeden 300 selenoidin konumu bile değiştirilebilir. umarım anlatabilmişimdir.
bu arada her 30 rölelik sistem ayrı ayrı pcb'ler şeklinde üretilip bir plc modülü gibi sisteme ilave edilip çıkartılabilir.

Forum istatistikleri

Konular
128,169
Kullanıcılar
449,933
Son üye
selcukbatman54

Yeni konular

Geri